Czyste kanały wentylacyjne to jedna z podstawowych kwestii BHP, o które powinien zadbać pracodawca. Warto pamiętać, że czyszczenie kanałów wentylacyjnych pozwala nie tylko na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom zakładu, lecz również znacząco ogranicza możliwość pojawienia się pożaru. Dzisiaj dowiecie się, jak często czyścić tego rodzaju instalację i jakie sygnały świadczą o jej złym stanie.

1. Główne powody czyszczenia kanałów wentylacyjnych
2. Kiedy czyścić kanały wentylacyjne?
3. Jak często powinno czyścić się kanały wentylacyjne?

Główne powody czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne powinny dostarczać czyste i chłodne powietrze do zakładu pracy, by pracownicy mogli wykonywać swoje zadania w komfortowych warunkach. Niestety, są one również doskonałym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów i bakterii szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Kiedy przepływ powietrza jest mniejszy, temperatura i wilgoć otoczenia zwiększa się. Taki stan rzeczy może prowadzić do schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii i wielu innych groźnych chorób.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W kanałach może gromadzić się jednak również pył, który nie tylko może być przyczyną zachorowań na pylicę, lecz również może być początkiem pożaru. Wysoka temperatura i łatwopalne cząstki to wybuchowe połączenie, które może doprowadzić do znaczących strat finansowych. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych powinna wykonać profesjonalna firma, która posiada odpowiedni sprzęt i wiedzę, dzięki czemu usługa zostanie wykonana we właściwy sposób. Jakie jednak sygnały powinny zwrócić Twoją uwagę na to, że czas już wyczyścić klimatyzację? Już odpowiadamy!

Kiedy czyścić kanały wentylacyjne?

Kontrola czystości powietrzaDecydując się na czyszczenie kanałów wentylacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na kilka niepokojących sygnałów, które powinny nas skłonić do jak najszybszego wezwania ekipy. O czym więc należy pamiętać, by nie narażać swoich pracowników ani mienia? Filtrom i kanałom wentylacyjnym powinniśmy się z całą pewnością przyjrzeć wtedy, gdy w pomieszczeniach pojawia się zaduch, a cała instalacja zaczyna wydawać coraz głośniejsze dźwięki.

To jednak nie wszystko. Kanały wentylacyjne, które charakteryzują się niską przepustowością powietrza przyczyniają się do poboru większej mocy. Warto więc kontrolować swoje opłaty za energię elektryczną. Jeśli zaczynają drastycznie rosnąć, to być może powodem jest właśnie źle funkcjonująca wentylacja. Pewność o stanie kanałów wentylacyjnych zyskamy jednak, kiedy dokonamy inspekcji kanałów wentylacyjnych. W tym celu wykorzystuje się specjalne kamery inspekcyjne, których zadaniem jest zarejestrowanie aktualne stanu wentylacji. Podczas takiej inspekcji warto również sprawdzić poziom zagrożenia bakteriologicznego, który nie jest widoczny dla ludzkiego oka.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak często powinno czyścić się kanały wentylacyjne?

Przepisy nie określają jasno, jak często powinniśmy czyścić kanały wentylację w naszych zakładach pracy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich stan jest zależny do wielu czynników. Zaleca się jednak, by inspekcja kanałów wentylacyjnych odbywała się przynajmniej raz na rok lub dwa lata. W ten sposób można ocenić rzeczywisty stan wentylacji i podjąć odpowiednie działania.

Prawo nakłada natomiast na pracodawcę obowiązek utrzymywania instalacji w pełnej niezawodności przez cały okres jej użytkowania. Oznacza to, że powinna być zapewniona ich pełna drożność przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności i temperatury. Musimy pamiętać również o otworach rewizyjnych, które przyspieszą czyszczenie samej wentylacji.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *