Aby praca w naszej firmie była przyjemna i bezpieczna dla zdrowia należy regularnie czyścić przewody wentylacyjne. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które świadczą takie usługi. W tym artykule postaramy się przedstawić trzy najbardziej popularne sposoby na skuteczne czyszczenie wentylacji w twoim budynku.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych na sucho
2. Czyszczenie wentylacji – kolejny etap
3. Metoda czyszczenia wentylacji na sucho – czyli co?
4. Odciąg zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych
5. Czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych na mokro

Czyszczenie przewodów wentylacyjnych na sucho

Obecnie jedną z najbardziej popularnych i jednocześnie uznawaną za najbardziej skuteczną metodą czyszczenia przewodów wentylacyjnych jest szczotkowanie mechaniczne. Proces ten realizowany jest z pomocą specjalistycznych urządzeń. Wykorzystywane są specjalne napędy z giętkimi wałkami zakończonymi różnego rodzaju szczotkami, odpowiednio dobrane pod względem kształtów i rozmiarów kanałów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Nim fachowcy rozpoczną pracę muszą wcześniej przygotować instalację do czyszczenia. Wymogiem w takim przypadku jest opracowanie szczegółowego planu czyszczenia, który określa między innymi punkty dostępu do wentylacji. Określa również sposób montażu klap rewizyjnych czy też króćców służących do odciągu zanieczyszczeń. Przewody wentylacyjne należy przygotować poprzez zaślepienie każdego z jej otworów. Oprócz miejsca w, którym wprowadzane będą szczotki, jak również miejsca podłączenia urządzenia do odciągania zanieczyszczeń. Często przy takiego rodzaju pracach wykorzystywane są balony zaporowe. Warto tu zaznaczyć, że przygotowanie prac i instalacja sprzętu zajmuje najwięcej czasu w całym procesie czyszczenia wentylacji.

Czyszczenie wentylacji - cena

Czyszczenie wentylacji – kolejny etap

Następnie czas rozpocząć etap właściwego czyszczenia, który polega na przesuwaniu w głąb kanału obracających się szczotek w kierunku miejsca, gdzie zamontowano urządzenie do odciągu zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia oderwane od przewodu w czasie jego czyszczenia są następnie transportowane poprzez przewód elastyczny do urządzenia odciągowego, które wyposażone jest w silny wentylator oraz zestaw filtrów. Wałki czyszczące zastosowane w procesie czyszczenia przewodu wentylacyjnego często mają rdzeń z prętów stalowych, a czasem ze stalowych linek. Dostępne są również kombinacje technologii napędowych zarówno hydraulicznych jak i pneumatycznych.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czyszczenie przy wykorzystaniu sprężonego powietrza jest również znaną techniką aczkolwiek jest ona znacznie rzadziej wykorzystywana, ponieważ technologia ta wymaga stosowania sprężarek powietrza o bardzo wysokiej wydajności. Zaletą czyszczenia sprężonym powietrzem jest duża szybkość czyszczenia. Jednak zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez skandynawskie uczelnie techniczne okazuje się, że metoda ta jest zdecydowanie mniej skuteczna w porównaniu do klasycznego szczotkowania mechanicznego.

Metoda czyszczenia wentylacji na sucho

Również odkurzanie kanałów jest wyjątkowo skuteczną metodą czyszczenia wentylacji na sucho. Jednak jej słabość polega na tym, że potrzebny jest pełny dostęp do każdego zakamarka przewodów wentylacyjnych co często jest zwyczaje niemożliwe. W przypadku kanałów o bardzo dużych średnicach jest to efektywniejsza forma czyszczenia, która wymaga zrobienia dużej klapy rewizyjnej umożliwiające wejście do kanałów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Odciąg zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych

Opisane w poprzednim akapicie metody wymagają niesamowicie wysokiego stopnia optymalizacji, który pozwala na uzyskanie wysokiego podciśnienia i dużego przepływu powietrza przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych gabarytów obudowy. To pozwoli użytkownikowi na swobodne manewrowanie w ciasnych pomieszczeniach. Dla takiej jednostki układ sterowania musi mieć bardzo płynną regulację wydajności, co umożliwi łatwe dostosowanie do różnej skali instalacji. Urządzenia odciągowe poza wydajnym wentylatorem musza być wyposażone w specjalne zestawy filtracyjne, składające się z kilku stopni filtracji.

Czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych na mokro

Czyszczenie wentylacji - komu zlecićMetody czyszczenia na mokro stosowane są w przypadku niezwykle mocno zabrudzonych przewodów wentylacyjnych, a zwłaszcza w przypadku zanieczyszczeń tłuszczowych lub przemysłowych. W przypadku takiego typu instalacji odciągi powietrza na przykład znad okapów kuchennych, czy też znad maszyn przemysłowych są odporne na szczotkowanie mechaniczne lub czyszczenie przy użyciu sprężonego powietrza. Wtedy jednymi skutecznymi metodami usuwania zanieczyszczeń jest używanie wody lub też pary wprowadzanej do przewodów pod wysokim ciśnieniem.

Popularne jest również używanie specjalistycznych środków chemicznych lub czyszczenie ręczne. Metody opisane powyżej zaliczane są do wyjątkowo skutecznych. Musimy pamiętać, że poważnym problemem będzie tutaj kwestia związana z wyciekami mediów czyszczących z przewodów wentylacyjnych. Zwłaszcza jeżeli znajduje się ona w przestrzeni niedostępnej.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dezynfekcja takiej instalacji jest działaniem wtórnym. Najpierw należy ją wyczyścić mechanicznie, a następnie wymagane jest przeprowadzenie badań mikrobiologicznych, na podstawie których należy określić, czy zachodzi konieczność ponownej dezynfekcji lub agresywniejszej formy ozonowania. Jeżeli tak, to należy wybrać właściwy dla zanieczyszczenia środek chemiczny. Ważną informacją do zapamiętania jest również to, że nie powinno się dezynfekować instalacji, które nie były wcześniej dokładnie wyczyszczone mechanicznie. Poza czyszczeniem wentylacji istotnymi elementami są też: badanie jakości powietrza oraz inspekcja wizyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *