Dezynfekcja wentylacji mechanicznej pozwala na zapewnienie pracownikom odpowiedniej jakości powietrza. Dzięki temu unikamy wielu problemów natury zdrowotnej związanych głównie z chorobami skóry lub płuc. Tego rodzaju wentylacja stosowana jest również w budynkach wymagających bezwzględnej sterylności, np. szpitalach.

Drobnoustroje i wirusy mogłyby bowiem zaszkodzić w rekonwalescencji osób o obniżonej odporności. Jak więc zadbać o najwyższą jakość powietrza? Odpowiedzią jest oczywiście jej regularna inspekcja, czyszczenie i dezynfekcja. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak krok po kroku przeprowadzany jest ten proces.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak przebiega dezynfekcja wentylacji mechanicznej?

Przede wszystkim warto zauważyć, że musi ona zostać połączona z mechanicznym czyszczeniem wentylacji. Całość rozpoczyna się od szczegółowej inspekcji kanałów wentylacyjnych i dobraniu metody ich czyszczenia. W dalszej kolejności przeprowadzane jest czyszczenie z wykorzystaniem suchej lub mokrej metody.

Dopiero na tym etapie można przejść do badania jakości powietrza. Jeśli w powietrzu wykryte zostaną drobnoustroje lub wirusy, dobrany zostanie odpowiedni zestaw środków chemicznych, których zadaniem będzie pozbycie się zanieczyszczenia. Na końcu przeprowadzana jest ponowna inspekcja. Wyjaśnimy teraz każdy z tych etapów szczegółowo.

Inspekcja wentylacji mechanicznej – absolutna podstawa

Walkę o odpowiednią jakość powietrza w budynku przemysłowym, biurowym, a nawet szpitalu należy zacząć od specjalistycznej inspekcji kanałów wentylacyjnych. W tym celu najczęściej wykorzystuje się niewielkich rozmiarów roboty mobilne, które wpuszczane są do kanałów wentylacji mechanicznej razem z czułymi kamerami.

Tego typu urządzenia mogą poruszać się w poziomych, jak i pionowych kanałach wentylacyjnych. Zapis uzyskany z ich kamer pozwala na dobranie właściwej metody czyszczenia. Te same roboty zostaną wykorzystane do przeprowadzenia inspekcji pousługowej, która pozwala ocenić jakość wykonanej pracy. W niektórych przypadkach taka inspekcja może jednak nie być wystarczająca. Można wtedy skorzystać z pomiaru pyłu w kanale wentylacyjnym.

Jakie są metody czyszczenia wentylacji mechanicznej?

Właściwie w przypadku czyszczenia wentylacji mechanicznej mamy do czynienia z dwoma typami metod. Sucha jest stosowana zdecydowanie częściej ze względu na niższą cenę i polega przede wszystkim na mechanicznym szczotkowaniu i wydmuchiwaniu zanieczyszczeń z kanałów wentylacyjnych. Metoda mokra wykorzystuje środki chemiczne, wodę pod wysokim ciśnieniem i parę. Przyjrzyjmy się tym metodom.

Czyszczenie wentylacji mechanicznej na sucho

Metoda sucha najczęściej polega na mechanicznym szczotkowaniu kanałów wentylacyjnych. Wąskie kanały zmuszają specjalistyczne firmy do wykorzystywaniu w tym celu specjalistycznych robotów czyszczących, do których przymocowane są napędy ze szczotkami.

Aby cały proces mógł przebiegać prawidłowo konieczne jest przygotowanie całej instalacji. Bardzo istotne jest zaślepienie wszystkich otworów poza odciągiem i miejscem, w którym wprowadzana jest szczotka. Często to właśnie ten etap zajmuje najwięcej czasu. Urządzenia zaopatrzone w szczotki przesuwają się wzdłuż kanałów, odrywając zabrudzenia i transportują je do odciągu.

Znaczenie rzadziej stosowane jest sprężone powietrze. Ta metoda jest szybka i tania, jednak w wielu przypadkach znacznie mniej skuteczna. W większych kanałach możemy mieć również do czynienia z wykorzystaniem odkurzacza. W takim przypadku pracownik wchodzi razem z urządzeniem do wentylacji.

Czyszczenie na mokro i dezynfekcja

Wspomniana wcześniej metoda na sucho wykorzystywana jest wtedy, gdy mamy do czynienia z mniejszymi zabrudzeniami, a także wszędzie tam, gdzie nie mamy do czynienia z tłustym brudem. W przeciwnym wypadku znacznie bardziej skuteczna jest metoda mokra.

Metoda mokra wykorzystuje dostosowane środki chemiczne, a także wodę lub parę. Istotne w przypadku tego rozwiązania jest przygotowanie całego systemu wentylacyjnemu poprzez zabezpieczenie wszystkich otworów. W przeciwnym wypadku może bowiem dojść do przecieków.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Badanie jakości powietrza przed dezynfekcją

Kiedy musimy zadbać o wysokiej jakości powietrze, niezbędne jest wykonanie dezynfekcji, której zadaniem będzie usunięcie wszystkich drobnoustrojów, grzybów i wirusów, które mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia osób, które przebywają w pomieszczeniach obsługiwanych przez wentylację.

Od czego więc zacząć. Przede wszystkim do zbadania jakości powietrza. Badanie można wykonać za pomocą specjalistycznych metod. Innym sposobem jest ciągłe monitorowanie jakości powietrza za pomocą przetworników kanałów, które umieszcza się w kanałach wywiewnych. Za ich pomocą można sprawdzić nie tylko poziom zanieczyszczenia związkami organicznymi i nieorganicznymi, lecz także możemy mieć pod kontrolą poziom dwutlenku tlenu w powietrzu.

Po przeprowadzaniu badań jakości powietrza można przejść do samej dezynfekcji. Dobieramy jest odpowiedni środek chemiczny, który pozwoli usunąć wybrane drobnoustroje z naszych kanałów wentylacyjnych. Po wszystkim należy wykonać badania jakości powietrza jeszcze raz, by mieć pewność, że powietrze jest już odpowiedniej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *