Zima to okres aktywnej pracy systemów wentylacyjnych. Odpowiada ona za usuwanie nadmiaru wilgoci oraz unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, a także zapewnia napływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Jak usprawnić działanie wentylacji w zimie? Kiedy i komu zlecić czyszczenie i serwis wentylacji? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Jak przygotować wentylację na zimę?

Wentylacja to niezbędny element w każdym budynku – zarówno w domach, jak i biurach, halach produkcyjnych czy magazynach. W niektórych występuje wyłącznie grawitacyjna, w innych mechaniczna. Każdy tym wymaga odpowiedniej dbałości, aby działał wydajnie i niezawodnie. Gdy zima zbliża się wielkimi krokami, nie można zaniedbywać tego tematu. Jak przygotować wentylację na zimę? Przede wszystkim należy dokonać przeglądu wentylacji i ocenić jej kondycję. Dopływ powietrza musi być absolutnie bezproblemowy, ponieważ ma to znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak zadbać o poprawną wentylację zimą?

Zima to czas, gdy z uwagi na niskie temperatury panujące na zewnątrz, zdecydowanie rzadziej otwiera się okna i wietrzy pomieszczenia. Na konsekwencje nie trzeba długo czekać – niestety, ale szybko kumuluje się wilgoć, a wraz z nią zarazki.

Kontrola kratek wentylacyjnych

Przed sezonem zimowym należy sprawdzić czy kratki nie blokują drożności dla przepływu powietrza. Tylko wtedy można spodziewać się prawidłowego działania wentylacji, która będzie spełniała swoje funkcje. Kratki należy zdemontować i wyczyścić z osadzonych zanieczyszczeń.

Otwarcie nawiewników w oknach

W nowych oknach, które są niezwykle szczelne, stosuje się specjalne nawiewniki, które pozwalają na bardzo delikatny napływ powietrza z zewnątrz, bez ryzyka znacznego uciekania temperatury. Nawiewniki dbają o to, by w pomieszczeniach nie gromadziła się wilgoć.

Wietrzenie pomieszczeń

Jest to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań, które przynosi bardzo dobre efekty. Nawet chwilowe otwarcie okna lub drzwi balkonowych redukuje poziom wilgotności w mieszkaniu i dba o napływ świeżego powietrza do wnętrz. Aby uniknąć wychłodzenia, należy wietrzyć krótko, ale z wysoką częstotliwością. Skutecznym sposobem jest też „robienie przeciągów”, czyli otwieranie okien (lub okien i drzwi) po przeciwległych stronach mieszkania.

Regulacja grzejników

Jeśli w pomieszczeniach znajdują się grzejniki, to przed zimą należy je sprawdzić. Zalecany jest dokładny przegląd, a w razie potrzeby również konserwacja lub regulacja. Pozwolą one wyeliminować ewentualne usterki i zapobiec awariom zimą.

Przegląd wentylacji

Zgodnie z przepisami, przynajmniej raz w roku musi zostać przeprowadzona inspekcja skuteczności wentylacji. Jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną, to przeprowadza ją mistrz kominiarski. W przypadku wentylacji mechanicznych, konserwacja i czyszczenie to zadanie specjalistycznych firm, które dysponują odpowiednim sprzętem i posiadają doświadczenie w tym zakresie.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Przegląd i czyszczenie wentylacji – dlaczego są ważne?

W związku z niskimi temperaturami na zewnątrz rzadziej otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy koszty ogrzewania są niesłychanie wysokie. Niemniej należy pamiętać, że w tym okresie szczególnie ważne jest zadbanie o właściwe działanie wentylacji – szczególnie, gdy korzystamy z ogrzewania spalinowego (np. węgla, gazu czy oleju opałowego) albo gdy grzejniki z miejskim ogrzewaniem hulają na maksymalnych obrotach.

Przyjmuje się, że statystycznie czteroosobowa rodzina w trakcie codziennych czynności (m.in. gotowania, kąpieli, suszenia prania) wytwarza nawet 10 l wilgoci dziennie. Jeśli wentylacja nie będzie działać właściwie, to poziom wilgoci jeszcze bardziej wzrośnie, co będzie sprzyjało rozwojowi grzybów, pleśni, unoszeniu się zapachów stęchlizny czy gorszemu samopoczuciu. Warto więc przed rozpoczęciem sezonu grzewczego umówić się na inspekcję wizyjną wentylacji oraz czyszczenie wentylacji. Przegląd i czyszczenie pomogą uniknąć m.in. efektu odwróconego ciągu powietrza.

Wentylacja zimą – najczęściej popełniane błędy

Szczelne, plastikowe okna to atut, ale niestety mają też swoje mankamenty – nie umożliwiają naturalnej wentylacji, która w przypadku okien drewnianych była naturalnym procesem. Jeśli obserwujesz wodę osadzającą się na szybach, jest to oznaka tego, że pomieszczenia są źle wentylowane i należy otworzyć nawiewniki w oknach lub skutecznie przewietrzyć mieszkanie.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Kolejnym niedopuszczalnym, a jednak zdarzającym się błędem, jest zaklejanie kratek wywiewnych. Absolutnie nie wolno tego czynić tam, gdzie spalany jest gaz lub znajdują się kominki, ale również we wszelkich innych pomieszczeniach blokowanie drożności wentylacji będzie niosło za sobą negatywne skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *