Czyszczenie wentylacji na wysokości nie jest zadaniem prostym, ponieważ wymaga ogromnego doświadczenie i specjalistycznego sprzętu. W przypadku czyszczenia wentylacji na wysokości od pracowników wymagane są ponadto uprawnienia do pracy na wysokości, a często również umiejętności alpinistyczne. Z całą pewnością nie jest to usługa, która powinna być wykonywana przez nieprzygotowaną ekipę, ponieważ może w trakcie jej wykonywania dojść do niebezpiecznego wypadku. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku zabrudzeń wentylacji na wysokości bardzo trudno jest precyzyjnie wyczyścić wszystkie zakamarki. Co warto jeszcze wiedzieć o tej usłudze? Czytajcie dalej, by się tego dowiedzieć.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Czyszczenie wentylacji na wysokości
2. Wysokościowe czyszczenie wentylacji
3. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych na wysokości

Czyszczenie wentylacji na wysokości

Czyszczenie wentylacji na wysokości może przebiegać w różny sposób. Wpływają na to między innymi takie czynniki, jak wysokość pomieszczenia, jak i rodzaj zabrudzenia. Należy zauważyć, że w przypadku obiektów, których wysokość nie przekracza 9 metrów możemy mieć do czynienia z wentylacją grawitacyjną, jak i mechaniczny. Jeśli obiekt jest natomiast wyższy, to zgodnie z polskim prawem musi być w nim zamontowana wentylacja mechaniczna. Wynika to oczywiście z faktu, że grawitacyjna wentylacja nie byłaby w stanie oczyścić powietrza w sposób wystarczający.

W przypadku wentylacji mechanicznej czyszczenie jest bardziej wymagające, ponieważ konieczne jest również wyczyszczenie lub wymienienie wielu filtrów, a także wyczyszczenie centrali. Warto wspomnieć, że również dotarcie do zabrudzonych elementów jest znacznie bardziej niebezpieczne. Pracownicy, którzy zajmują się tą usługą powinni posiadać sprzęt alpinistyczny i posiadać odpowiednie doświadczenie, które pozwoli wykonać całą usługę w sposób bezpieczny dla siebie, jak dla wszystkich ludzi i obiektów znajdujących się poniżej.

Wysokościowe czyszczenie wentylacji

Wysokościowe czyszczenie wentylacji to oczywiście przedłużony czas samej usługi. Konieczne jest bowiem odpowiednie zamocowanie uprzęży lub wprowadzenie specjalistycznych podnośników, które pozwolą pracowników na dotarcie do elementów wymagających wyczyszczenia. Pozostałe elementy usługi bywają jednak podobne. Konieczne jest oczywiście najpierw przeprowadzenie inspekcji za pomocą specjalnych robotów rewizyjnych, do których przymocowane są kamery o dużej czułości. W niektórych przypadkach wykorzystuje się również kamery endoskopowe, jeśli robot nie jest w stanie wszędzie dotrzeć.

Uzyskany w ten sposób obraz pozwala na ocenę rodzaju, jak i stopnia samego zabrudzenia. W dalszej kolejności przeprowadza się czyszczenie za pomocą metody mokrej lub suchej, a po wszystkim konieczne jest dokonanie inspekcji końcowej, która pozwoli na ocenę jakości wykonanej usługi. Więcej szczegółów na temat samego czyszczenia przedstawimy, jak i wykorzystywanego sprzętu przedstawimy w następnym akapicie.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych na wysokości

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych na wysokości wymaga sporego doświadczenia zarówno w przypadku samego procesu czyszczenia, jak i praca na wysokościach. W firmie Brawent nasi pracownicy mogą poszczycić się wieloma realizacjami tego typu usług, dzięki czemu całość usługi przeprowadzana jest profesjonalnie, jak i bezpiecznie. Dotarcie do niektórych, trudniejszych rejonów instalacji odbywa się również za pomocą szczotek umieszczonych na specjalnych rurkach teleskopowych. Nie zawsze jednak to rozwiązanie jest w pełni wystarczające. Warto w tym miejscu omówić dwie główne metody czyszczenia wentylacji na wysokości, by mieć pełną świadomość, o czym mowa.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W przypadku zabrudzeń, które nie są tłuste wykorzystywana jest metoda sucha, która opiera się na mechanicznym szczotkowaniu kanałów, a następnie odsysaniu oderwanych zabrudzeń z wykorzystaniem odkurzaczy przemysłowych. W tym przypadku możemy oczywiście skorzystać ze wspomnianych nieco wcześniej rur teleskopowych, do których przymocowane są szczotki. Jeśli jednak mamy do czynienia z zabrudzeniami tłustymi, to ta metoda nie będzie najbardziej efektywna.

W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z metody mokrej. Polega ona na zastosowaniu chemikaliów, a także wody lub pary pod wysokim ciśnieniem. Bardzo istotne jest tu dokładne przygotowanie całej instalacji, by nie doprowadzić do wycieków. Po wszystkich należy wykonać inspekcję, by ocenić, czy wszystko zostało wyczyszczone w sposób prawidłowy. Sam koszt czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest szacowany na podstawie gabarytów obiektów i oczywiście wykorzystanej metody. Pamiętajmy o tym, by wybierać profesjonalistów, którzy wykonają tę usługę w sposób bezpieczny i w pełni prawidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *