Instalacja przemysłowa w zakładach produkcyjnych powinna być utrzymywana w czystości, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, a także by nie dopuścić do uszkodzenia maszyn i stworzenia zagrożenia pożarowego. Metoda czyszczenia musi być dopasowana do rodzaju zanieczyszczeń, a także specyfiki zakładu. W firmie Brawent zajmujemy się czyszczeniem odciągów spalin z maszyn, robotów, a także stanowisk spawalniczych. Przeczytajcie więcej o czyszczeniu instalacji przemysłowych.

1. Dlaczego czyszczenie instalacji jest tak ważne?
2. Rodzaje czyszczenia kanałów wentylacyjnych
3. Czyszczenie instalacji przemysłowych – metody
4. Jakie instalacje przemysłowe czyścił Brawent?

Dlaczego czyszczenie instalacji przemysłowych jest tak ważne?

Wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji przemysłowych ze względu na to, że ogranicza ona ilość zanieczyszczeń, które mogą dostać się do płuc pracownika. W trakcie produkcji do powietrza wydzielane są bowiem cząsteczki, gazy i ciecze, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Część gazów i aerozoli jest ponadto łatwopalna i wybuchowa. Regularne czyszczenie instalacji przemysłowych ogranicza ryzyko wystąpienia zagrożenia pożarowego.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czyszczenie instalacji przemysłowychRodzaje czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Jednym z popularniejszych sposobów czyszczenia wentylacji przemysłowej jest czyszczenie na sucho. Firmy, takie jak Brawent, wybierają je przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność. Ograniczeniem tego rozwiązania jest z całą pewnością fakt, że nie każdy rodzaj zabrudzeń może zostać w ten sposób usunięty. Na czym jednak polega sucha metoda czyszczenia instalacji przemysłowych?

W tym wypadku stosowane jest czyszczenie za pomocą sprężonego powietrza, szczotkowania mechanicznego lub specjalistycznego odkurzacza przemysłowego, który wyposażony jest w turbiny. Metoda sucha nie zawsze jednak jest w pełni funkcjonalna. Nie sprawdza się ona najlepiej w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą ilością tłustego zabrudzenia. W takich wypadkach skuteczniejsze są metody mokre.

Czyszczenie instalacji przemysłowych – metody

Mokre metody czyszczenia instalacji przemysłowych wykorzystują parę i płyny. Doskonale sprawdza się tu ponadto szczotkowanie na mokro, a także wodny odkurzacz. Zastosowane może być również czyszczenie wentylacji hydrodynamiczne, które sprawdza się bardzo dobrze w przypadku dużych zabrudzeń przewodów wentylacyjnych. W takich wypadkach wymagany jest jednak demontaż instalacji. W przypadku czyszczenia na mokro stosowane są jednocześnie specjalistyczne środki chemiczne.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W przypadku zabrudzeń mikrobiologicznych konieczna będzie również dezynfekcja. Jej prawidłowe przeprowadzenie zatrzymuje rozwój pleśni i grzybów, które mogą być szkodliwe zarówno dla pracowników, jak i instalacji. Wymienione metody różnią się od siebie znacząco, a decyzja o wyborze najbardziej odpowiedniej powinna zapaść po wcześniejszej ocenie stanu odciągów instalacji przemysłowych.

Na czym polega czyszczenie instalacji przemysłowychJakie instalacje przemysłowe czyścił Brawent?

Jako firma jesteśmy w stanie dostosować do wymagań rynku i potrafimy podjąć się czyszczenia różnego rodzaju instalacji przemysłowych. Jednym z interesujących przykładów naszej pracy jest czyszczenie odciągów spalin robotów KUKA, które pracują przy liniach produkcyjnych w fabryce foteli samochodowych. Zamontowane w nich są ogromne maszyny ssące, w których z czasem osadzają się spaliny. W tym przypadku szczególnie ważne jest regularne czyszczenie. Zaciągnięcie iskry od spawania może grozić bowiem pożarem. Instalacje tego typu czyszczone są 3-4 razy w roku w zależności od intensywności produkcji.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jako Brawent zajmujemy się również czyszczeniem odciągów zgrzewarek, które podczas pracy generują gorące opary zasysane przez rury do instalacji wentylacyjnej. W tym przypadku brak prawidłowej konserwacji może doprowadzić do katastrofy.

Na koniec chcieliśmy wspomnieć o naszej współpracy z zakładami produkcyjnymi, w których pyły wciągane do instalacji mają właściwości wybuchowe. Zajmujemy się czyszczeniem między innymi układów odpylania produkcji w fabryce papierosów i w fabryce autobusów. W takich przypadkach wskazany jest oczywiście najwyższy profesjonalizm i ostrożność. Dzięki doświadczeniu naszych pracowników i odpowiedniemu sprzętu jesteśmy w stanie wykonać naszą pracę prawidłową, zapewniając bezpieczeństwo pracownikom i maszynom przemysłowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *