Wizyjna kontrola jakości to jeden z najważniejszych etapów czyszczenia kanałów wentylacyjnych. To dzięki inspekcji wykwalifikowana ekipa jest w stanie ocenić, z jakim rodzajem zabrudzenia ma do czynienia i jakie metody zastosować, by osiągnąć zamierzony efekt. Warto pamiętać o tym, że wizyjna kontrola jakości powinna być wykonywana regularnie, by wszystkie osoby przebywające w danym obiekcie mogły oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej wizyjnej kontroli jakości, wyjaśnimy, czym jest i na czym polega. Zapraszamy do lektury!

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czyste powietrze dzięki wizyjnej kontroli jakości powietrza

Niemal każdy z nas wie, jak ważne dla naszego prawidłowego funkcjonowania jest czyste powietrze. W okresie zimy często mówimy o smogu, jednak zagrożenie dla naszych dróg oddechowych może czaić się również w miejscu naszej pracy lub innych obiektach użyteczności publicznej. Sprawne systemy wentylacyjne, wykorzystujące odpowiednie filtry potrafią zatrzymać większość zanieczyszczeń. Jeśli doprowadzimy jednak do zaniedbań one same mogą stać się dodatkowym zagrożeń ze względu na to, że stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii, grzybów czy innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Coraz częściej duże zakłady produkcyjne, a także biura i inne obiekty użyteczności publicznej inwestują w nowoczesne systemy wentylacyjne. Takie rozwiązanie znacząco poprawia komfort pracy, jednak należy pamiętać o tym, że wymaga ono regularnych inspekcji. Zarządca obiektu ma prawny obowiązek utrzymywania instalacji wentylacji w optymalnym stanie. W tym celu niezbędna jest inspekcja wizyjna, po której będzie można ocenić, czy wymagane jest czyszczenie wentylacji. Warto o tym pamiętać, by nie narażać swoich pracowników na choroby górnych dróg oddechowych.

Jeśli wizyjna kontrola jakości nie będzie przeprowadzona w sposób prawidłowy, może to doprowadzić do nieodpowiedniego doboru metody czyszczenia i niewłaściwego przeprowadzenia czyszczenia. Warto ponadto pamiętać o tym jak ważna jest inspekcja końcowa.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Na czym polega kontrola wizyjna jakości powietrza?

Ekipa zajmująca się w wizyjną kontrolą jakości musi w pierwszej chwili ocenić stan higieniczny centrali wentylacyjnej, a także kanałów wentylacyjnych. W jaki sposób się to odbywa? Najczęściej w tym celu wykorzystuje się mobilne roboty niewielkich rozmiarów, które posiadają kamery i własne źródło światła, by każde zabrudzenie mogło zostać zarejestrowane na nagraniu wideo. Kamery posiadają wiele trybów nagrywania obrazu, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie parametru do konkretnych warunków. Zapis z kamer wideo może zostać użyty zarówno do celów diagnostycznych, jak i porównawczych.

W niektórych wypadkach kontrola wizyjna może okazać się niewystarczająca i nie uzyskamy dzięki niej jednoznacznych wyników. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzanie pomiaru zawartości pyłu w powietrzu.

Videoendoskop w wizyjnej kontroli jakości powietrza

Choć roboty wykorzystywane do inspekcji wizyjnej kanałów wentylacyjnych są lekkie i małe, to w niektórych przypadkach mogą się okazać jednak zbyt duże. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z videoendoskopu. Czym jest to urządzenie? Najprościej mówiąc jest to długi, giętki przewód, na końcu którego umieszczona jest głowica kamery. Przewód ma tak niewielkie rozmiary, że jesteśmy w stanie z jego pomocą dotrzeć praktycznie wszędzie. Warto zwrócić uwagę na jego giętkość – nawet 87 stopni. Obraz z videoendoskopu jest zapisywany na kartach SD lub DVD.

Wybór metody czyszczenie po kontroli wizyjnej jakości

Wyniki inspekcji pozwala na wybór odpowiedniej metody czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Jeśli zabrudzenie jest niewielki i nie zawiera elementów tłustych, to z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie wybrana metoda sucha. Na czym ona polega? Jest to usunięcie zanieczyszczeń za pomocą mechanicznych, automatycznych szczotek, które przesuwając się wzdłuż kanałów wentylacyjnych odrywają zabrudzenia. Na końca kanału odkurzacz zajmuje się ich odciąganiem.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Metoda mokra jest droższa i bardziej pracochłonna, jednak jej zastosowanie jest niezbędne w przypadku zabrudzeń tłustych. Wykorzystuje się tu specjalistyczne środki chemiczne i wodę pod wysokim ciśnieniem. W tym przypadku bardzo istotne jest prawidłowe zabezpieczenie instalacji, by zapobiec wyciekom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *