Czyszczenie wentylacji to usługa, o której myślimy zazwyczaj wtedy, gdy w naszym obiekcie powietrze staje się duszne i wyczuwamy w nim zapach grzybów. Nie jest to oczywiście optymalne rozwiązanie, ponieważ w tym czasie stwarzamy zagrożenie dla własnego zdrowia, a także możemy doprowadzić do pożaru. Zbyt rzadkie czyszczenie wentylacji to jednak nie jedyny problem, o którym warto wspomnieć.

Zamów badanie jakości powietrza: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Czyszczenie wentylacji – dlaczego warto?
2. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych na sucho
3. Czyszczenie wentylacji – kolejny etap
4. Metoda czyszczenia wentylacji na sucho
5. Odciąg zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych
6. Czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych na mokro
7. Kiedy czyścic wentylację?
8. Czyszczenie wentylacji w czasach koronawirusa

Bardzo często możemy spotkać się również z niewłaściwie wykonaną usługą czyszczenia wentylacji przez firmę bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak skutecznie czyścić wentylacje i jak wybrać specjalistów, którzy zrobią to dla nas profesjonalnie. Jest to szczególnie ważne w czasach pandemii.

Czyszczenie wentylacji – dlaczego warto?

Czyszczenie wentylacji to nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa. W kanałach wentylacyjnych panują dogodne warunki do rozwoju grzybów, bakterii i wszelkiego rodzaju alergenów. Mają one negatywny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację i wydajność. Jeśli sytuacja utrzymuje się przez dłuższych czas, może dojść do poważnych chorób układu oddechowego. Tym samym na dłuższy czas stracimy naszych pracowników.

Warto również pamiętać o zagrożeniu pożarowym, które może powstać podczas tarcia różnego typu cząsteczek o siebie i powstawania iskier. Oznacza to, że brak regularnie przeprowadzanych inspekcji może doprowadzić do znacznych strat. Jeśli wspominamy już o kosztach, to należy zauważyć, że niesprawna i zapchana wentylacja doprowadza do zwiększenia kosztów energii elektrycznej.

Czyszczenie przewodów wentylacyjnych na sucho

Obecnie jedną z najbardziej popularnych i jednocześnie uznawaną za najbardziej skuteczną metodą czyszczenia przewodów wentylacyjnych jest szczotkowanie mechaniczne. Proces ten realizowany jest z pomocą specjalistycznych urządzeń. Wykorzystujemy specjalne napędy z giętkimi wałkami zakończonymi różnego rodzaju szczotkami, odpowiednio dobrane pod względem kształtów i rozmiarów kanałów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Nim fachowcy rozpoczną pracę muszą wcześniej przygotować instalację do czyszczenia. Wymogiem w takim przypadku jest opracowanie szczegółowego planu czyszczenia, który określa między innymi punkty dostępu do wentylacji. Określa również sposób montażu klap rewizyjnych czy też króćców służących do odciągu zanieczyszczeń. Przewody wentylacyjne należy przygotować poprzez zaślepienie każdego z jej otworów.

Oprócz miejsca, w którym wprowadzane będą szczotki, jak również miejsca podłączenia urządzenia do odciągania zanieczyszczeń. Często przy takiego rodzaju pracach wykorzystywane są balony zaporowe. Warto tu zaznaczyć, że przygotowanie prac i instalacja sprzętu zajmuje najwięcej czasu w całym procesie czyszczenia wentylacji.

Czyszczenie wentylacji – kolejny etap

Następnie czas rozpocząć etap właściwego czyszczenia. Polega on na przesuwaniu w głąb kanału obracających się szczotek w kierunku miejsca, gdzie zamontowano urządzenie do odciągu zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia oderwane od przewodu w czasie jego czyszczenia są następnie transportowane poprzez przewód elastyczny do urządzenia odciągowego. Urządzenie te wyposażone jest w silny wentylator oraz zestaw filtrów. Wałki czyszczące zastosowane w procesie czyszczenia przewodu wentylacyjnego często mają rdzeń z prętów stalowych, a czasem ze stalowych linek. Dostępne są również kombinacje technologii napędowych zarówno hydraulicznych jak i pneumatycznych.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czyszczenie przy wykorzystaniu sprężonego powietrza jest również znaną techniką, aczkolwiek jest ona znacznie rzadziej wykorzystywana, ponieważ technologia ta wymaga stosowania sprężarek powietrza o bardzo wysokiej wydajności. Zaletą czyszczenia sprężonym powietrzem jest duża szybkość czyszczenia. Jednak zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez skandynawskie uczelnie techniczne okazuje się, że metoda ta jest zdecydowanie mniej skuteczna w porównaniu do klasycznego szczotkowania mechanicznego.

Metoda czyszczenia wentylacji na sucho

Również odkurzanie kanałów jest wyjątkowo skuteczną metodą czyszczenia wentylacji na sucho. Jednak jej słabość polega na tym, że potrzebny jest pełny dostęp do każdego zakamarka przewodów wentylacyjnych co często jest zwyczaje niemożliwe. W przypadku kanałów o bardzo dużych średnicach jest to efektywniejsza forma czyszczenia, która wymaga zrobienia dużej klapy rewizyjnej umożliwiające wejście do kanałów wentylacyjnych.

Odciąg zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych

Opisane w poprzednim akapicie metody wymagają niesamowicie wysokiego stopnia optymalizacji, który pozwala na uzyskanie wysokiego podciśnienia i dużego przepływu powietrza przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych gabarytów obudowy. To pozwoli użytkownikowi na swobodne manewrowanie w ciasnych pomieszczeniach. Dla takiej jednostki układ sterowania musi mieć bardzo płynną regulację wydajności, co umożliwi łatwe dostosowanie do różnej skali instalacji. Urządzenia odciągowe poza wydajnym wentylatorem musza być wyposażone w specjalne zestawy filtracyjne, składające się z kilku stopni filtracji.

Czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych na mokro

Metody czyszczenia na mokro stosowane są w przypadku niezwykle mocno zabrudzonych przewodów wentylacyjnych, a zwłaszcza w przypadku zanieczyszczeń tłuszczowych lub przemysłowych. W przypadku takiego typu instalacji odciągi powietrza na przykład znad okapów kuchennych, czy też znad maszyn przemysłowych są odporne na szczotkowanie mechaniczne lub czyszczenie przy użyciu sprężonego powietrza. Wtedy jednymi skutecznymi metodami usuwania zanieczyszczeń jest używanie wody lub też pary wprowadzanej do przewodów pod wysokim ciśnieniem.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Popularne jest również używanie specjalistycznych środków chemicznych lub czyszczenie ręczne. Metody opisane powyżej zaliczane są do wyjątkowo skutecznych. Musimy pamiętać, że poważnym problemem będzie tutaj kwestia związana z wyciekami mediów czyszczących z przewodów wentylacyjnych. Zwłaszcza jeżeli znajduje się ona w przestrzeni niedostępnej.

Dezynfekcja takiej instalacji jest działaniem wtórnym. Najpierw czyści się ją mechanicznie, a następnie przeprowadza badania mikrobiologiczne, na podstawie których określa się, czy zachodzi konieczność ponownej dezynfekcji lub agresywniejszej formy ozonowania. Jeżeli tak, to należy wybrać właściwy dla zanieczyszczenia środek chemiczny. Ważną informacją do zapamiętania jest również to, że nie powinno się dezynfekować instalacji, które nie były wcześniej dokładnie wyczyszczone mechanicznie. Poza czyszczeniem wentylacji istotnymi elementami są też: badanie jakości powietrza oraz inspekcja wizyjna.

Kiedy czyścic wentylację?

Warto również dowiedzieć się tego, jak często należy naszą wentylację czyścić. Nie znajdziemy oczywiście zbyt precyzyjnych informacji na ten temat w ustawach i rozporządzeniach. Pojawia się tam jednak zapis, że w wentylacja musi być sprawna przez cały okres funkcjonowania. Przyjmuje się jednak, że kontrolę powinno się przeprowadzać raz w roku i na ich podstawie decydować o czyszczeniu.

Oczywiście w przypadku obiektów przemysłowych z dużym zanieczyszczeniem powietrza konieczne może być przeprowadzanie takich usług częściej. Warto o to dopytać firmę zajmująco się czyszczeniem naszej wentylacji, ponieważ będą oni w stanie ocenić to, jak szybko kanały wentylacyjne mogą ulec zabrudzenia.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą zdecydować o tym, że należy już przeprowadzić czyszczenie wentylacji. Jednym z nich jest na pewno duszność, skraplanie się wody na ścianie i skargi pracowników na wspomniane mankamenty. Innym aspektem jest głośniejsza praca całego systemu oraz zwiększony pobór mocy elektrycznej bez zwiększenia wydajności produkcji.

Czyszczenie wentylacji w czasach koronawirusa

W czasach koronawirusa dbałość o czystość powietrza stała się bardzo istotna. Należy pamiętać o regularnych kontrolach i czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Wynika to z faktu, że w czasie pandemii najlepszym rozwiązaniem jest stała praca systemów wentylacyjnych na nieco wyższych obrotach. Należy tu zadbać przede wszystkim o to zwiększenie dopływu powietrza zewnętrznego. Dobrą praktyką jest również skorzystanie z usług dezynfekcji z użyciem specjalistycznych środków chemicznych, dzięki czemu nasza wentylacja będzie bezpieczniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *