Instalacja wentylacyjna pomaga dostarczyć czyste i chłodne powietrze do przestrzeni, gdzie pracują ludzie. Zaprojektowanie i wykonanie kanałów wentylacyjnych to jednak dopiero początek. Konieczna jest bowiem jeszcze ich prawidłowa eksploatacja i regularne czyszczenie. Zapewnione zostaną w ten sposób odpowiednie warunki do pracy, a także zmniejszeniu ulegnie ryzyko pożaru. Czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej o prawidłowej higienie kanałów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Zanieczyszczenie powietrza a higiena kanałów wentylacyjnych

Ospałość, złe samopoczucie, choroby górnych dróg oddechowych czy alergia – to wszystko może być spowodowane zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. W przypadku powietrza wewnątrz budynków najczęstszą przyczyną są zanieczyszczone kanały wentylacyjne. To oczywiście nie jedyne przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Na jego wpływ oczywiście położenie samego budynku i specyfiki otoczeniu.

W niektórych przypadkach w najbliższym otoczeniu możemy mieć do czynienia ze spalarniami lub sporym zanieczyszczeniem spalinami samochodowymi. W innym regionie głównym problemem może być duża wilgotność, która może sprzyjać powstawaniu grzybów.

Zabrudzenie kanałów wentylacyjnych może być również zależne od jakości zastosowanych filtrów. Należy również zaznaczać, że szybkość i rodzaj zabrudzeń są zmienne i mają na to wpływ wymienione wcześniej czynnik jak otoczenie czy jakość filtrów. Jednak nawet świeżo zamontowane kanały wentylacyjne nie są wolne od zabrudzeń, które powstają podczas procesu montażu.

Higiena kanałów wentylacyjnych może być również zagrożona przez same kanały wentylacyjne. Może bowiem dochodzić do wtórnych zanieczyszczeń. Specyficzne środowisko z wilgocią i wysoką temperaturą może bowiem być idealną przestrzenią do namnażania się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Może to być szczególnie dotkliwe w przypadków systemów recyrkulacji, które zbierają zanieczyszczenia z całego budynku właśnie w kanałach wentylacyjnych.

W przypadku braku odpowiedniej higieny kanałów wentylacyjnych może jednocześnie dochodzić do znacznego zmniejszenia przepływów powietrza w budynku, co może mieć negatywny wpływ na samopoczucie pracowników, a także zwiększać zużycie energii przez system wentylacyjny.

Jak wyposażenie budynku wpływa na czystość kanałów wentylacyjnych?

Wiele zanieczyszczeń, które pojawia się w pomieszczeniach, a tym samym później w kanałach wentylacyjnych nie pochodzi od ludzie, ale wyposażenia i materiałów, które znajduje się w budynku. Możemy tu wymienić między innymi takie elementy, jak kleje, lakiery i farby, a także wyposażenie wykonane z tworzyw sztucznych.

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje zanieczyszczeń wewnętrznych, z którymi możemy mieć do czynienia. Pierwsza grupa to cząsteczki stałe, które obecne są w powietrzu. Możemy tu zarówno wymienić pył i kurz, jak i bakterie czy wirusy. W przypadku drugiej grupy mówimy przede wszystkich o gazach, wśród których obecny jest między innymi czad, tlenek węgla, folmadehydy czy tlenki azotu.

Jak ułatwić zachowanie higieny kanałów wentylacyjnych?

Aby ułatwić zachowanie higieny kanałów wentylacyjnych warto w sposób odpowiedni zadbać o pewne aspekty już na poziomie ich projektowania. O czym więc warto pamiętać? Przede wszystkim powinniśmy zapewnić łatwy dostęp dla ekip serwisujących nasze kanały. Dzięki temu nie będzie konieczności ingerowania w cały system wentylacyjny, a sama usługa czyszczenia będzie przebiegała znacznie szybciej.

O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim warto pomyśleć o klapach i kolanach rewizyjnych, które znacznie przyspieszą miedzy innym proces inspekcji kanałów wentylacyjnych. Innym ważnym elementem są zaślepki z rączką, które ułatwiają zaślepienie i kola oraz trójnogów rewizyjnych. Dodatkowo stosowane są przepustnice umożliwiające czyszczenie wentylacji, a także nawiewniki wyposażone w zdejmowany panel, dzięki którym możliwe jest czyszczenie skrzynek rozprężonych i końcowej instalacji.

Wspomniane wyżej elementy powinny montowane co 20 metrów na odcinkach kanałów wentylacyjnych, na których nie występują żadne kolizje. Jeśli na takim odcinku pojawiają się klapy, tłumiki lub inne kolizje, to konieczne jest montowanie tych elementów zarówno przed nimi, jak i po nich. Dzięki dobraniu odpowiednich elementów we właściwych rozmiarach możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z czyszczeniem i konserwacją kanałów wentylacyjnych.

Zadaniem projektanta jest ponadto zaplanowania dodatkowych otworów rewizyjnych przy tych elementach, które będą się najczęściej brudziły, by zapewnić do nich prosty i szybki dostęp. Takimi miejscami z całą pewnością są te elementy, gdzie dochodzi do zawirowań powietrza. Będzie to więc centrala klimatyzacyjna, wymienniki ciepła, kulisy, nawilżacze i łapacze kropel, a także oczywiście filtry i urządzenia indukcyjne.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Metody czyszczenia instalacji kanałowej

Aby zachować higienę kanałów wentylacyjnych konieczne jest ich regularne czyszczenie. Jak często to robić? W większości przypadków wystarczy raz do roku, jednak zakłady produkcyjny w niektórych przypadkach powinny zamawiać tę usługę częściej. Warto kierować się wytycznymi poinspekcyjnymi, które biorą pod uwagę specyfikę konkretnych systemy wentylacyjnego.

Każde czyszczenie powinna poprzedzić inspekcja kanałów wentylacyjnych. Przeprowadza się ją najczęściej za pomocą mobilnych robotów, do których przyczepione są kamery. Na podstawie obrazu możliwe jest określenie typu, jak i stopnia zabrudzenia. W niektórych przypadkach konieczny jest ponadto pomiar ilości pyłu. Podczas badania powinno się ponadto ocenić ilość kolonii grzybów pleśniowych, a także bakterii. Zebrane dane służą wybrania właściwej metody czyszczenia kanałów wentylacyjnych.

Jeśli w kanałach nie odnotowano zbyt wielu tłustych zabrudzeń przemysłowych, to wybierana jest metoda sucha, która polega na mechanicznym usunięciu brudu bez obecności wody. W tym wypadku mogą to być mechaniczne szczotki obrotowe zasilane pneumatycznie lub elektrycznie lub podobne szczotki, ale zamontowane na samojezdnych pojazdach. Innym sposobem jest wykorzystanie sprzężonego powietrza.

Jeśli w naszych kanałach wentylacyjnych znajduje się dużo tłuszczu i pyłu konieczne jest zastosowanie metody mokrej. Projektant powinien zadbać o to, by kanały wentylacyjne, gdzie przewidziano tego typu zabrudzenia, były wystarczająco szczelne. W przeciwnym wypadku ekipa sprzątająca będzie musiała poświęcić znacznie więcej czasu na prawidłowego przygotowanie instalacji. W przypadku metody mokrej wykorzystywane są środki chemiczne, a także woda pod wysokim ciśnieniem lub para wodna.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W niektórych przypadkach konieczna może być dodatkowa dezynfekcja, by usunąć szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy, bakterie czy wirusy. Po wszystkim niezbędne jest przeprowadzenie kolejnej inspekcji, by ocenić, czy całość usługi została wykonana w sposób prawidłowy. Warto pamiętać o higienie kanałów wentylacyjnych i zlecać wykonanie usługi czyszczenia profesjonalistom. W ten sposób zapewnimy swoim pracownikom wysokiej jakości powietrze i odpowiedniej warunki do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *