Wentylacja hal produkcyjnych to spore wyzwanie dla projektantów, którzy muszą zadbać o prawidłowy przepływ zimnego powietrza. Podczas projektowania i eksploatacji wentylacji w takich pomieszczeniach należy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak kubatura obiektu, architektura wnętrza, przeznaczenie i oczywiście specyficzny mikroklimat, który panuje w środku.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te wszystkie czynniki, to zapewnimy pracownikom bezpieczne warunki do pracy. Sprawdźcie, jak wentylować poprawnie hale produkcyjne i o czym warto pamiętać podczas eksploatacji systemów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Wentylacja hal produkcyjnych – jaka specyfika?

Wentylacja hali produkcyjnej cenaHale produkcyjne stanowią specyficzną przestrzeń dla projektantów systemów wentylacyjnych. Różnią się zdecydowanie od innych pomieszczeń wielkogabarytowych. W przypadku hali magazynowych mamy bowiem do czynienia jedynie z magazynowaniem konkretnych produktów. Nie jest to przestrzeń, w której nieustannie pracują maszyny i ludzie. W halach produkcyjnych pracownicy przebywają natomiast cały czas, a ponadto maszyny funkcjonują na wysokich obrotach.


Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Co to oznacza? W halach produkcyjnych maszyny i ludzie są źródłem dodatkowego ciepła i wilgoci. Ponadto występuje tu znacznie więcej zanieczyszczeń, które są wynikiem wzmożonej produkcji. Mogą to być cząsteczki metalu, plastiku, a także drewno lub inne tworzywa sztuczne. Są one zagrożeniem nie tylko dla płuc pracowników, lecz również dla całego naszego majątku, ponieważ mogą się przyczynić między innymi do powstawania pożaru. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w halach produkcyjnych pracownicy mogą mieć również do czynienia ze szkodliwymi gazami.

Zyski ciepła w halach produkcyjnych

Podczas projektowania systemów wentylacji dużą trudność stanowią zyski ciepła. Chodzi tu oczywiście o ciepłe powietrze, które gromadzi się pod sufitem hali. Tworzy się w ten sposób poduszka powietrzna w górnych warstwach obiektu. Projektant musi to uwzględnić w swoich obliczeniach, a także wziąć pod uwagę wszystkie punktowe źródła ciepła.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Nawiewniki i wywiewniki w wentylacji hali przemysłowej

Należy mieć na uwadze fakt, że nie ma jednego rozwiązania, które będzie odpowiednie dla każdej hali przemysłowej. W praktycznie każdym przypadku powinna zostać przeprowadzana szczegółowa analiza, której zadaniem będzie ocena wydajnością całego systemu, a także oszacowanie kosztów jego eksploatacji. Bardzo istotnym elementem jest odpowiednie usytuowanie nawiewników i wywiewników. Zazwyczaj umieszcza się je pod sufitem, ponieważ to właśnie tam kumuluje się najwięcej ciepła.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Prawidłowe rozplanowanie punktów nawiewnych jest szczególnie istotne w przypadku hal produkcyjnych, w których występują zanieczyszczenia chemiczne. Warto pamiętać o tym, że gazy lżejsze od powietrza wędrują do góry obiektu, natomiast cięższe opadają na dno hali produkcyjnej. To również usprawnienie podczas czyszczenia wentylacji kilka razy w ciągu roku.

Jak powinien być skierowany nawiew powietrza w hali produkcyjnej?

Komu zlecić czyszczenie wentylacji hali produkcyjnejW przypadku pomieszczeń przemysłowych powinniśmy pomyśleć również o tym, by w prawidłowy sposób zaprojektować kierunek nawiewu powietrza. W pierwszej kolejności należy skierować nawiew do pomieszczeń, w których znajduje się najmniej zanieczyszczeń.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Domyślnie będzie to strefa pracy ludzi. Wywiew powinien być umieszczony tam, gdzie zanieczyszczenie jest największe. Warto ponadto zwrócić uwagę, że w przypadku zanieczyszczeń pyłowych powinno się zastosować dodatkowe ssawki ruchome bezpośrednio przy stanowisku pracy.

Czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych

Nie można również zapominać o prawidłowej eksploatacji wentylacji w tego rodzaju obiektach. Należy przeprowadzać regularne inspekcje i jeśli poziom zanieczyszczeń przekroczy dozwolone normy, to koniecznie trzeba zamówić usługi czyszczenia. Warto w tym wypadku postawić na specjalistyczne firmy, które potrafią dopasować odpowiednią metodę czyszczenia do rodzaju zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *