Zalet inspekcji wizyjnej jest sporo. Przede wszystkim pomaga ona w prawidłowym ocenieniu stopnia zabrudzenia wentylacji, ja i jego rodzaju. To właśnie dzięki inspekcji wizyjnej profesjonaliści są w stanie ocenić w sposób prawidłowy, jaka metoda będzie najbardziej efektywna podczas czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Jeśli nie wiecie, na czym polega inspekcja wizyjna i jakie są jej zalety, to koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Dlaczego należy czyścić wentylację?
2. Zalety inspekcji wizyjnej z wykorzystaniem robotów
3. Inspekcja wizyjna za pomocą videoenoskopu
4. Jak często wykonywać inspekcję wizyjną?

Dlaczego należy czyścić wentylację?

W dzisiejszych czasach większość naszego życia spędzamy w różnego rodzaju pomieszczeniach, do których powietrze musi być dostarczane za pomocą specjalnych kanałów wentylacyjnych. Jeśli to powietrze nie jest odpowiedniej jakości, to możemy zauważyć u siebie zmęczenie, mniejszą produktywność, a także choroby układu oddechowego. Każdy pracodawca lub właściciel budynku powinien więc zadbać o to, by kanały były regularnie czyszczone.

Powodów do czyszczenie wentylacji w regularnych odstępach czasu jest więcej. Można tu również wspomnieć o tym, że jeśli nie jest ona wyczyszczona i w pełni sprawna, to nasze rachunki za prąd będą znacznie wyższe. Warto ponadto pamiętać o tym, że drobinki kurzu w kanałach wentylacyjnych bywają łatwopalne, co w konsekwencji doprowadzić może do pożaru i ogromnych strat.

Dlatego warto regularnie przeprowadzać kontrolę wizyjną, które dadzą nam pełną wiedzę o stanie naszej instalacji. Pozwali to również na dobranie odpowiedniej metody czyszczenia wentylacji. Jeśli inspekcja wizyjna nie zostanie przeprowadzona za pomocą odpowiedniego sprzętu możemy otrzymać błędne informację, które nas uspokoją i nie dadzą odpowiedniego oglądu na temat możliwego zagrożenia. Jak więc powinna zostać przeprowadzona kontrola wizyjna.

Zalety inspekcji wizyjnej z wykorzystaniem robotów

Bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku inspekcji wizyjnej jest wykorzystanie robotów z przymocowanymi kamerami. Są to niewielkie urządzenia, które potrafią poruszać się w pionie, jak i w poziomie. Zazwyczaj zasięg takich robotów to 20 lub 30 metrów. W przypadku dużych obiektów inspekcja jest zajęciem pracochłonnym, jednak zapis z czułej kamery jest bardzo dobrym materiałem do analizy dla specjalistów.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W trakcie inspekcji można zmieniać natężenie światła i tryb nagrywania, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie się do panujących warunków. Tak zebrany materiał zapisywany jest na kartach pamięci. Po wykonanym czyszczeniu wykonywana jest jeszcze raz inspekcja, dzięki czemu możliwe jest porównanie otrzymanych wyników i sprawdzenie, czy praca została wykonana w sposób prawidłowy.

Inspekcja wizyjna za pomocą videoenoskopu

W niektórych przypadkach roboty, a tym bardziej ludzie nie mogą znaleźć się wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Bywają one bowiem często zbyt małe. Co w takim przypadku należy zrobić? To oczywiste, należy wykorzystać rozwiązanie zminiaturyzowane. W takich sytuacjach stosuje się videoendoskopy. Ich zaletą są oczywiście niewielkie rozmiary, ale również niezwykła giętkość.

Przewód tego urządzenia jest bowiem w stanie wygiąć się nawet do 87 stopni. Dzięki temu rozwiązaniu ekipa przeprowadzająca inspekcję wizyjną może dotrzeć do każdego zakamarka. Obraz z videoendoskopu przekazywany jest natychmiast na niewielki ekran lub telefon, dzięki czemu operator jest w stanie odpowiednio manewrować urządzeniem. Obraz zapisywany jest oczywiście na karcie SD lub płycie DVD, dzięki czemu możliwa jest weryfikacja wykonanej pracy poprzez inspekcję powykonawczą.

Jak często wykonywać inspekcję wizyjną?

Zaleca się wykonywanie inspekcji wizyjnej przynajmniej raz do roku, jednak przede wszystkim powinniśmy stosować się do zaleceń producenta i wytycznych ekipy, która przeprowadziła u nas czyszczenie kanałów wentylacyjnych. W niektórych przypadkach bowiem, gdy mamy do czynienia z dużą ilością zanieczyszczeń, inspekcja i czyszczenie kanałów wentylacyjnych powinno być przeprowadzana znacznie częściej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Inspekcja kanałów wentylacyjnych to element niezbędny w konserwacji wentylacji. To ona dostarcza podstawowych informacji na temat jej stanu i pozwala zoptymalizować proces jej czyszczenia. Zaletą inspekcji wizyjnej jest również fakt, że może ona zapobiegać uszkodzeniu wentylacji w przyszłości. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *