Wizyjna kontrola jakości kanałów wentylacyjnych posiada wiele zalet. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest znacznie dokładniejsze zweryfikowanie stopnia, jak i typu zabrudzenia, dzięki czemu możliwe jest dobranie odpowiedniej metody czyszczenia. Wizyjna kontrola jakości umożliwia ponadto weryfikacje wykonanej usługi. Sprawdź wszystkie zalety wizyjnej kontroli jakości. Opiszemy je dla ciebie w przystępny sposób w poniższym artykule.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Wizyjna kontrola jakości to czyste powietrze w twoim obiekcie
2. Jak przeprowadzana jest kontrola wizyjna jakości?
3. Kontrola wizyjna jakości powietrza określa metodę czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Wizyjna kontrola jakości to czyste powietrze w twoim obiekcie

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają dostarczenie czystego powietrza o odpowiedniej temperaturze do wszystkich pomieszczeń w obiekcie, którym zarządzasz. Jest to szczególnie istotne w okresie zimy, kiedy mamy od czynienia ze smogiem lub latem, kiedy zbyt wysoka temperatura może uniemożliwiać pracę twoich pracowników. Warto również pamiętać, że kanały wentylacyjne to doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, bakterii czy wirusów. Co można zrobić, by wentylacja była sprawna, czysta i zawsze zapewniała świeże powietrze pracownikom.

Trzeba oczywiście zacząć od kontroli wizyjnej jakości, która umożliwi sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się nasza wentylacja. Warto przeprowadzać taką kontrolę przynajmniej raz w roku. Jeśli natomiast zauważymy skraplanie się wody na ścianie, większe rachunki za energię elektryczną czy pogarszający się stan zdrowia pracowników, to warto przeprowadzić wizyjną kontrolę jakości bez zwlekania. Brak czystego powietrza może znacząco wpłynąć na zdrowie i wydajność pracowników. Jednocześnie w kanałach wentylacyjnych mogą znajdować się łatwopalne drobinki kurzu, które mogą być przyczyną pożaru.

Regularna inspekcja wizyjna pozwala na szybkie określenie stanu wentylacji i dobranie właściwej metody czyszczenia, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że kanały wentylacyjne zostały wyczyszczone w sposób prawidłowy.  Jest to ponadto rozwiązanie, które umożliwia weryfikację wykonanej usługi.

Jak przeprowadzana jest kontrola wizyjna jakości?

Zanim rozpoczęte zostanie czyszczenie wentylacji należy najpierw ocenić stan higieniczny kanałów wentylacyjnych, jak i centrali wentylacyjnych. Już tłumaczymy, w jaki sposób się to odbywa. Wykorzystywane są w tym celu specjalne roboty obsługiwane przez wykwalifikowanego operatora, które steruje nimi zdalnie. Roboty mają przyczepione kamery, a także źródło światła.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Zaletą kontroli jakości z wykorzystaniem takiego sprzętu jest fakt, że może w ten sposób dotrzeć do niemal każdego zakamarka, co nie byłoby możliwe w inny sposób ze względu na niewielkie gabaryty samych kanałów wentylacyjnych. Roboty mogą się ponadto poruszać w pionie, jak i w poziomie. Warto wspomnieć również o tym, że roboty, mimo swoich niewielkich rozmiarów, czasami bywają jednak również za duże. Co w takim przypadku? Wtedy można skorzystać z videoendoskopu. Jest to lekkie, giętki przewód, na którego końcu umieszczona jest ta kamera. Takie rozwiązanie umożliwia dotarcie w każdy zakamarek ze względu na to, że videoenkoskop może się zgiąć nawet do 87 stopni.

Kontrola wizyjna jakości powietrza określa metodę czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Inspekcja wizyjna to jednak dopiero początek całego procesu. W niektórych przypadkach, jeśli przeprowadzamy ją regularnie może okazać się, że czyszczenie nie jest konieczne, jednak zazwyczaj jest inaczej ze względu na duże zanieczyszczenia w obiektach przemysłowych. W jaki sposób decyduje się o wyborze metody czyszczenia? Właśnie na podstawie kontroli wizyjnej. Zapis z kamer pozwala na ocenę, z jakim rodzajem i jakim stopniem zabrudzenia mamy do czynienia.

W większości przypadków można skorzystać z metody suchej, która jest szybsza i tańsza. Polega ona na mechanicznym szczotkowaniu kanałów za pomocą robotów, które przesuwają się centymetr po centymetrze. Oderwane zabrudzenia są następnie zasysane przez odkurzacze przemysłowe. Nie jest to jednak metoda, którą można zastosować w każdym przypadku.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jeśli mamy do czynienia z zabrudzeniem tłustym, to koniecznie jest skorzystanie z metody mokrej, która wymaga zabezpieczenia kanałów przed wyciekiem. W tym przypadku korzysta się bowiem ze środków chemicznych w połączeniu z parą i wodę po wysokim ciśnieniem. Warto pamiętać, że po wykonaniu inspekcji i czyszczenia powinniśmy otrzymać kompletny raport razem z zalecaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *