[Głosów: 0   Average: 0/5]

Polskie prawo w jednoznaczny sposób nakłada na właścicieli zakładów przemysłowych i innych miejsc pracy, w których może wystąpić zanieczyszczenie powietrza, obowiązek regularnego czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Taka usługa przeprowadzana jest w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy pracowników. Warto poznać przepisy, które związane są z wykonywaniem tej usługi, jak i z samą eksploatacją kanałów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Po co czyścić kanały wentylacyjne?

Zanim przedstawimy prawne obostrzenia, powiedzmy sobie, dlaczego warto i należy czyścić kanały wentylacyjne. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa i zapewniania właściwych warunków pracy dla naszych pracowników. Kanały wentylacyjne to idealne środowisko do rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, a także miejsce gromadzenia się pyłu. Mogą one wywoływać wielu chorób układu oddechowego.

Pracownicy, wykonujący swoją pracę w takich warunkach mogą nie tylko doświadczać dyskomfortu i wykonywać swoją pracę o wiele mniej efektywnie, ale także znacznie częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. Warto również dodać, że pył i inne zabrudzenia, które gromadzą się w instalacji wentylacyjnych zmniejszają jej drożność, co nie tylko przyspiesza jej eksploatacje, ale może doprowadzić do wystąpienia pożaru w zakładzie pracy.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Przepisy mówiące o czyszczeniu wentylacji

Przepisy związane z czyszczeniem i eksploatacją wentylacji określił Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji już w 1999 roku. Z zapisów w jasny sposób wynika, że właściciel obiektu jest zobowiązany do utrzymywania wentylacji w pełnej funkcjonalności przez cały okres jej użytkowania. Kanały i kratki wentylacyjne muszą być przede wszystkim całkowicie drożne. Inspekcje instalacji muszą być przeprowadzane regularnie ( raz w roku lub częściej, jeśli wynika to z intensywnej eksploatacji ), a zalecenia pokontrolne muszą być wprowadzone niezwłocznie, by nie narażać pracowników na pracę w szkodliwych warunkach.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Należy również zaznaczyć, że właściciel budynku musi dodatkowo zapewnić odpowiednią wilgotność, temperaturę i przepływ powietrza. To jednak nie wszystko. Kanały wentylacyjne muszą posiadać odpowiedniej wielkości otwory rewizyjne w celu przeprowadzania sprawnej kontroli, jak i czyszczenia. W przypadku pomieszczeń o wyższych wymaganiach sanitarnych, jak na przykład szpitale, wymagane jest stosowanie centralnej wentylacyjne. W czasie inspekcji niezbędne jest wykonywanie badań mikrobiologicznych jakości powietrza.

Jak powinno wyglądać profesjonalne czyszczenie kanałów wentylacyjnych?

Nie można rozpocząć czyszczenia kanałów wentylacyjnych bez dokładniej inspekcji i oceny stanu, jak i rodzaju zabrudzenia. W dalszej kolejności wykonywane jest czyszczenie metodą suchą lub mokrą. Jeśli instalacja znajduje się w pomieszczeniach o podwyższonych standardach higienicznych, konieczne będzie przeprowadzenie analizy jakości powietrza i zastosowanie dezynfekcji. Po wykonaniu usługi przeprowadza się inspekcję jeszcze raz, by ocenić, czy wszystko zostało prawidłowo wykonane.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Etapy inspekcji

To niezbędny element usługi, który pozwala dobrać prawidłową metodę czyszczenia. Roboty inspekcyjne są w tym wypadku wpuszczane do kanałów razem z kamerami. Uzyskane w ten sposób nagranie służy również do oceny jakości wykonanej usługi.

Suche lub mokre czyszczenie kanału

W zależności od tego, z jakim zabrudzeniem mamy do czynienia, wybieramy najbardziej odpowiednią metodą. Najczęściej stosowana jest metoda sucha, która korzysta z robotów wyposażonych w szczotki i wałki. Zabrudzenia są zdzierane ze ścian instalacji wentylacyjnej, a następnie odsysane. W niektórych wypadkach to pracownik wchodzi do kanałów wentylacyjnych z odkurzacz, jednak jest to możliwe tylko przy odpowiedniej wielkości instalacji.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Mokre metody stosuje się w przypadkach tłustych zabrudzeń. Polegają one na wykorzystaniu silnych środków chemicznych i wody pod dużym ciśnieniem, a w niektórych wypadkach pary. Jest to metoda, podczas której bardzo ważne jest prawidłowe zabezpieczenie całej instalacji przed wyciekami. Również z tego powodu jest droższa.

Dezynfekcja kanałów wentylacyjnych stosowana jest przede wszystkim w przypadku pomieszczeń takich jak szpitale i laboratoria. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić wnikliwe badania mikrobiologiczne. Inspekcja końcowa wykonywana jest w dokładnie taki sam sposób, jak inspekcja początkowa. Jeśli czyszczenie nie zostało przeprowadzone we właściwy sposób, to inspekcja końcowa to wykaże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *