Prawidłowo działająca wentylacja hali magazynowej czy hali produkcyjnej jest niezwykle ważnym elementem w infrastrukturze obiektu. Już na etapie projektowania, należy skupić swoją uwagę na tym aspekcie i dostosować wentylację do potrzeb firmy. Jakie są wymagania co do wentylacji hal? Jakie są rodzaje wentylacji i rozwiązania technologiczne oraz co należy wiedzieć na temat skutecznego czyszczenia wentylacji? Przygotowaliśmy obszerny poradnik.

Wentylacja hal magazynowych i produkcyjnych – wymagania

Wentylacja obiektów przemysłowych wielkokubaturowych, takich jak hale produkcyjne czy magazynowe, stanowi skomplikowane i wymagające zadanie projektowe. Musi on wziąć pod uwagę m.in. funkcje budynku, jego przeznaczenie, cechy konstrukcyjne (m.in. rodzaj i szczelność izolacji przegród budowlanych, stolarki okiennej i drzwiowej) oraz informacje o technologii produkcji (np. wysoki poziom pylenia, duża wilgotność, niska/wysoka temperatura).

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Częstotliwość wymiany powietrza

Skuteczna wentylacja, to taka, która działa prawidłowo i odpowiada wymogom danego miejsca. Wśród istotnych informacji w tym zakresie wskazuje się krotność wymiany powietrza w ciągu jednej godziny. Dla hal nieklimatyzowanych konieczne jest zapewnienie wentylacji o co najmniej półkrotnej wymianie powietrza w ciągu 1h. Dla hal produkcyjnych (włókienniczych i innych, w których skrapla się para wodna) powinna następować 6-krotna wymiana w ciągu 1h. W halach, w których wykorzystywane są cyjanki, niezbędna jest wymiana 10-krotna w ciągu 1h, gdy stanowisko wymaga pracy z rtęcią, hala musi zostać wyposażona w wentylację mechaniczną z górnym nawiewem oraz dolnym odsysaniem, gwarantując przy tym 6-krotną wymianę powietrza w ciągu 1h.

Wentylacja strefowa a wentylacja miejscowa

Projektant wentylacji musi odpowiednio podzielić obiekt na strefy i dopasować właściwy system, który spełni swoje zadanie oraz będzie rentowny z punktu widzenia inwestora. Wymagania co do wentylacji są uzależnione od odbywających się tam procesów technologicznych, ale też np. czasu pracy na poszczególnych stanowiskach. Uwzględnione muszą być również wytyczne dotyczące tego, że strumień powietrza, pochodzący z urządzeń wentylacyjnych, nie może być bezpośrednio skierowany na stanowisko pracy, a doprowadzane powietrze powinno zostać oczyszczone ze szkodliwych substancji.

  • Wentylacja strefowa – jest jednym z najefektywniejszych rozwiązań. Daje możliwość przewietrzania i izolacji wybranych miejsc budynku. Sprzyja usuwaniu zanieczyszczeń, hamuje powstawanie wilgoci i ogranicza występowanie nadmiernego ciepła, bez potrzeby wentylacji całej hali. Znajduje zastosowanie m.in. w magazynach, sortowniach, lakierniach, spawalniach.
  • Wentylacja miejscowa – to specjalistyczny i zaawansowany typ wentylacji, w którym wykorzystywane są specjalne odciągi i inne rozwiązania, które pozwalają na zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Stosuje się ją np. na stanowiskach szlifierskich, stolarskich czy spawalniczych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Odzysk energii i nawilżanie powietrza w halach

Centrala wentylacyjna odpowiada za zapewnienie optymalnych warunków czystości powietrza, ale również za odzysk ciepła. W nowoczesnych systemach wentylacyjnych (centrala z rekuperatorem i wymiennikiem ciepła), ciepło pozyskane ze „zużytego” powietrza, może być ponownie wykorzystane w celu ogrzania obiektu. To skuteczny sposób na generowaniu oszczędności na ogrzewaniu. Poza tym warto, aby wentylacja była wyposażona w sekcje nawilżania, czyli specjalne urządzenia wodne bądź parowe, które będą dbały o utrzymanie wilgotności powietrza na właściwym poziomie. Zapobiegnie to suchości powietrza, które ma negatywny wpływ na stan zdrowia pracowników.

Serwisowanie i czyszczenie wentylacji

Prawidłowo zaprojektowany i należycie zainstalowany system wentylacyjny wcale nie jest gwarantem sukcesu. Aby działał on właściwie, niezbędne jest regularne przeprowadzanie prac serwisowych i zlecanie czyszczenia wentylacji ekspertom. Działania te przedłużają żywotność maszyn w halach, znacząco poprawiają komfort pracy zatrudnionych i korzystnie wpływają na ich zdrowie. Technicy, wykorzystując odpowiednie metody, udrażniają przewody wentylacyjne i pozbywają się zalegających tam zanieczyszczeń, takich jak kurz, pył, wióry i inne suche cząsteczki, jak i zabrudzeń mokrych czy tłustych. Dowiedz się więcej na temat czyszczenia wentylacji i zleć usługę ekspertom Brawent. Zajmujemy się serwisowaniem i czyszczeniem wentylacji na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *