Szukasz specjalistów, którzy zajmą się czyszczeniem wentylacji w Twojej hali produkcyjnej? A może potrzebujesz porady, dotyczącej specyfiki tego typu instalacji? Pracownicy firmy Brawent polecają się do kontaktu. Zadzwoń!

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Wentylacja hal produkcyjnych – dlaczego jest istotna?

Wentylacja hal produkcyjnych stanowi spore wyzwanie dla projektantów, którzy muszą zadbać o prawidłowy przepływ zimnego powietrza. Podczas projektowania, a później także eksploatacji wentylacji, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Wśród nich są kubatura obiektu, architektura wnętrza, przeznaczenie oraz specyficzny, panujący w środku, mikroklimat. Wszystko to ma wpływ na warunki pracy pracowników.

To szczególnie istotne dlatego, że wentylacja w halach produkcyjnych zdecydowanie różni się od systemów, stosowanych w innych pomieszczeniach wielkogabarytowych. W przypadku hali magazynowych mamy bowiem do czynienia jedynie z magazynowaniem konkretnych produktów. Nie jest to przestrzeń, w której nieustannie pracują maszyny i ludzie. Z kolei w halach produkcyjnych pracownicy przebywają cały czas. Mało tego! Maszyny działają tam na wysokich obrotach.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Co więcej, w halach produkcyjnych maszyny i ludzie są źródłem dodatkowego ciepła oraz wilgoci. Należy też wziąć pod uwagę to, że w tego typu miejscach występuje znacznie więcej zanieczyszczeń, wynikających z prowadzonej w nich wzmożonej produkcji. W praktyce: mogą się tam pojawić na przykład cząsteczki metalu, plastiku czy drewna. Dlaczego zwracamy na to uwagę? Bo stanowią one zagrożenie nie tylko dla płuc pracowników, ale również dla samej hali. Z tego powodu tak ważna jest regularna dbałość o czystość wentylacji hal produkcyjnych.

Przy okazji warto mieć na uwadze to, że nie ma jednego rozwiązania, które będzie odpowiednie dla każdej hali przemysłowej. W praktyce: każdym przypadku powinna zostać przeprowadzana szczegółowa analiza, której zadaniem będzie ocena wydajności całego systemu, a także oszacowanie kosztów jego eksploatacji.

Co wchodzi w skład wentylacji hali?

W skład wentylacji hali wchodzi kilka kluczowych elementów. Podczas projektowania tego typu systemów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestię zysków ciepła. Chodzi tu o ciepłe powietrze, które gromadzi się pod sufitem i tworzy w górnych warstwach obiektu swego rodzaju poduszkę powietrzną. Projektant musi to uwzględnić w swoich obliczeniach, a także wziąć pod uwagę wszystkie punktowe źródła ciepła.

Wśród elementów, o które należy zadbać, są również nawiewniki i wywiewniki. Bardzo istotne jest to, w jakim miejscu oraz w jaki sposób zostaną one usytuowane. Zazwyczaj umieszcza się je pod sufitem, ponieważ to właśnie tam kumuluje się najwięcej ciepła.

W tym miejscu trzeba zauważyć, że prawidłowe rozplanowanie punktów nawiewnych jest szczególnie istotne w przypadku hal produkcyjnych, w których występują zanieczyszczenia chemiczne. Warto pamiętać o tym, że gazy lżejsze od powietrza „wędrują” do góry obiektu. Natomiast cięższe – opadają na dno hali produkcyjnej. Ta wiedza przydaje się nie tylko podczas projektowania systemów wentylacyjnych hali, ale i ich czyszczenia.

W pomieszczeniach przemysłowych należy również zadbać o prawidłowy kierunek nawiewu powietrza. W pierwszej kolejności powinno się go skierować do pomieszczeń, w których znajduje się najmniej zanieczyszczeń. Domyślnie będzie to strefa pracy ludzi. Z kolei wywiew powinien być umieszczony tam, gdzie zanieczyszczenie jest największe. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku zanieczyszczeń pyłowych stosuje się dodatkowe ssawki ruchome. Dobrze jest je umieścić bezpośrednio przy stanowisku pracy.

Czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych

Nie można również zapominać o prawidłowej eksploatacji wentylacji w tego rodzaju obiektach. Należy przeprowadzać regularne inspekcje. Jeśli poziom zanieczyszczeń przekroczy dozwolone normy, to koniecznie trzeba zamówić usługi czyszczenia. Warto w tym wypadku postawić na specjalistyczne firmy, które potrafią dopasować odpowiednią metodę czyszczenia wentylacji do rodzaju zanieczyszczeń. W firmie Brawent zajmujemy się tym od lat – polecamy się!

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Zazwyczaj czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych prowadzi się kilka razy w ciągu roku. Chcesz poznać szczegóły? Potrzebujesz jasnych wskazówek, dotyczących tego, o czym należy pamiętać podczas eksploatacji takich systemów? Odezwij się do nas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *