Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaki jest koszt czyszczenia systemów wentylacyjnych. Jest to podyktowane nie tylko troską o zdrowie pracowników, lecz również obowiązkiem prawnym. Nie ma oczywiście jednej odpowiedzi na to pytanie, ale w dzisiejszym wpisie postaramy się Wam wyjaśnić, od czego może zależeć cena takiej usługi i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zamawiania czyszczenia kanałów wentylacyjnych.

Koszt czyszczenia kanałów wentylacyjnych jest uzależniony od wielu czynników, jednak z całą pewnością jest znacznie niż koszty poniesione w przypadku pożaru lub chorób pracowników. Warto więc już na wstępie pamiętać o konieczności utrzymywania swoich systemów wentylacyjnych w pełnej drożności. Dzięki temu również sama wentylacja będzie nam służyć znacznie dłużej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Od czego mogą zależeć koszty czyszczenia wentylacji?

Jednym z podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyceny kosztów czyszczenia wentylacji przemysłowej jest oczywiście wielkość całego systemu, a także stopień i rodzaj zabrudzenia. Nie bez znaczenia jest również to, jakim celom służy wentylacja. Innego rodzaju czyszczenie będzie musiało zostać zastosowane w zakładzie przemysłowym, a inne w szpitalu. Przyjrzyjmy się tym punktom nieco bardziej szczegółowo.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Wielkość instalacji a koszt czyszczenia

Czyszczenie wentylacji poznań kosztKolejne metry kanałów to po pierwsze koszt pracy robotów inspekcyjnych. Każdy robot jest w stanie dokonać jednorazowo inspekcji 20-30 metrów kanałów. Jednocześnie sam proces czyszczenia, zarówno mokry, jak i suchy, będzie bardziej czasochłonny. W przypadku, jednej jak i drugiej metody, konieczne jest ponadto przygotowanie całej instalacji do czyszczenia, co często zajmuje wiele czasu. Trzeba się więc liczyć z faktem, że czyszczenie większej powierzchni jest z oczywistych powodów kosztowniejsze.

 

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Stopień i rodzaj zabrudzenia

Stopień, jak i rodzaj zabrudzenia kanałów wentylacyjnych, ma również wpływ na koszt czyszczenia. W przypadku standardowego zabrudzenia możliwe jest skorzystanie z metod suchych, które są tańsze i znacznie szybsze. Jeśli jednak stopień zabrudzenia jest znaczny lub do czynienia mamy z zabrudzeniem przemysłowym, niezbędne będzie skorzystanie z bardziej wymagających, mokrych metod, podczas których wykorzystywane są specjalistyczne, chemiczne środki.

Zastosowanie kanałów wentylacyjnych a koszty

Oczywistością jest to, że kanały wentylacyjne dostarczają świeże i chłodne powietrze do zamkniętych pomieszczeń. Należy jednak mieć na uwadze, że w niektórych wypadkach stan ich czystości musi być znacznie wyższy. Jest tak szczególnie istotne w przypadku instalacji w szpitalach lub laboratoriach. Wentylacja musi być w takich miejscach pozbawiona nie tylko kurzu, lecz również mikroorganizmów i wirusów. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie kontroli czystości powietrza, która jest czasochłonna. Dalszym etapem jest dezynfekcja. W przypadku zakładów przemysłowych ten rodzaj usługi może zostać pominięty, a tym samym nie jest to dodatkowy koszt dla zamawiającego.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Kiedy czyścić kanały wentylacyjne

Koszt czyszczenia wentylacjiKanały wentylacyjne powinno być czyszczone regularnie, jednak nie można określić uniwersalnej reguły dla wszystkich systemów wentylacyjnych. Konieczność czyszczenia może wynikać z wielu, wymienionych wyżej czynników. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzanie corocznych inspekcji, które pozwolą ocenić stan naszej instalacji.

Czy istnieją jednak jakieś sygnały, że instalacja powinna być wyczyszczona jak najszybciej. Oczywiście, możemy wskazać na kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest zaduch i głośniejsza praca całego systemu. Innym ważnym symptomem niedrożnej instalacji jest zwiększony pobór mocy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zauważyć różnicę w głośności pracy naszej instalacji lub zwrócić uwagę na fakt, że pracuje głośniej – zwłaszcza w zakładach produkcyjnych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Z tego właśnie powodu najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie inspekcji kanałów wentylacyjnych, podczas której oceniony zostanie stopień i rodzaj zabrudzeń, a także wykonana zostanie wycena kosztów czyszczenia systemów wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *