Drożność kanałów wentylacyjnych ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach oraz dla żywotności systemu wentylacyjnego. Z tego właśnie powodu należy pamiętać o regularnych przeglądać instalacji i utrzymywaniu jej we właściwym stanie. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje czyszczenie wentylacji, to dobrze trafiłeś. W tym artykule przybliżamy informacje na ten temat, a także wyjaśniamy, co wpływa na cenę. Ostateczny koszt zależny jest od wielu czynników, które prezentujemy i omawiamy poniżej.

Co wpływa na koszt czyszczenia wentylacji?

Czynników, które wpływają na koszty czyszczenia wentylacji, jest sporo. W tym artykule wymienimy te najważniejsze i skrupulatnie je omówimy, aby każdy Klient wiedział, co składa się na wycenę. Wśród zmiennych możemy wskazać m.in. wielkość sytemu wentylacyjnego (wpływa na czas pracy, jak i ilość wykorzystanych materiałów czyszczących), rodzaj zanieczyszczeń, lokalizację i przeznaczenie kanałów wentylacyjnych, stopień zabrudzenia przewodów. Sprawdź szczegóły, zanim zgłosisz się po wycenę usługi.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jakie instalacje czyścimy?

 • Instalacje nawiewno-wywiewne w fabrykach i firmach produkcyjnych
 • Instalacje wentylacyjne w biurach
 • Instalacje odpylania spawalniach,
 • Centrale wentylacyjne
 • Wentylacje stref czystych
 • Wentylacje w szpitalach i przychodniach

Jaki wpływ na czyszczenie wentylacji ma jej wielkość?

Gdy zastanawiasz się, jaki jest koszt czyszczenia wentylacji, to pierwszą i dość oczywistą kwestią jest wielkość instalacji. Od niej bowiem zależny jest czas pracy specjalistów, ale też czas pracy robotów, które dokonują początkowej inspekcji wentylacji (za jednym razem są one w stanie sprawdzić około 20-30 metrów kanałów wentylacyjnych). Koszt generuje także przygotowanie instalacji do czyszczenia – niezależnie od tego, czy w czasie prac zastosowana będzie sucha czy mokra metoda. Poza tym im większa będzie instalacja, tym więcej materiałów i środków zostanie zużytych, co też nie pozostaje bez znaczenia dla ostatecznej ceny przedsięwzięcia.

zamów czyszczenie wentylacji

Stopień i rodzaj zabrudzania a koszt czyszczenia wentylacji

To, ile kosztuje czyszczenie wentylacji, jest zależne także od tego, w jakiej kondycji są obecnie kanały wentylacyjne. A zatem praca zostaje poprzedzona właściwą inspekcją stopnia i rodzaju zabrudzeń, z którymi będzie musiała zmierzyć się ekipa specjalistów. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim zabrudzeniem, które można usunąć za pomocą metod suchych (czyli takich, które nie wymagają użycia dodatkowych środków chemicznych), to cena będzie niższa. Jeśli natomiast zabrudzenie okaże się znaczące lub będzie pochodzenia przemysłowego (np. jest tłuste, lepkie), to konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych środków chemicznych i zaawansowanego sprzętu. Naturalną konsekwencją będą zatem wyższe koszty.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Ile kosztuje czyszczenie wentylacji w zależności od jej zastosowania?

Cena za czyszczenie wentylacji zmienia się również w zależności od jej przeznaczenia. Wentylacja wentylacji nie jest równa, a zatem koszt prac również jest zmienny. Na to, jakie metody i środki zostaną zastosowane, wpływa sposób eksploatacji kanałów wentylacyjnych. Przed nawiązaniem współpracy Klient wskazuje, gdzie znajduje się wentylacja i jaki jest cel jej funkcjonowania – ułatwi to rzetelną wycenę usługi.

Dlaczego to ważne? Na przykład w zakładach przemysłowych nie jest wymagana idealna czystość powietrza, a po prostu ma być ono oczyszczone z większych zanieczyszczeń – wówczas usługa może być wykonana w krótszym czasie i z wykorzystaniem mniej zaawansowanej technologii, co przełoży się na niższą cenę.

Z kolei w miejscach, w których nie można pozwolić sobie na nawet najmniejsze zaniedbanie, usługa musi być zdecydowanie bardziej zaawansowana, co przełoży się na wyższą cenę. Tak jest m.in. w szpitalach czy w specjalistycznych zakładach produkcyjnych (np. tam gdzie powstają lekarstwa, żywność). Dlaczego cena będzie wyższa? Ponieważ w takich miejscach niezbędnym etapem jest wstępna kontrola powietrza.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dzięki niej jesteśmy w stanie ocenić z jakimi zagrożeniami mikrobiologicznymi mamy do czynienia i możemy podjąć właściwe kroki. Najczęściej poza klasycznym czyszczeniem wentylacji przeprowadzana jest również dezynfekcja. To czasochłonna procedura, wymagająca użycia dodatkowych środków chemicznych. W konsekwencji więc koszt czyszczenia wentylacji staje się zdecydowanie wyższy.

Jak często czyścić kanały wentylacyjne?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działania w pomieszczeniach różnego typu (tj. zakłady produkcyjne, biura, sklepy, magazyny itd.) zadają sobie pytanie, ile kosztuje czyszczenie wentylacji. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ – tak jak wspomnieliśmy powyżej – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Podobnie jest z odpowiedzią na pytanie o to, jak często należy czyścić kanały wentylacyjne. Najczęściej pada odpowiedź: regularnie. Nie jest jednak ona zbyt precyzyjna, a to może powodować, że wentylacja nie będzie czyszczona dostatecznie często. Tym samym najprostszym wyjściem z tej sytuacji jest coroczne przeprowadzanie inspekcji. Pozwoli to zweryfikować, czy kanały wentylacyjne wymagają już czyszczenia, czy też ich kondycja pozwoli na wydajne funkcjonowanie przez kolejne miesiące.

czyszczenie wentylacji z brawent

Uwrażliwiamy jednak, że zawsze warto obserwować stan instalacji i nie wyczekiwać do ostatniej chwili. Niekiedy okazuje się, że niezbędna może być wcześniejsza interwencja. Kiedy należy wezwać specjalistyczną ekipę? Przede wszystkim lampka powinna nam się zapalić wówczas, gdy w pomieszczeniach utrzymuje się zaduch, a wentylacja pracuje znacznie głośniej niż do tej pory. Dobrze jest również kontrolować pobór mocy – jeśli wzrósł on znacząco, to powodem tego może być zbytnie zabrudzenie kanałów wentylacyjnych. W przypadku wykrycia powyższych problemów, zachęcamy do kontaktu z ekspertami z firmy Brawent.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czy czyszczenie wentylacji może zwiększyć jej sprawność?

Jak najbardziej, jednak nie w każdym przypadku tak się stanie. Jeżeli w kanałach występują zanieczyszczenia w stopniu umiarkowanym, to po czyszczeniu zwykle nie jest odczuwalna poprawa sprawności. Czasem jednak zdarza się, że nawet w stosunkowo czystym systemie wentylacyjnym na układach znajdujemy zamknięte klapy regulujące lub klapy pożarowe, co przekłada się na nienajlepsze działanie wentylacji. W takim przypadku zgłaszamy sytuację do Zleceniodawcy i w miarę możliwości pomagamy w naprawie usterki. Gdy uda się uporać z sytuacją, można zauważyć poprawę sprawności wentylacji, ponieważ będzie ona działać zdecydowanie wydajniej.

Kolejnym przykładem lepszego działania systemu wentylacyjnego może być znacząco zanieczyszczone ujęcie świeżego powietrza, czyli czerpnia. Gdy nie jest ona drożna, konsekwencje rzutują na cały układ wentylacyjny, a odpowiednie wyczyszczenie może pomóc w podniesieniu sprawności wentylacji. Trzecim przykładem jest nieregularna wymiana filtrów w centralach wentylacyjnych. Gdy mocno zanieczyszczony filtr zostanie wyczyszczony lub zmieniony na nowy, można zauważyć poprawę wydajności wentylacji.

Czy podczas każdego czyszczenia centrali należy wymieniać filtry wentylacyjne?

W nawiązaniu do regularnej wymiany filtrów, pojawia się kolejne ważne pytanie: jak często wymieniać filtry wentylacyjne. Prawidłowa odpowiedź brzmi: podczas każdego czyszczenia, ponieważ ma to ogromny wpływ na sprawność i higienę instalacji. Mycie wszystkich elementów centrali (m.in. wentylatory, wymienniki ciepła, regulatory przepływu), ma znaczenie dla kondycji urządzenia, co przekłada się na jego wydajność i żywotność.

Ostatnim krokiem w odpowiedniej konserwacji urządzenia jest wymiana filtrów na nowe – jeśli są już one zużyte, trudne do wyczyszczenia lub minął okres ich przydatności (wskazany przez producenta), to należy je wymienić. Tu warto dodać, że w przypadku instalacji, które są bardziej narażone na zapylenie (np. stolarnie, zakłady produkcyjne, fabryki), filtry należy wymieniać znacznie częściej. I tu warto wspomnieć, że po wymianie filtrów wykonuje się dezynfekcję chemiczną za pomocą elektrycznego zamgławiacza z odpowiednim środkiem dezynfekującym. Tym samym czyszczenie wentylacji z wymianą filtrów również zwiększy koszt usługi.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czy warto sprzątać tam, gdzie nie widać?

W wielu firmach pracownicy skupiają się na utrzymaniu czystości posadzek, maszyn czy mebli, ale nierzadko zapominają o przestrzeniach, których z poziomu gruntu nie widać. To spory błąd, ponieważ na wysokości znajdują się bardzo ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia instalacje, takie jak: kanały wentylacyjne, konstrukcje dachowe, koryta kablowe, instalacje sanitarne, instalacje ppoż. Na nich również gromadzą się kurz i inne zanieczyszczenia, a niestety nawet najlepsza wentylacja w hali nie jest w stanie zebrać ich wszystkich. Stąd też wniosek jest prosty – czyszczenie miejsc, które są trudnodostępne, również jest niezwykle ważne.

Mając jednak na uwadze fakt, że prace porządkowe na wysokości są utrudnione, a nierzadko też niebezpieczne i niemożliwe do przeprowadzenia bez odpowiedniego sprzętu, warto zdać się na pomoc ekspertów. Nasza firma specjalizuje się w doczyszczaniu wszystkich elementów znajdujących się na wysokości. Dysponujemy wiedzą, doświadczeniem i właściwym sprzętem, dzięki czemu działamy skutecznie i sprawnie. Wysoki poziom czystości w każdym zakamarku ma pozytywny wpływ na jakość pracy, kondycję sprzętów i wyposażenia oraz dobry wizerunek firmy (np. istotny podczas wizytacji kontrahentów).

Ile kosztuje czyszczenie wentylacji – podsumowanie

Nie da się jednakowo wycenić różnych usług. Na końcową cenę czyszczenia wentylacji ma wpływ wiele czynników. Są to przede wszystkim:

 • długość instalacji nawiewnej i wywiewnej,
 • dostęp do kanałów wentylacyjnych,
 • średnica kanałów wentylacyjnych,
 • bezpośredni dostęp do kanałów,
 • charakterystyka obiektu (m.in. w jakich godzinach czy terminach mogą być prowadzone prace, czy trzeba uwzględnić prace weekendowe czy nawet nocne),
 • czy na kanałach znajdują się klapy rewizyjne już założone wcześniej, czy należy je odpowiednio zamontować.
 • Ile kosztuje czyszczenie wentylacji

Koszt uzależniony jest od wielu różnych aspektów, dlatego do każdej wyceny usługi podchodzimy indywidualnie. Zawsze niezbędna jest wizja lokalna w obiekcie, by odpowiednio dobrać sprzęt potrzebny do czyszczenia i szczegółowo wycenić dane zlecenie. Zachęcamy do kontaktu – odpowiemy na pytania, przedstawimy ofertę lub od razu umówimy termin wizji lokalnej, by móc przygotować szczegółowy kosztorys usługi. Mamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy wysokiej jakości sprzętem, dzięki czemu gwarantujemy satysfakcję z jakości przeprowadzonych działań. Skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *