Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z powagi czyszczenia wszystkich elementów kanałów wentylacyjnych: klap, nawiewników czy właśnie centrali wentylacyjnej. Tylko kompleksowo wykonana usługa zapewni pracownikom powietrze odpowiedniej jakości, zmniejszy ryzyko pożaru, a ponadto pozwoli całej instalacji pracować w optymalny sposób. Jak wygląda proces czyszczenia i o czym należy pamiętać? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!

Czyszczenie wentylacji przez profesjonalne firmy jest już zautomatyzowane. Niektóre elementy wymagają jednak czyszczenia ręcznego. Należy do nich między innymi centrala wentylacyjna. Jej roli nie można pominąć, jeśli zależy nam na tym, by całość wentylacji funkcjonowała prawidłowo, a powietrze dostarczane do pomieszczeń było czyste i o właściwej temperaturze.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czym jest centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna jest stosowana w instalacjach mechanicznych i służy zapewnieniu wymiany i obróbki powietrza. Rozumiemy przez to, że zajmuje się tłoczeniem, filtrowaniem, podgrzewaniem lub schładzaniem, a także nawilżaniem lub schładzaniem powietrza. W jej wnętrzu odnajdziemy wentylatory, filtry powietrza, a także nagrzewnice. Tego rodzaju centrale wentylacyjne mogą być stosowane w domach jednorodzinnych, jak i w dużych zakładach przemysłowych. W zależności od zastosowania posiadają różną moc.

Od czego zacząć czyszczenie centrali wentylacyjnej?

Przede wszystkim nie może oddzielić czyszczenia centrali wentylacyjnej od całego systemu wentylacyjnego. Każdy z elementów musi zostać w prawidłowy sposób wyczyszczony i zdezynfekowany, by móc cieszyć się czystym powietrzem. Samo czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest procesem bardzo pracochłonnym i wymaga dużej dokładności. Przede wszystkim powinno się zacząć od wnikliwej inspekcji kanałów, która pozwoli ocenić stopień, jak i rodzaj zanieczyszczeń.

To z kolei zdecyduje o metodzie, którą należy wybrać do przeprowadzenia usługi. Przed rozpoczęciem czyszczeniem konieczne jest oczywiście odpowiednie zabezpieczenie całej instalacji, by zapewnić ciąg powietrza dla dmuchaw lub upewnić się, że w przypadku zastosowania metody mokrej nie dojdzie do wycieków. Często konieczne jest ponadto rozstawienie rusztowań.

Jakiego sprzętu potrzebujemy?

W przypadku czyszczenia kanałów wentylacyjnych i centrali wentylacyjnej niezbędne jest nie tylko doświadczenie, lecz również wysokiej jakości sprzęt czyszczące. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, spora część pracy serwisowej jest w pełni zautomatyzowana. Jednym z bardziej podstawowych sprzętów, których nie może zabraknąć podczas czyszczenia są mechaniczne szczotki, które dopasowywane są do kształtu, jak i wielkości kanałów wentylacyjnych.

Ważnym urządzeniem jest również odkurzacz przemysłowy, a także myjki wysoko ciśnieniowe i jednostki filtrujące powietrze. Niezbędnym elementem wyposażenia są ponadto roboty inspekcyjne z dobrej jakości kamerami, które pozwalają na ocenę zanieczyszczenia, z którym będzie musiała się zmierzyć ekipa.

Jak przebiega czyszczenia wentylacji?

Najbardziej popularną metodą czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest metoda sucha, która polega na wykorzystaniu wspomnianych wcześniej mechanicznych szczotek obrotowych. Są one wprowadzane do kanału na pneumatycznej głowicy, która obracając się wokół własnej osi odrywa zanieczyszczenia od ścianek kanału. Są one następnie zasysane przez odkurzacz.

Do kanałów wprowadzony może być również robot zdalnie sterowany.  W przypadku większych kanałów kanały oddzielane są od siebie specjalnymi balonami, by zatrzymać zanieczyszczenia w wyznaczonym odcinku. Następnie kanały powinny zostać spryskane środkami dezynfekującymi.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Kanały to jednak nie wszystko. Po ich wyczyszczeniu należy zająć się pozostałymi elementami systemu, czyli nawiewnikami, przepustnicami, klapami pożarowymi i sercem całej wentylacji, czyli centralą wentylacyjną. Wszystkie te elementy czyścimy ręcznie. Ponadto w centrali konieczne jest wymienienie filtrów.

Profesjonalna ekipa dokona ponadto wtórnej inspekcji i sporządzi protokół, do którego zostanie dołączony materiał zdjęciowy z wnętrza kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że usługa została wykonana w sposób prawidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *