Rekuperacja to instalacja, która ogranicza powstawanie strat ciepła wskutek działania wentylacji budynku. Jej efektem jest redukcja zużycia energii, prowadząca do generowania oszczędności na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym. Poza tym instalacja odpowiada za dostarczanie świeżego powietrza z zewnętrz i odprowadzanie tego zużytego. Ważne jest zatem, aby była czysta i szczelna. Jak przeprowadzać właściwe czyszczenie instalacji rekuperacji i konserwację jej elementów? Sprawdźmy!

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czyszczenie instalacji rekuperacji

Czyszczenie instalacji może przebiegać na wiele sposobów. Kluczowe jest, by sprawdzić czystość kanałów, które doprowadzają i odprowadzają powietrze, a także regularnie wymieniać filtry.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych wykonuje on na jeden z dwóch sposobów:

  • na sucho – jest to czyszczenie mechaniczne szczotkami obrotowymi, zamontowanymi na wałku napędowym bądź też z pomocą powietrza sprężonego lub zasysającego (odkurzaczem),
  • na mokro – jest to czyszczenie parą wodną lub z wykorzystaniem dedykowanych środków chemicznych.

Należy mieć też na uwadze fakt, że czyste filtry to gwarancja prawidłowego działania systemu wentylacji. Zaleca się ich kontrolowanie minimum co dwa miesiące. Gdy po zweryfikowaniu okaże się, że są brudne, konieczna jest ich wymiana. Dlaczego? Ponieważ brudne filtry zmniejszają wydajność działania systemu i zwiększają zużycie energii, co przekłada się na większe wydatki na prąd. Warto pamiętać, że filtry o wyższej klasie filtracji (czerwone filtry F7) są lepszym wyborem. Choć szybciej się brudzą, to jednak dopuszczalne jest ich odkurzanie, co zapewnia sporą wygodę w stosunku do filtrów z tkaniny, które trzeba wymieniać.

Producenci ponadto zalecają, by przynajmniej raz w roku zlecić wykonanie przeglądu serwisowego systemu rekuperacji. Ekspert czyści bądź wyciąga (w zależności od typu urządzenia) wymiennik ciepła w rekuperatorze, odkurza na sucho wnętrze rekuperatora, weryfikuje czystość filtrów i sprawdza drożność żaluzji na czerpni i wyrzutni instalacji rekuperacji. Kompletna usługa serwisowa obejmuje ponadto wiele innych działań – m.in. kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy, sprawdzenie ustawień rekuperatora czy autotest urządzenia.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak często czyścić instalację rekuperacji?

Aby rekuperacja prawidłowo i sprawnie działała, niezbędne jest wykonywanie regularnych prac serwisowych. Producenci zalecają, by następowało to przynajmniej raz w roku. Nie czyni się tego „na własną rękę”, lecz zleca specjaliście, który zgodnie z procedurami przeprowadza przegląd i kontroluje prawidłowość działania systemu. Niezbędne jest bowiem wykorzystanie anemometru, czyli narzędzia, które mierzy ilość przepływów powietrza i innych urządzeń, które czynią czyszczenie rekuperacji bezpiecznym.

Prawidłowo zamontowany system rekuperacji nie powinien wymagać czyszczenia kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze wcześniej niż po około 8 latach eksploatacji. Zdarza się jednak, że na oknach pojawia się wcześniej skraplająca para, mieszkańcy odczuwają zaduch i nieprzyjemny zapach w powietrzu bądź słyszą hałas z kanałów wentylacyjnych. W takiej sytuacji zalecane jest przeprowadzenie kontroli i wyczyszczenie instalacji rekuperacji przez specjalistę.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Zalety czyszczenia instalacji

Czysta instalacja rekuperacji to szereg zalet dla osób przebywających w pomieszczeniach. Odpowiada ona za czyste powietrze, które zapewnia komfort użytkownikom, swobodne oddychanie czystym powietrzem i wpływa na ich stan zdrowia. Otóż wymiana zużytego powietrza na świeże redukuje ryzyko występowania chorób dróg oddechowych i alergii. Wpływa to na lepsze samopoczucie, koncentrację i mniejsze zmęczenie. Poza tym sprawnie działający system rekuperacji przekłada się na dłuższą żywotność elementów instalacji i niższe zużycie energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *