Właściwa wymiana powietrza w pomieszczeniach przemysłowych jest absolutną podstawą, o którą powinien zadbać pracodawca. Wymiana i ilość powietrza jest określana w konkretnych przepisach i najczęściej wyrażana jest za pomocą krotności. Czym jest krotność wymiany powietrza w pomieszczeniach przemysłowych, jak ją obliczyć i jakie są normy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest krotność wymiany powietrza?

To parametr za pomocą którego określa się zapotrzebowanie na powietrze w pomieszczeniach. Dotyczy to oczywiście takich przestrzeni, w których stale występują niewielkie ilości czynników szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia pracowników. Przy wyznaczaniu krotności pomieszczeń przemysłowych bierze się pod uwagę wysokość hali, kubaturę i oczywiście stopień zanieczyszczenia powietrza.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Należy dodać, że krotność jest również ustalana w przypadku pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, a także w budynkach, w których obowiązują ustalone normy emisji czynników szkodliwych. Badania jakości powietrza powinno być oczywiście przeprowadzane regularnie, a krotność powinna być dostosowywana do aktualnego poziomu występowania zanieczyszczeń w powietrzu. Krotność określa, ile razy minimalnie powietrze powinno być wymienione w danym pomieszczeniu w ciągu godziny. Zapytaj o szczegóły specjalistów, którzy oferują czyszczenie wentylacji.

Dobór wentylatorów do wymaganego poziomu krotności wymiany powietrza

Krotność wymiany powietrza w pomieszczeniach przemysłowychOkreślenie poziomu wymaganej krotności powinno z całą pewnością poprzedzić zakup systemu wentylacyjnego. Wentylatory posiadają odpowiednie oznaczenia, dzięki którym szybko jesteśmy w stanie wybrać ten, który jest odpowiedni do zastosowania w naszych pomieszczeniach.

Należy bowiem pamiętać, że zupełnie inne krotności wentylatorów będą musiały zostać zastosowane w przypadku malarni, spawalni, a jeszcze inne w przypadku hal produkcyjnych. Wymienione pomieszczenia przemysłowe będą się ponadto znacząco różnić od obiektów użyteczności publicznej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jakie krotności do jakich pomieszczeń przemysłowych?

W przypadku określania wydajności systemów wymiany powietrza bierze się pod uwagę najczęściej następujące rodzaje zanieczyszczeń: ciepło, wilgoć, pyły, gazy. To właśnie one odpowiedzialne są za największe obciążenia powietrza w pomieszczeniach przemysłowych. Krotność powinno określać się doświadczalnie za każdym razem dla pełnego komfortu pracy, jednak istnieją minimalne wymagania prawne stosowane do konkretnych pomieszczeń. Przyjrzyjmy się tym krotnościom bliżej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Krotność powietrza w przemyśleW pomieszczeniach, gdzie produkowane są wyroby włókiennicze największym zagrożeniem jest wydzielająca się para wodna podczas gotowania, prania lub bielenia tkanin. W takim przypadku konieczna jest przynajmniej 6 krotna wymiana powietrza w ciągu godziny.

Pomieszczenia, w których wykonywane są prace z użyciem cyjanku do obróbki cieplnej metali wymagają przynajmniej 10 krotnej wymiany powietrza w ciągu godziny. Oczywiście w tym wypadku musi być to wentylacja mechaniczna.

W pomieszczeniach przemysłowych, których wykorzystywana jest rtęć lub jej związki muszą być wyposażone w wentylację z górnym nawiewem i wywiewem dolnym. W takim przypadku minimalna krotność jest równa sześciokrotnej wymianie powietrza w ciągu godziny.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W pomieszczeniach przemysłu piwowarskiego i napojów gazowanych normy dostosowane są do wysokiej zawartości dwutlenku węgla, który wykorzystywany jest w produkcji i który może ulatniać się do powietrza w trakcie otwierania zbiorników z płynami. W takim przypadku poza wentylacją mechaniczną, która służy do bieżącego usuwania nagromadzonych konieczne jest posiadanie wentylacji awaryjnej, który musi posiadać możliwość 10 krotnej wymiany powietrza w ciągu godziny.

W pomieszczeniach Magazynów ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych również wymagane jest zastosowanie dodatkowej wentylacji awaryjnej o krotności równej 10. Standardowa wentylacja może mieć krotność równą 3.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *