Odpowiedniej jakości powietrze to niezbędne warunek naszego bezpieczeństwa zarówno w warunkach domowych, jak i w miejscu w pracy. Nasze zdrowie jest zależna od odpowiedniej ilości czystego powietrza, które posiada określone właściwości. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, gdy większość doby spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Konieczne jest więc to, by do naszych pomieszczeń dostarczyć odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są warunki skutecznej wentylacji, to koniecznie czytaj dalej.

Wybór skutecznej wentylacji powinien być przemyślany i dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniach, a także w środowisku zewnętrznym. Należy wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczeń, ilość zanieczyszczeń, a także wilgotność powietrza. Warto również pamiętać o aspekcie ekonomicznym. Nasza wentylacja nie powinna generować zbyt dużych kosztów. Związana z tym jest regularne jej czyszczenie, by zarówno spełniała wszystkie wymogi, jak i nie generowała wyższych kosztów związanych z mniej wydolną pracą. Przejdźmy jednak do warunków skutecznej wentylacji.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Skuteczna wentylacja to odpowiednia wilgotność powietrza

Jednym z najważniejszych aspektów związanych ze skuteczną wentylacją jest wilgotność powietrza. Wiele osób o tym zapomina, jednak to odpowiednia ilość wody w stanie gazowym w powietrzu pozwala na prawidłowe funkcjonowanie naszych płuc. Wilgotność powietrza powinna optymalnie wynosić około 50-60%. Jeśli jest za nisko lub zbyt wysoka, powinniśmy zadbać o odpowiednią korektę tego stanu.

Zanim podejmiemy więc jakiekolwiek działania należy sprawdzić poziom wilgotności w naszych pomieszczeniach. Możemy to zrobić za pomocą klasycznego wilgotnościomierza zwanego również bardzie profesjonalnie higronometrem. Takie urządzenie możemy kupić w większość marketów budowlanych. W przypadku większych wymagań z naszej strony możemy się również zaopatrzyć w bardziej profesjonalne stacje pogodowe, które poinformują nas o wilgotność wewnątrz naszego obiektu, jak i wskażą nam inna parametry, na przykład ciśnienie.

W przypadku wspomnianych urządzeń mamy do czynienia z pomiarem pary wodnej w powietrzu. Wynik tego pomiaru otrzymamy oczywiście w procentach. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że pomiary należy wykonać kilkukrotnie w ciągu dnia, a najlepiej nawet w ciągu kilku dni. Na wyniki pomiary wpływ mają oczywiście różne czynniki. Może to być warunki pracy w danej godzinie w zakładzie, jak i ciśnienie czy opady w pobliży obiektu.

Co zrobić, gdy powietrze jest za suche lub za wilgotne?

Jeśli otrzymamy już wyniki pomiary, możemy skupić się na rozwiązaniu problemy. Jeśli powietrze jest zbyt suche, możemy doświadczać w takich przypadkach problemów z górnymi drogami oddechowymi, a nasze oczy mogą łzawić. Możemy doświadczyć również wielu problemów skórnych, Jednocześnie elementy drewniane w obiekcie mogą zbyt szybko wysychać i pękać. W takich przypadkach najlepszym wyjściem jest oczywiście nawilżacz powietrza lub inny rodzaj wentylacji.

Jeśli natomiast w naszym obiekcie stwierdzono zbyt wysoką wilgoć, to jest najlepsze środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii, które mogą powodować między innymi alergię. Inne objawy, z którymi możemy mieć do czynienia do powracające infekcje czy zawroty głowy. Ponadto możemy w ten sposób doprowadzić do uszkodzeń budynków w postaci zawilgocenia ścian. Uszkodzeni mogą ulec uszkodzenia, a koszty naszego ogrzewania prawie na pewno wzrosną. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie pochłaniacza wilgoci lub zakup lepszej wentylacji.

Skuteczna wentylacja to drożna wentylacja

Aby nasza wentylacja mogła dostarczać odpowiednie ilości świeżego powietrza musi być oczywiście drożna. Niestety, pył, kurz, a także tłuste zabrudzenia w pomieszczeniach przemysłowych to codzienność. Oznacza to, że trafiają one również do wentylacji. Aby zadbać o naszą wentylację powinniśmy przynajmniej raz w roku zlecić inspekcję kanałów wentylacyjnych za pomocą specjalnych robotów z odpowiednio czułymi kamerami.

Dopiero na tej podstawie możliwa jest ocena stanu wentylacji i dobranie skutecznej metody czyszczenia wentylacji. Zazwyczaj jest to metoda sucha, polegająca na mechanicznym szczotkowaniu wentylacji. W przypadku tłustych zabrudzeń niezbędne jednak jest wykorzystanie preparatów chemicznych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Skuteczna wentylacja a dezynfekcja

Aby sprawdzić, czy w naszej wentylacji nie ma problemów z występowaniem wirusów lub szkodliwych bakterii niezbędne jest przeprowadzenia szczegółowych badań jakości powietrza. Możemy również stale monitorować stan jakości naszego powietrza za pomocą przetworników kanałów umieszczonych w kanałach wywiewnych. Następnie należy dobrać odpowiednie środki chemiczne, które pozwolą nam pozbyć się zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Oczywiści całość powinna być przeprowadzona przez profesjonalną firmę z doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *