Kanały wentylacyjne dostarczają do hal przemysłowych świeże powietrze, pozwalając pracownikom na bezpieczną pracę w odpowiednich warunkach. Ich prawidłowe działanie pozwala równocześnie na obniżenie temperatury pracy drogiego sprzętu i niweluje wystąpienie zagrożenia pożarowego. Sprawdźmy, dlaczego warto wyczyścić kanały wentylacyjne i jak często powinno się to robić!

W przypadku zakładów, które zajmują się produkcją, należy mieć na uwadze fakt, że kanały wentylacyjne są jednym z najważniejszych elementów, o które należy dbać, by nie doprowadzić do utraty zdrowia przez pracowników. Dlaczego tak jest? Zanieczyszczona instalacja rozprowadza groźne bakterie i drobnoustroje po całej hali, doprowadzając do chorób płuc i alergii wśród załogi.

1. Brudne kanały wentylacyjne są groźne dla zdrowia
2. Nieczyszczone kanały wentylacyjne to ryzyko pożarowe
3. Kiedy należy czyścić kanały wentylacyjne?
4. Jakie są korzyści z regularnego czyszczenia wentylacji?

To jednak nie jedyne zagrożenie, z jakim możemy mieć do czynienia, jeśli zaniedbamy okresowe czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Niektóre gazy i cząsteczki, które gromadzą się w naszej wentylacji mogą mieć właściwości łatwopalne, a to oznacza, że bardzo szybko może dojść do powstania pożaru. Przyjrzyjmy się tym dwóm zagrożeniom nieco bliżej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Brudne kanały wentylacyjne są groźne dla zdrowia

Dlaczego warto czyścić kanały wentylacyjneKanały wentylacyjne to idealne środowisko do gromadzenia i rozmnażania się szkodliwych grzybów i bakterii. Wilgoć, odpowiednia temperatura, a także trudny dostęp sprawiają, że rozwijają się w nich mikroorganizmy, które dla zdrowia ludzkiego są bardzo niebezpieczne. Z początku są one przyczyną złego samopoczucia i bólów głowy. W dalszej perspektywie mogą doprowadzić do znacznego obniżenia koncentracji wśród pracowników, którzy nie będą w stanie wykonywać swojej pracy z należytym skupieniem. Jednocześnie wzrastać będzie ich poziom zmęczenia.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Grzyby i bakterie to jednak nie jedyne zagrożenie, które jest wydmuchiwane z kanałów wentylacyjnych. Równie często możemy w nich znaleźć pył i kurz, a także zanieczyszczenia mikrobiologiczne, które prowadzą do alergii i chorób górnych dróg oddechowych. Częstym problemem, na który skarżą się pracownicy w miejscach, gdzie wentylacja nie jest regularnie czyszczona, jest zapalenie spojówek.

Nieczyszczone kanały wentylacyjne to ryzyko pożarowe

Pyły, które wciągane są do instalacji mogą być również powodem wystąpienia zagrożenia pożarowego. Niektóre z nich mają wręcz właściwości wybuchowe. Na ten problem warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku instancji układów odpylania, np. w fabrykach samochodów lub papierosów.

Wskazane jest wtedy bezwzględne pamiętanie o tym, by czyszczenie kanałów wentylacyjnych było przeprowadzana regularnie. W innym wypadku może bowiem dojść do ogromnych strat, zarówno w przypadku ludzi, jak i sprzętu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Kiedy należy czyścić kanały wentylacyjne?

O tym, że należy już zacząć interesować się czyszczeniem wentylacji może świadczyć kilka sygnałów. Przede wszystkim w pomieszczeniach zaczyna być odczuwalny zaduch, a sam system pracuje znacznie głośniej niż do tej pory. Możemy również zwrócić uwagę na pobór mocy, który również ulega wzrostowi, gdy wentylacja nie jest w pełni funkcjonalna. Aby jednak mieć pewność, jaki jest stan naszej wentylacji, niezbędna jest inspekcja kanałów, która wykonywana jest za pomocą specjalnych kamer.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak często powinno być przeprowadzane tego rodzaju badanie? Przynajmniej raz na rok lub raz na dwa lata. Podczas inspekcji warto dopytać fachowca, kiedy powinna zostać przeprowadzona kolejna kontrola. Częstotliwość może być uzależniona od jakości powietrza, typy budynku i wielu innych czynników.

Jakie są korzyści z regularnego czyszczenia wentylacji?

Korzyści wynikające z regularnego czyszczenia wentylacji

Przypomnijmy na koniec, dlaczego warto dbać o kanały wentylacyjne. Ich regularne czyszczenie pozwala na zachowanie zdrowia przez pracowników, czyli zmniejszenia problemów z drogami oddechowymi czy alergiami. Czyste powietrze to również większy komfort pracy, ponieważ pracownicy mogą się bardziej skoncentrować na wykonywanej pracy i odczuwają mniejsze zmęczenie – może to znacząco wpłynąć na koszty pracy.

Jednocześnie należy pamiętać o zmniejszeniu ryzyka wystąpienia pożaru. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że częste inspekcje pozwalają na zmniejszenie ryzyka awarii systemu wentylacyjnego.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *