Czyszczenie układu wentylacji to usługa, o której nie możesz zapomnieć, jeśli jesteś zarządcą lub właścicielem obiektu. To bardzo istotne, by przez cały okres eksploatacji wszystkie układy wentylacyjne działały w pełni sprawnie, umożliwiając pracownikom komfortową pracę, a jednocześnie zabezpieczając cały obiekt przed wystąpieniem ryzyka pożaru, który mógłby wynikać z zalegania cząstek łatwopalnych w kanałach wentylacyjnych.

Jeśli nie wiesz, jak często czyścić układ wentylacji i komu zlecić taką usługę, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego ponadto, jakie sygnały powinny zwrócić twoją uwagę i powinny cię skłonić do przeprowadzenia czyszczenia wentylacji wcześniej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Dlaczego należy czyścić układy wentylacyjne?
2. Kiedy czyścić układy wentylacyjne?
3.Symptomy

Dlaczego należy czyścić układy wentylacyjne?

Układy wentylacyjne pozwalają na dostarczanie czystego powietrza o odpowiedniej temperaturze i wilgotności do pomieszczeń, w których znajdują się ludzie. Dzięki temu komfort pracy i przebywania w danym obiekcie staje się znacznie wyższy. Same układy z czasem mogą stawać się jednak doskonałym miejscem rozwoju szkodliwych dla naszego zdrowia mikroorganizmów.

Wynika to oczywiście z faktu na wilgotność i ciepło, które to warunki panują w wentylacji. Im bardziej kanały wentylacyjne są zabrudzone, tym przepływ powietrza jest mniejszy, a temperatura wzrasta. Oznacza to również wzrost grzybów i rozwój wirusów, które są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i wywołują choroby układu oddechowego.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W kanałach wentylacyjnych znajduje się również pył, który podczas przemieszczania się powietrza może prowadzić do wystąpienia iskry. Ryzyko wystąpienia pożaru w obiektach, gdzie wentylacja jest długo nieczyszczona wzrasta znacząco. Warto więc pamiętać o tym, by czyścić układy wentylacyjne regularnie również z tego powodu. Samą usługę należy natomiast zlecić firmie, która będzie w stanie wykonać ją profesjonalnie, bazując na swoim doświadczeniu, jak i odpowiednim sprzęcie. Jeśli nie wiecie, kiedy zamówić taką usługę, to już odpowiadamy w najbliższym akapicie.

Kiedy czyścić układy wentylacyjne?

Zazwyczaj większość układów wentylacyjnych wymaga czyszczenia raz do roku, jednak w szczególnych przypadkach konieczne jest sprawdzanie ich znacznie częściej. Jest to szczególnie konieczne w przypadku obiektów, gdzie występuje duża ilość tłustych zabrudzeń. Czy jednak istnieją jakieś sygnały, które powinny nas skłonić do wezwania ekipy czyszczącej? Oczywiście i zaraz przedstawimy je wam w prosty sposób.

Jeśli w naszym obiekcie pojawia się zaduch, a woda skrapla się na ścianach lub sama instalacja zaczyna wydawać znacznie głośniejsze niż do tej pory dźwięki, to koniecznie warto zadzwonić do firmy, która zajmie się wyczyszczeniem naszego układu wentylacyjnego. Warto także wsłuchać się w głosy pracowników, którzy skarżą się na jakość powietrza.

Symptomy

Symptomów, których powinniśmy pamiętać jest jednak znacznie więcej. Jeśli naszego kanały wentylacyjne nie są wystarczająco drożne, to pobór mocy znacznie wzrasta. W takich przypadkach o niesprawności układu wentylacyjnego poinformują nast. Wzrastające koszty energii elektrycznej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest wezwanie profesjonalnej firmy, która zajmie się czyszczeniem wentylacji. Warto stosować się do zaleceń, które otrzymamy od profesjonalistów. Powinniśmy uzyskać oczywiście protokół czyszczenia wentylacji, w którym znajdziemy również wskazania na temat tego, kiedy powinniśmy wykonać kolejne czyszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *