Aby nasze systemy HVAC działałby długie i bezawaryjnie konieczna jest nie tylko ich prawidłowa eksploatacja, ale również zastosowanie odpowiednich materiałów i sprzętu, które zapewnią bezawaryjne funkcjonowanie. Przyjrzymy się dzisiaj wszystkim czynnikom, które będą miały wpływ na prawidłowe działanie systemy HVAC. Już na samym wstępie możemy Wam jednak powiedzieć, że oszczędności na materiałach, projekcie czy na serwisie systemów HVAC kończą się zazwyczaj znacznie poważniejszymi wydatkami w przyszłości. Nie warto więc stawiać na kompromisy, jeśli chcemy uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

Współczesne obiekty posiadają wiele zalet, które wynikają z ich nowoczesnej konstrukcji. Dzięki szczelnym oknem i odpowiedniej izolacji pozwalają na spore oszczędności związanej z ogrzewaniem obiektu. Jednocześnie jednak wymagane jest perfekcyjne działanie systemów HVAC. Konieczne jest bowiem zapewnienie odpowiedniej wentylacji, by pracownicy mogli pracować w wystarczająco komfortowych warunkach. Jeśli systemy nie są serwisowane w odpowiedni sposób, to pracownicy mogą zacząć odczuwać zmęczenie, a w konsekwencji zacząć chorować ze względu na brak odpowiedniej wilgotności powietrza czy grzyby obecne w powietrzu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Odpowiedni projekt systemów HVAC – podstawa sukcesu
2. Nie daj się nabrać na pozorne oszczędności
3. Przyczyny awarii
4. Nie korzystaj z elementów systemu HVAC od różnych producentów

Odpowiedni projekt systemów HVAC – podstawa sukcesu

Należy zauważyć, że systemy HVAC w większości nowoczesnych budynków generują połowę zużycia energii. Jeśli będą zaprojektowane w odpowiedni sposób, to możliwe jest uniknięcie częstych napraw, poprawa komfortu pracowników, a także oszczędność na rachunkach za energię elektryczną.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Na wydajność systemu HVAC wpływ ma nie tylko jakość użytych urządzeń czy materiałów. Muszą być one bowiem odpowiednio zaprojektowana i zamontowane, by w pełni wykorzystać ich potencjał. Te same materiału mogą bowiem służyć do stworzenia systemu bardzo wydajnego, jak i takiego, który generuje potrzebę ciągłych napraw i powoduje zwiększenie rachunków za energię. Warto więc postawić na renomowaną firmę, która zaprojektuje i zamontuje system HVAC w taki sposób, by służył nam latami i sprzyjał oszczędnościom, a nie dodatkowym wydatkom.

Nie daj się nabrać na pozorne oszczędności

Fachowcy z dużym doświadczeniem w montażu systemów HVAC są zgodni. Większość problemów wynika przede wszystkim z zastosowania niskiej jakości komponentów i nieprofesjonalnego montażu rurociągów. Innym istotnym czynnikiem jest również nieprawidłowe działanie sprężarek. Często dochodzi wręcz do ich awarii. Co może być przyczyną?

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Awarie sprężarek bardzo często maja swoje podłoże w zakupie najtańszego sprzętu. Pozornie jest to oszczędność w chwili zakupy, ale taka decyzja to w konsekwencji koszty naprawy, a ostatecznie także koszt wymiany sprężarki na lepszy model. Kolejną przyczyną awarii sprężarek jest błędny dobór parametrów pracy. Jeśli sprzęt nie pracuje we właściwych dla siebie warunkach pracy, to dochodzi to szybszego zużycia lub uszkodzenia. Dotyczy to nawet drogich, markowych modeli.

Przyczyny awarii

Przyczyną awarii jest również nieprawidłowe serwisowanie systemów HVAC. Aby tego uniknąć warto stawiać na pomoc wysokiej klasy specjalistów, a także zastosować bieżące monitorowanie urządzeń w ramach systemu HVAC. Dzięki BMS, czyli Building Management System będzie możliwe zareagowania zanim awarii jeszcze nastąpi, co może prowadzić do oszczędności czasu i pieniędzy.

Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych systemów HVAC w sporej wielkości obiektach, gdzie każdy dzień przerwy w pracy wiąże się z ogromnymi kosztami. Bieżące monitorowanie systemów HVAC jest więc znacznie bardziej skuteczne niż reagowanie jedynie na sytuację, gdy awaria już wystąpi Ten akapit możemy więc podsumować jednym zdaniem: nie warto oszczędzać na projekcie, montażu, a także monitorowaniu systemów HVAC, ponieważ ostatecznie stracimy czas i pieniądze.

Nie korzystaj z elementów systemu HVAC od różnych producentów

Korzystanie z urządzeń wchodzących w skład systemów HVAC nie zawsze jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli jedynym powodem do zastosowania takiego rozwiązania jest presja finansowa. Bardzo często urządzenia z różnych zestawów nie są ze sobą w pełni kompatybilne, co w konsekwencji może doprowadzić do wystąpienia awarii i kosztownych napraw. Równie często tańsze zamienniki są znacznie gorszej jakości. Dobrej klasy sprzęt jest bowiem kosztowny w procesie produkcji. Stosowanie tańszych zamienników może również skutkować utratą gwarancji.

Jeśli jednak konieczne jest zastosowanie elementów z różnych zestaw z przyczyn technicznych, to taką decyzję powinien podjąć specjalista, który będzie w stanie prawidłowo ocenić potencjalne korzyści i kompatybilność. Najlepiej więc, by jedna firma tworzyła projekt, realizowała go, a w przyszłości również zajmowała się serwisowaniem systemów HVAC w naszym budynku. Dzięki podjęciu takiej decyzji z całą pewnością oszczędzimy czas, pieniądze i nerwy, a nasz system HVAC będzie mógł funkcjonować sprawnie przez lata. Warto pamiętać, by stawiać przede wszystkim na sprawdzone firmy z dużym doświadczeniem w branży.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *