Nie każdy traktuje systematyczną konserwację wentylacji jako jedną z najważniejszych kwestii bezpieczeństwa w miejscu pracy. Tymczasem okazuje się, że jej regularne czyszczenie pozwala znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia pożaru, a także zmniejsza możliwości powstania chorób układu oddechowego u naszych pracowników. Dbając o wentylację, dbamy również o bezpieczeństwo sprzętu, który używany jest w naszym zakładzie pracy. Czytajcie dalej, by dowiedzieć się, dlaczego systematyczna konserwacja wentylacji zwiększa bezpieczeństwo.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Systematyczna konserwacja wentylacji a przepisy

Przepisy dotyczące funkcjonowania wentylacji nie są zbyt precyzyjne. Oczywiści nakazują utrzymanie drożności przez cały okres jej funkcjonowania, jak i wymuszają na pracodawcy regularne kontrole. Dodatkowo ustawodawca określa, że w budynku musi być zachowana odpowiednia wilgotność, temperatura i przepływ powietrza.

Z tego powodu specjalistyczne firmy zajmujące się czyszczeniem wentylacji (takie jak Brawent) muszą opracować swoje własne normy, które pozwalają na to, by wykonywane przez nich usługi stały na najwyższym poziomie. Jak wygląda bezpieczne przeprowadzenie całego procesu? Już wyjaśniamy.

Przygotowanie obiektu do czyszczenia wentylacji

Jednym z najważniejszych etapów, który pozwala ekipie możliwie szybko przeprowadzić czyszczenie wentylacji jest przygotowanie obiektu. Konieczne jest tu więc usunięcie wszelkich sprzętów znajdujących się w pobliżu kanałów, a jeśli nie jest to możliwe, to niezbędne jest ich zabezpieczenie za pomocą folii.

Bardzo istotne jest również ustalenie tego, w jaki sposób pracownik będzie dostawał się do sytemu wentylacyjnego. Warto tutaj wskazać podstawową różnicę. W przypadku instalacji przemysłowej dostęp jest zazwyczaj znacznie łatwiejszy, ponieważ nie jest ona zabudowana i zwykle zawieszona jest po prostu pod sufitem. Inaczej wygląda to w przypadku biur czy szpitali. W takich obiektach zazwyczaj mamy do czynienia z zabudowaniem instalacji i konieczny jest jej demontaż.

W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie dodatkowych otworów, które umożliwią pracowników pełny dostęp do kanałów. Należy jednak pamiętać, że ustawa Ministra Infrastruktury nakazuje, by wentylacja posiadała otwory rewizyjne, którą umożliwią zarówno inspekcję, jak i czyszczenie instalacji wentylacyjnej.

Klapy rewizyjne ułatwiają systematyczną konserwację wentylacji

Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów, które ułatwiają dostęp do kanałów wentylacyjnych jest zamontowanie klap rewizyjnych. Często ekipa zajmująca się u nas konserwacją wentylacji będzie w stanie się tym zająć. Jak wygląda montaż klapy rewizyjnej?

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Najpierw należy ustalić odpowiedniej lokalizacje dla klap rewizyjnych. Zazwyczaj umieszcza się je do co 15 – 20 metrów, jednak jest to uzależnione od specyfiki danej instalacji, jak i budynku. Następnie za pomocą wiertnicy tworzony jest otwór, który powiększany jest za pomocą nożyc do metalu. Na krawędzi otworu zakładana jest uszczelka, która pozwala na utrzymanie szczelności. Na nią nakładana jest klapa.

Inspekcja – ważny etap konserwacji wentylacji

Jednym z najważniejszych etapów czyszczenia wentylacji, który wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i prawidłowe przeprowadzenie całego procesu jest inspekcja wizyjna. Najpierw demontowana jest opisywana wcześniej klapa kanału rewizyjnego, a następnie wykonywane jest zdjęcie. Często również wpuszczany jest do środka przewód lub robot z kamerą. Ten etap pozwala ustalić stopień i rodzaj zabrudzeń, a uzyskany w ten sposób materiał wideo lub fotograficzny służy do oceny wykonanej usługi.

Wybór metody do czyszczenia i konserwacji wentylacji

Zazwyczaj podstawowy wybór metody jest oczywisty. W przypadku instalacji przemysłowych stosuje się raczej metodą mokrą, która wymaga użycia detergentu i wody lub pary wodnej. Wynika to oczywiście z faktu, że w takich obiektach najczęściej mamy do czynienia z zanieczyszczeniami tłustymi lub chemicznymi. Należy jednak zauważyć, że dobór konkretnego środka uzależniony jest od stopnia zabrudzenia jego specyfiki. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach, gdy zanieczyszczenie jest niewielkie, również metoda sucha może okazać się skuteczna.

W przypadku mieszkań, obiektów biurowych, a także przestrzeni użyteczności publicznej stosuje się zazwyczaj szczotkowanie, czyli metodę na sucho, która polega na mechanicznym odrywaniu zanieczyszczeń ze ścianek wentylacji. Czasami stosowany jest też odkurzacz ręczny, jednak w takich przypadkach wielkość kanałów wentylacyjnych musi pozwalać na wprowadzenie do nich człowieka.

Dezynfekcja i inspekcja kanałów wentylacyjnych

Po czyszczeniu warto również zadbać o dezynfekcję kanałów wentylacyjnych, by ograniczyć możliwość wystąpienia drobnoustrojów i grzybów. W przypadku szpitali i laboratoriów warto przeprowadzić dodatkowe badania mikrobiologiczne. Dezynfekcja polega na rozpyleniu specjalistycznego środka w kanałach. Po wszystkim konieczna jest inspekcja końcowa, która pozwala ocenić to, czy usługa została wykonana w sposób prawidłowy.

Jak długo trwa czyszczenie wentylacji?

Każdy przypadek jest oczywiście inny, jednak można wyciągnąć pewną średnią. W przypadku instalacji biurowej możemy mówić o czyszczeniu wentylacji 200 metrów instalacji w ciągu 10 godzin przez ekipę 4 osób. Instalacja przemysłowa jest bardziej wymagająca. 60 -70 to mniej więcej 8 godzin pracy ekipy.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dlaczego warto systematycznie czyścić wentylację?

Czysta instalacja będzie służyć w naszym zakładzie lub biurze znacznie dłużej. Zawarte w niej zanieczyszczenia mogą bowiem przyczynić się do szybszego zużywania się poszczególnych jej elementów. Pył, który osiądzie w kanałach może ponadto przyczynić się do powstania pożaru, ponieważ jest łatwopalny. Nie możemy również zapominać o bezpieczeństwie samych pracowników.

Zawarte w wentylacji zanieczyszczenia mogą przyczyniać się do chorób układu oddechowego, które początkowo mogą utrudnić, a następnie uniemożliwić wykonywanie pracy. Warto więc pamiętać o systematycznym czyszczeniu wentylacji, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, jak i całemu obiektowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *