Czyszczenie przewodów wentylacyjnych pomaga w utrzymaniu bezpiecznych i komfortowych warunków pracy w danym obiekcie. Powinniśmy zlecać taką usługę regularnie, ponieważ cena czyszczenia przewodów wentylacyjnych jest wielokrotnie niższa niż straty, które mogą być spowodowane nieprawidłowym działaniem wentylacji. W tym artykule dowiesz się, od czego może zależeć cena czyszczenia przewodów wentylacyjnych, jak powinna wyglądać usługa tego rodzaju i na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalistów.

Dlaczego warto czyścić regularnie przewody wentylacyjne?

Zapewne część właścicieli obiektów nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak istotna jest troska o drożność przewodów wentylacyjnych i ich regularna inspekcja. W praktyce nie chodzi tylko o wyższy komfort pracy. Zadaniem wentylacji jest odprowadzenie zużytego powietrza i dostarczanie świeżego. Dzieje się tak, jeśli mamy do czynienia z wentylacją w pełni sprawną. Z czasem jednak gromadzi się w niej kurz, tłuszcz, wilgoć i dochodzi do rozwoju bakterii, grzybów, alergenów czy wirusów, które są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

W pierwszej kolejności pracownicy odczuwają przemęczenie i szybciej tracą koncentrację, co ma oczywiście wpływ na jakość wykonywanej pracy. W dłużej perspektywie rozwijają się też choroby układu oddechowego, które skutkuję długotrwałymi zwolnieniami lekarskimi. Warto pamiętać, że niedrożna wentylacja to również zagrożenie pożarowe, które powstaje podczas tarcia drobinek cząstek stałych w wentylacji. Za regularnym czyszczeniem przewodów wentylacyjnych przemawia również oszczędność na opłatach za energię elektryczną, bowiem układ wentylacyjny, który nie jest drożny charakteryzuje się znacznie większym poborem mocy.

Od czego zależy cena czyszczenia przewodów wentylacyjnych

Czynników, które mają wpływ na cenę czyszczenie przewodów wentylacyjnych jest wiele. W naszym artykule skupimy się jednak na najważniejszych, czyli wielkości obiektu, stopniu i rodzaju zabrudzenia, a także kwestiach logistycznych.

Wielkość obiektu

Pierwszy aspekt wydaje się być oczywisty. Im większy obiekt, tym więcej czasu, sprzętu i osób musi być zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie czyszczenia kanałów wentylacyjnych. W przypadku niektórych metod dochodzi jednocześnie większe zużycie preparatów chemicznych.

Stopień i rodzaj zabrudzenia

Drugi czynnik jest oczywiście powiązany z pierwszym. Jeśli nasz obiekt charakteryzuje się wysokim stopniem zabrudzenia, to cały proces będzie przebiegać dłużej. W dodatku musi wziąć pod uwagę, czy mamy do czynienie z zabrudzeniami tłustymi czy nie. Jeśli nie, to zapłacimy mniej, ponieważ do czyszczenia zostaną użyte specjalne automatyczne szczotki i odkurzacze. W drugim przypadku natomiast konieczne będzie zastosowanie metody mokrej, czy wody lub pary pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem środków chemicznych. Za wyższą cenę odpowiada tu zarówno przygotowanie całego obiektu, by nic poza przewodami nie zostało w nim zalane, jak i użycie wspomnianych środków.

Kwestie logistyczne

Również kwestie logistyczne nie są bez znaczenia. Warto wiec wybierać firmy z okolicy, których transport nie będzie wliczony w cenę wykonywanej usługi.

Jak przebiega czyszczenie przewodów wentylacyjnych?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych rozpoczyna się inspekcją. W tym przypadku jest ona wykonywana za pomocą kamer endoskopowych, które mogą dotrzeć nawet do najdalszych zakątków wentylacji, dostarczając informację o stopniu i rodzaju wentylacji. Te same kamery zostaną użyte również do sprawdzenia efektów wykonanej usługi.

Po inspekcji następuje czyszczenie właściwe. Jeśli zabrudzenie było niewielkie i nie znaleziony tłustych elementów w kanałach wentylacyjnych, to stosowana jest metoda sucha, która jest szybsza i tańsza. Używa się wtedy specjalnych giętkich szczotek elektrycznych, których zadaniem jest odrywanie zabrudzeń. Są one następnie zaciągane przez specjalne odkurzacze przemysłowe.

Jeśli mamy do czynienia z zabrudzeniami tłustymi, konieczne jest zastosowanie metody mokrej, czyli wspomnianej wody lub pary w połączeniu ze środkami chemicznymi. W tym przypadku konieczne jest drobiazgowe zabezpieczenie przed wyciekiem. Po wszystkim otrzymujemy raport wraz z wytycznymi, a także zapis z kamer przedstawiający przewody wentylacyjne przed i po wykonaniu usługi.

Jak wybrać firmę do czyszczenie przewodów wentylacyjnych?

W przypadku wyboru firmy warto kierować się doświadczeniem jej pracowników i opiniami, które krążą o firmie. Można również spytać o opinię poprzednich klientów lub sprawdzić je w internecie. Dodatkowo warto sprawdzić, czy firma posiada odpowiedniej klasy sprzęt, który pozwala na czyszczenie za pomocą metody suchej, jak i mokrej.

Jak często czyścić przewody wentylacyjne?

Zazwyczaj czyszczenie przeprowadza się raz do roku, jednak nie jest to oczywiście regułą. Zazwyczaj ekipa czyszcząca wyznaczy nam kolejny termin inspekcji, bazując na stopniu i rodzaju zabrudzenia. W przypadku obiektów przemysłowych, w których to zanieczyszczenie jest wysokie, taka usługa powinna być wykonywana dwa, a na trzy razy w ciągu roku. Warto również zwracać uwagę na niektóre sygnały, które świadczą o tym, że już pora na czyszczenie wentylacji. Będzie to skraplająca się woda na ścianach obiektu, głośniejsza praca wentylacji i większy pobór prądu bez zwiększenia produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *