Powietrze jest nam niezbędne do życia. Musi być one być one nam dostarczane w odpowiedniej ilości, a także powinno posiadać odpowiednie właściwości. Współczesny styl życia nie zawsze pozwalał nam na to, by te warunki zawsze były spełnione w optymalny sposób. Przebywanie w pomieszczeniach w oczywisty sposób ogranicza bowiem dostęp do tak zwanego ruchomego powietrza. Z tego względu tak ważna jest wentylacja. Jakie są rodzaje wentylacji? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Wentylacja – najważniejsza instalacja

Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w domach prywatnych, biurach, jak i obiektach przemysłowych. Prawidłowy przepływ powietrza odpowiedzialny jest bowiem za nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet wydajności naszej pracy. Celem wentylacji jest wydobycie na zewnątrz zużytego powietrza i dostarczenie świeżego. Bardzo ważne jest to, by wentylacja pracowała w sposób ciągły, a także by swoim zasięgiem obejmowała cały obiekt.

Na samym wstępie możemy powiedzieć, że klasycznie wyróżnia się dwa główne rodzaje wentylacji. Jest to wentylacja naturalna, zwana również czasami grawitacyjną, a także wentylacja mechaniczna, która do swoje pracy potrzebuje turbin i oczywiście energii elektrycznej. Dzięki lekturze poniższego tekstu będziesz w stanie wybrać odpowiedni rodzaj wentylacji do swoich potrzeb.

Co decyduje o skuteczności wentylacji

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego opisu poszczególnych rodzajów wentylacji, warto wskazać, czym charakteryzuje się skuteczna i dobrze dobrana wentylacja. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak intensywność, która oznacz ilość wymienianego powietrza w ciągu godziny. Inna będzie oczywiście w przypadku domu jednorodzinnego, a inna w przypadku dużej fabryki. W przypadku skuteczności wentylacji należy uwzględnić zbilansowaną cyrkulację powietrza.

Należy pamiętać o tym, że dostawa powietrza powinna się odbywać od pomieszczeń o najmniejszym stężeniu zanieczyszczeń w kierunku tych, gdzie jest ono największe. Przed zakupem i instalacją wentylacji należy również oczywiście zwrócić uwagę na koszty samej budowy i eksploatacji. Należy tu oczywiście wliczyć koszty regularnych inspekcji i czyszczenia wentylacji. Ważna jest również awaryjność całego systemu. W takim przypadku warto zapoznać się z opiniami.

Jakie są rodzaje wentylacji?

 • Wentylacja naturalna
  Najstarszym znanym człowieku modelem jest oczywiście wentylacja naturalna. Bardzo często spotykamy ją w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, a coraz rzadziej większych biurach czy zakładach produkcyjnych. Całość wymiany powietrza oparta jest o powszechną siłę grawitacji. Jest to więc rozwiązanie najtańsze, jednak zdecydowanie za mało wydajne w przypadku większych pomieszczeń, zwłaszcza tam, gdzie występuje spore zanieczyszczenie.

 

 • Wentylacja mechaniczna
  W przypadku wentylacji mechanicznej mamy już do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza. Jest tu więc niezbędne wystąpienie silnika elektrycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie sterować strumieniem powietrza. Znacznie łatwiej nam dotrzeć również do pomieszczeń umieszczonych wewnątrz budynku. Wentylacja mechaniczna jest znacznie bardziej wydajna, jednak jest ona również droższa.

 

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
  Nieco bardziej zaawansowaną formą wentylacji mechanicznej jest wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Stosuje się tu dodatkowo rekuperator, który odpowiada właśnie za tytułowe odzyskiwanie ciepła z powietrza, które jest wywiewane na zewnątrz. Takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie jest bardziej ekonomiczne.

 

 • Wentylacja mieszająca
  Wentylacja mieszająca bywa również nazywana strumieniową. W tym przypadku mamy do czynienia z mieszaniem powietrza czystego z zanieczyszczonym i wydalaniem takiej mieszanki bardzo szybko z pomieszczeń. W jaki sposób się to odbywa? Stosuje się w tym celu specjalny układ nawiewników powietrza.

 

 • Wentylacja wyporowa
  Wentylacja wyporowa kumuluje zanieczyszczenia wysoko pod sufitem, dzięki czemu pracownicy, którzy siedzą lub stoją mają zawsze dostęp do świeżego i czystego powietrza. Działanie wentylacji wyporowej oparte jest na właściwościach termicznych powietrza.

 

 • Wentylacja hybrydowa
  Na rynku możemy znaleźć też rozwiązania mieszane, czyli tak zwaną wentylację hybrydową, która jest połączeniem wentylacji mechanicznej i naturalnej. Może to być korzystne rozwiązanie z punktu widzenia ekonomii. Jeśli warunki zewnętrzne w postaci ciśnienia lub wiatru są odpowiednie, wykorzystywana jest wentylacja mechaniczna. W przeciwnym wypadku uruchamiane są wentylatory mechaniczne.

 

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy zawsze mają dostęp do odpowiedniej jakości powietrza, a oszczędności w skali roku mogą być znaczące. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie nie okaże się skuteczne w przypadku dużych zanieczyszczeń, a także sporych rozmiarów obiektów. Niezależenie od tego, jakiego typu rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że każdy typ wentylacji wymaga regularnych kontroli i czyszczenia. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie i swoim pracownikom odpowiednią jakość powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *