Czyszczenie rur wentylacyjnych to ważny aspekt dbania o bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Pracodawca lub właściciel budynku powinien pamiętać o tym, by rury wentylacyjne były czyszczone regularnie przez wyszkolonych specjalistów. Dzięki takim zabiegom możliwe jest zadbanie o dostarczenie czystego powietrza wszystkim pracownikom. Ważne jest również to, że w ten sposób można zmniejszyć również ryzyko pożarowe. Co warto wiedzieć o czyszczeniu rur wentylacyjnych? Czytaj dalej, by się tego dowiedzieć.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Czyszczenie rur wentylacyjnych – dlaczego należy to robić?
2. Kiedy zlecić czyszczenie rur wentylacyjnych?
3. Jak powinno wyglądać czyszczenie rur wentylacyjnych?

Czyszczenie rur wentylacyjnych – dlaczego należy to robić?

Istnieje wiele przesłanek, które powinny nas skłonić do regularnego czyszczenia rur wentylacyjnych. Jedną z nich na pewno są kwestie prawne. Ustawodawca zmusza nas bowiem do tego, by instalacja przez cały okres eksploatacji była w pełni drożna i sprawna. Jej stan powinien być regularnie kontrolowany przez zewnętrzne firmy. To jednak tylko jeden z powodów, jednak wcale nie najważniejszy. Warto wspomnieć w tym miejscu o innych.

Czyste powietrze o odpowiedniej temperaturze pozwala pracownikom na odpowiednio efektywną pracę. Jeśli w pomieszczeniach temperatura i wilgotność wzrastają, możemy mieć do czynienia ze spadkiem motywacji i obniżeniem wydajności pracy. Jednocześnie zanieczyszczenia w postaci pyłu, wirusów lub innych mikroorganizmów mogą przyczynić się wywołania wielu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, co może wiązać się między innymi ze zwolnieniami lekarskimi.

Jeśli to nas nie przekonuje, to zwróćmy uwagę na możliwość wystąpienia pożaru. W rurach wentylacyjnych bez regularnego czyszczenia zaczną pojawić się drobinki kurzu lub innych materiałów, które podczas tarcia mogą wywołać iskrę. Regularne czyszczenie rur wentylacyjnych pomoże nam więc zabezpieczyć nasz obiekt przed pożarem.

Warto wspomnieć ponadto o zużyciu energii. Zabrudzona instalacja wentylacyjna to znacznie większy pobór energii. Warto więc regularnie sprawdzać, czy nasze rachunki za energię elektryczną nie wzrastają. Jeśli tak się dzieje, to powodem może być między innymi niesprawna i zabrudzona instalacja wentylacyjna.

Kiedy zlecić czyszczenie rur wentylacyjnych?

Nie ma jednego, ustalonego terminu, w którym powinniśmy zlecić czyszczenie wentylacji, jednak w większości przypadków powinniśmy się stosować do zaleceń producenta. Dla sporej części obiektów kontrola czystości wentylacji powinna być przeprowadzana przynajmniej raz w roku przez profesjonalną ekipę z odpowiednimi uprawnieniami. To oni ustalą, kiedy należy przeprowadzić kolejną kontrolę i czy nasze rury wentylacyjne wymagają czyszczenia. W przypadku obiektów przemysłowych, gdzie zabrudzenie jest o wiele większe, warto przeprowadzać tego typu kontrolę częściej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Możemy również zwracać uwagę na pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że już czas na czyszczenie rur wentylacyjnych. Co to może być? Najczęściej na samym początku możemy zacząć odczuwać zaduch, wyższą temperaturę, a także pył w powietrzu. Często pracownicy sami o tym informują. Zwróćmy również uwagę na pracę maszyn wentylacyjnych. Jeśli stały się znacznie głośniejsze niż do tej pory, to powodem może być właśnie zabrudzenie. Nie zawsze jednak możemy usłyszeć takie sygnały w przypadku obiektów przemysłowych. W takich przypadkach warto zwrócić uwagę na wysokość rachunków za energię elektryczną. Wspomnieliśmy o tym wyżej.

Jak powinno wyglądać czyszczenie rur wentylacyjnych?

Czyszczenie rur wentylacyjnych musi zostać poprzedzone profesjonalną kontrolą. Warto wspomnieć, że w tym celu wykorzystuje się takie zdobycze techniki jak niewielkich rozmiarów roboty, na których umieszczone jest oświetlenie i kamery. Operator steruje nimi i nagrywamy rzeczywisty stan, z jakimi będzie musiała zmierzyć się ekipa czyszcząca. Roboty zazwyczaj są w stanie przejeżdżać około 20-30 metrów – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Uzyskany przez nie obraz służy nie tylko do wybrania odpowiedniej metody czyszczenia, lecz jest również wykorzystywany do sprawdzenia rezultatu.

W większości przypadków możliwe jest wybranie podstawowych dwóch metod, które posiadają oczywiście wiele swoich wariantów. Metoda sucha to wykorzystywana jest w większości przypadków, gdzie do czynienia nie mamy z ogromnym bądź tłustym zabrudzeniem. Jej zaletą jest przede wszystkim szybkość i niższe koszty. Polega ona na mechanicznym szczotkowaniu i odciąganiu zanieczyszczeń za pomocą przemysłowego odkurzacza zamontowanego na końcu rur wentylacyjnych.

Jeśli jednak zabrudzenie jest tłuste, to niezbędne jest skorzystanie z tak zwanej metody mokrej. W tym wypadku stosuje się środki chemiczne z wodą lub parą pod wysokim ciśnieniem. Jest to metoda droższa i ponadto bardziej pracochłonna, ponieważ całość instalacji należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć by uniknąć wycieków.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jeśli obiekt, które będzie poddawany czyszczeniu, musi mieć wyższy standard jakości powietrza, to należy przeprowadzić dodatkowe badania na obecność grzybów, wirusów lub innych, szkodliwych mikroorganizmów. Może to mieć miejsce między innymi w przypadku szpitali czy laboratoriów. Do czyszczenia stosowane są natomiast specjalistyczne środki chemiczne.

Po wszystkim przeprowadzana jest ponowna kontrola wizyjna, która pozwala ocenić jakość wykonanej pracy. Jeśli wszystko jest w porządku, otrzymujemy protokół. Jeśli natomiast coś wymaga poprawki, to proces czyszczenia jest powtarzany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *