Czyste powietrze o odpowiedniej temperaturze to jeden z najważniejszych elementów, o który powinien zadbać każdy pracodawca. Aby tak było konieczne jest oczywiście regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Jaka powinna być częstotliwość czyszczenia kanałów wentylacyjnych i o czym jeszcze warto pamiętać? Czytaj uważnie, by się tego dowiedzieć!

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dlaczego czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest ważne?

Kanały wentylacyjne w halach przemysłowych, jak i w biurach czy domach służą przede wszystkim odpowiedniej cyrkulacji o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Jeśli nie czyścimy ich regularnie, to są one również jednak idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów, które będą się przyczyniać do pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Takie powietrze może być przyczyną nie tylko obniżonej koncentracji, ale także wszelkiego rodzaju chorób układu oddechowego i alergii. Zaniedbanie czyszczenia klimatyzacji może być powodem długotrwałych zwolnień lekarskich, a także może skończyć się odpowiedzialnością prawną pracodawcy.

To jednak nie jedyny powód, dla którego odpowiednia częstotliwość czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest tak istotna. Innym powodem jest realne zagrożenie pożarowe. W wentylacji gromadzić się może pył i inne drobne cząsteczki, które w czasie tarcie mogą doprowadzić do powstania iskry i zapłonu. Jeśli nie dbamy więc o czystość kanałów wentylacyjnych w naszych zakładzie pracy, to musimy liczyć się z niebezpieczeństwem pożaru, czyli utraty kosztownych maszyn i zagrożeniem życia naszych pracowników.

To główne powody, dla których konieczne jest regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Warto oczywiście pamiętać o tym, że w przypadku takiej usługi musimy postawić na firmę o odpowiednich kwalifikacjach. Specjaliści posiadają odpowiedni sprzęt, dostosowany rodzaju instalacji. Niezbędna jest również przeszkolona, profesjonalna ekipa, która potrafi prawidłowo ocenić rodzaju zabrudzenia i dobrać właściwą metodą czyszczenia.

Jaka powinna być częstotliwość kanałów wentylacyjnych?

Jak często powinniśmy więc czyścić kanały wentylacyjne? Czy są jakieś przepisy, które określają to w sposób jednoznaczny? Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nie określił tego w sposób jednolity dla wszystkich zakładów pracy. Prawidłowa częstotliwość czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest zależna od wielu czynników. W tym rodzaju zanieczyszczeń i intensywności produkcji.

Przepisy mówią przede wszystkim o tym, by cała instalacja kanałów wentylacyjnych była utrzymywana w odpowiedniej drożności przez cały okres jej eksploatacji. Powietrze dostarczane do pomieszczeń musi posiadać właściwą wilgotność i temperaturę. Kanały muszą ponadto zostać wyposażone w otwory rewizyjne, które przyspieszą zarówno ich inspekcję, jak i samo czyszczenie.

Czy są jednak jakieś zalecenia, dotyczące częstotliwości ich czyszczenia? Dobrą praktyką jest coroczna inspekcja i dostosowanie się do jej zaleceń. W przypadku niektórych zakładów przemysłowych, które charakteryzują się wyjątkowo intensywną produkcją, inspekcja może być konieczna nawet co pół roku. Czy istnieje jedna cena za czyszczenie wentylacji? Tutaj pod uwagę brana jest przede wszystkim ilość pracy.

Kiedy więc czyścić kanały wentylacyjne?

Skoro nie istnieją uniwersalne zasady, należy więc zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które mogą nas skłonić do zamówienia inspekcji i czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom i całemu zakładowi pracy? Jednym z najbardziej oczywistych symptomów nieprawidłowej pracy wentylacji jest pojawiający się zaduch i jego głośniejsza praca. Czasami pracownicy sami zwracają na to uwagę, więc warto wsłuchać się w ich głos.

Istnieją jednak jeszcze inne aspekty, które mogą wzbudzić nasz niepokój. Nie zawsze bowiem głośniejszą pracę, czy nieco wyższą temperaturę możemy zauważać w zakładach przemysłowych. W takich wypadkach warto zwrócić uwagą na nasze rachunki za energię elektryczną. Jeśli kanały wentylacyjne są zabrudzenie, ich wydajność spada, a pobór mocy rośnie. Oznacza to, że nasze rachunki za energię również mogą być sygnałem do tego, by zainteresować się czyszczeniem kanałów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Całkowitą pewność, że z naszymi kanałami wentylacyjnymi nie wszystko jest w porządku zyskamy jednak dopiero, gdy dokonamy ich inspekcji przez profesjonalną firmę. Warto robić to przynajmniej raz w roku, by uniknąć pogorszenia się stanu zdrowia swoich pracowników, a także zmniejszyć ryzyko pożarowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *