Wentylacja pozwala nam dostarczać świeże i chłodne powietrze do zamkniętych pomieszczeń. To oczywiste, że musi zostać odpowiednio zaprojektowana, a jej wielkość powinna zostać dopasowana do kubatury pomieszczeń. Nie każdy jednak pamięta o tym, by eksploatować ją w odpowiedni sposób. Warto więc sprawdzić, jak dbać o wentylację, by służyła nam jak najdłużej.

Jak rozpoznać niesprawną wentylację?

Odpowiednio utrzymana i drożna wentylacja jest niezbędna do bezpiecznego i komfortowego wykonywania pracy. W przypadku niesprawnej lub zabrudzonej klimatyzacji możemy mieć do czynienia z wieloma negatywnymi konsekwencjami. W pierwszej kolejności pracownicy naszej firmy mogą zacząć przejawiać problemy zdrowotne. Objawiają się one złym samopoczuciem, sennością, bólem głowy czy napadami kaszlu. Jeśli problemy z klimatyzacją będą się przedłużały, możliwe jest wystąpienia znacznie poważniejszych schorzeń dróg oddechowych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Źle działającą wentylację można rozpoznać w bardzo prosty sposób. Jeśli pracownicy skarżą się na wymienione wyżej objawy, a po wyjściu z miejsca pracy natychmiast ustępuję, to znak, że z naszą wentylacją dzieje się coś złego. Innymi sygnałami, które mogą świadczyć o tym, że system wentylacyjny nie działa prawidłowo, jest fakt parowania szyb, dużej wilgotności i skraplanie się wody na oknach. W przypadku wentylacji mechanicznej mamy również do czynienia z jej znacznie głośniejszą pracą.

Czym może grozić niesprawna wentylacja?

Czyszczenie wentylacji krok po krokuZła wentylacja może doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów. Duża wilgotność i wysoka temperatura to idealne warunki do ich rozwoju. W dalszej perspektywie może to prowadzić do uszkodzenia budynku, a więc wysokich kosztów naprawy ścian i stropów. Jednocześnie grzyby staja się przyczyną wielu chorób związanych z układem oddechowym.

Mogą również prowadzić do wystąpienia alergii. Niedrożna wentylacja może być również przyczyną pożaru, ponieważ może się w niej gromadzić łatwopalny pył i kurz. Sprawdź, o czym warto pamiętać, by Twoja klimatyzacja mogła działać prawidłowo.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak to wszystko wyczyścić?

Decydując się na czyszczenie wentylacji, należy w wydzielić instalację grawitacyjną i mechaniczną. Pierwsza z nich, nazywana również naturalną, może funkcjonować dzięki różnicy temperatur, która panuje wewnątrz i na zewnątrz budynku. W przypadku tej wentylacji niezwykle istotne jest to, by wszystkie wywietrzniki były w pełni drożne. Warto więc zwracać uwagę, by kratki w nich były czyste. Jednocześnie bardzo ważnym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowych nawiewników okiennych i ściennych, które usprawnią cyrkulowanie powietrza. Instalacja grawitacyjna będzie funkcjonowała poprawnie tylko wtedy, gdy zostanie ona poprawnie wykonana. Podczas jej montażu warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią długość przewodów i dobrą izolację termiczną.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak czyścić wentylację krok po krokuW przypadku wentylacji mechanicznej obieg powietrza jest spowodowany zastosowaniem elektrycznych wentylatorów lub rekuperatorów. Jest to metoda znacznie bardziej efektywna i niezależna od pogody.

Należy więc tu dbać o bezpieczne podłączenie urządzeń elektrycznych i zapewnienie nieprzerwanych dostaw energii, by wentylacja mogła pracować. Regularne inspekcje i odpowiednie metody czyszczenia.

Utrzymanie prawidłowego funkcjonowania

Jednak najważniejsze dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania wentylacji jest przeprowadzania regularnych inspekcji, dzięki którym fachowcy są w stanie ocenić aktualny jest stan i dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. Warto przeprowadzać inspekcję przynajmniej raz w roku. W niektórych przypadkach, np. w szpitalach lub laboratoriach niezbędne będzie przeprowadzenie dezynfekcji, która pomoże w pozbyciu się groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Do czyszczenia instalacji wentylacyjnej warto wybierać wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, a także specjalistyczny sprzęt.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *