Systemy HVAC to jedne z najważniejszych systemów we współczesnym budownictwie. Ten angielski akronim odczytujemy jako heating (ogrzewanie), ventilation (wentylację) i air conditioning (klimatyzację). W tym zintegrowanym systemie odpowiadającym za warunku panujące w pomieszczeniach umieszczane są w ostatnich latach również izolacje przeciwpożarowe czy przewody wentylacyjne.

Warto pamiętać, że instalacje wchodzące w skład systemów HVAC odpowiadają za pobór ponad połowy energii w budynkach. Z tego względu niezwykle istotne jest to, by były one wykonane profesjonalnie i odpowiednio zoptymalizowane. Tylko wtedy będą one działały sprawnie i pozwolą nam na zauważalną oszczędność. Przyjrzyjmy się charakterystyce systemów HVAC i odpowiedzmy na pytanie: do czego służą?

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Charakterystyka systemów HVAC
2. Systemy HVAC – do czego służy?
3. Systemy  HVAC – skąd oszczędność?
4. Jak wybierać systemy HVAC?

Charakterystyka systemów HVAC

Czym charakteryzują się systemy HVAC? Przede wszystkim tym, że są zintegrowane, czyli są zaprojektowane w taki sposób, by wzajemnie wspierać swoją pracę i oszczędzać energię elektryczną. Poszczególne elementy systemu, takie jak agregat chłodniczy, pompy, systemy rozprowadzające powietrze oraz układy sterowania optymalizują wzajemnie swoją pracę, dzięki czemu możliwy jest niższy pobór energii elektrycznej. Są to skomplikowane systemy, które wymagają regularnych przeglądów. Jeśli jeden z komponentów pracuje mniej wydajnie, może to doprowadzić do znaczącego przeciążenia innych składowych, a w konsekwencji do awarii. Warto więc regularnie zlecać przegląd systemów HVAC profesjonalnym firmom, dzięki czemu możliwe będzie optymalne ich wykorzystanie.

Systemy HVAC – do czego służy?

Systemy HVAC służą przede wszystkim poprawie komfortu pracowników, którzy pracują w naszych obiektach. Za pomocą zintegrowanych systemów HVAC dostarczane jest świeże powietrze o optymalnych parametrach do wszystkich pomieszczeń. Istotnym udogodnieniem jest fakt, że możliwe jest proste definiowanie temperatury czy wilgotności powietrza, dzięki czemu możliwe jest pełne dopasowanie tych parametrów do naszych preferencji. Systemy HVAC odpowiadają ponadto za filtrowanie powietrza, dzięki czemu nie narażamy pracowników na wystąpienie chorób układu oddechowego.

Obecnie systemy HVAC planowane są razem z planowaniem samego budynku, a także powinny uwzględniać izolacje termalną obiekty. Tylko w ten sposób możliwe jest pełne wykorzystanie zalet tego rozwiązani. Dzięki odpowiednio wykonanej izolacji praca poszczególnych systemów jest mniejsza, a tym samym zużycie energii jest mniejsze. Warto zauważyć, że w ten sposób nie tylko oszczędzamy, ale również dbamy o ekologię. Dobrze wykonana izolacja to bowiem nie tylko mniejsza praca ogrzewania w zimie, ale również zmniejszone zapotrzebowanie na klimatyzację w lecie.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Systemy  HVAC – skąd oszczędność?

Systemy HVAC są oszczędne – słyszymy o tym cały czas. Co jednak odpowiada za taki stan rzeczy? Jednym z podstawowych powodów, który potwierdzają tę tezę jest możliwość ustawiania lokalnych temperatur. W przypadku starszych obiektów często cały obiekt musi być ogrzewany równomiernie. Nowoczesne systemy pozwalają na chłodzenia i ogrzewanie tych pomieszczeń, w których przebywają ludzie i brak takich działań w lokalizacjach, które tego nie wymagają. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na możliwość wtórnego wykorzystania ogrzanego powietrza, co jest kolejnym sposobem na spore oszczędności, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Takie rozwiązania mają jednak największą rację bytu w przypadku szczelnej stolarki okiennej, ponieważ tylko wtedy straty energii są minimalizowane.

Jak wybierać systemy HVAC?

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej instalacji powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi czynnikami. Przede wszystkim konieczne jest zweryfikowanie tego, czy dany system HVAC jest prosty w serwisowaniu. Czy w przypadku awarii oryginalne części zapasowe są łatwo dostępne? Warto pomyśleć o systemie HVAC razem ze specjalistą, który doradzi nam dobór odpowiednich części systemu, które będą ze sobą optymalnie współpracować. Nie powinniśmy również zapominać o odpowiedniej izolacji.

Chodzi tu nie tylko o stolarkę okienną, ale również o izolację rur ciepłowniczych czy zbiorników niskotemperaturowych. Warto pamiętać również o tym, by zawsze regularnie zlecać przegląd, czyszczenie wentylacji i serwis takiej instalacji, ponieważ tylko wtedy zainwestowane środki przyczynią się do oszczędności w dłuższym okresie. W innym przypadku możemy mieć do czynienia z poważna awarią, która może być ogromnym kosztem dla naszego budżetu. Należy również mieć na uwadze, że niesprawna instalacja może mieć wpływ na samopoczucie i stan zdrowia naszych pracowników.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W przypadku kontroli i czyszczenia tego rodzaju systemów warto postawić na specjalistów, którzy pracują w firmie Brawent. Posiadamy doświadczenie, a także sprzęt, dzięki którym jesteśmy w stanie wykonać taką usługę sprawnie i szybko. Po wykonanej usłudze otrzymasz szczegółowy raport i wytyczne związane z prawidłową eksploatacją systemu HVAC. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *