Na jakość powietrza mają wpływ nie tylko jego wilgotność i temperatura. Jego w dużej mierze oddziałuje na samopoczucie oraz zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Zagadnienie to jest więc ważne nie tylko ze względu na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Najlepszą metodą diagnostyczną jest badanie jakości powietrza – wyjaśniamy, jak się je wykonuje, co pozwala sprawdzić i dlaczego warto je przeprowadzić!

Badanie jakości powietrza z pomocą specjalistów – na czym to polega?

Badanie jakości powietrza pozwala w profesjonalny sposób ocenić stan powietrza w danym pomieszczeniu, budynku czy obiekcie. Dzięki niemu można sprawdzić, czy jest ono bezpieczne i sprzyjające mieszkańcom, klientom, gościom, pracownikom czy innym osobom.

Komfort przebywania w danym miejscu jest w dużej mierze zależny jest od temperatury otoczenia, ale też poziomu wilgotności, zapachu czy czystości powietrza. Większość osób oczekuje, że w domu, a także w sklepie, punkcie usługowym, biurze czy innym zakładzie pracy powietrze będzie optymalnie ciepłe, klarowne oraz wolne od nieprzyjemnych woni i unoszących się pyłów.

Temperaturę można bez problemu zmierzyć przy pomocy termometru. Do sprawdzenia poziomu wilgotności powietrza potrzebny jest już jednak bardziej zaawansowany sprzęt. Parametr ten jest niezwykle ważny, ponieważ ma wpływ na subiektywne postrzeganie temperatury. Do tego oddziałuje na samopoczucie, a konkretnie na stan skóry i błon śluzowych nosa, gardła czy oczu.

W ramach badania jakości powietrza można dokładnie zmierzyć poziom wilgotności. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności może doprowadzić do problemów wymagających leczenia, takich jak np. zespół suchego oka. Zbyt wysoka wilgotność stanowi z kolei zagrożenie dla m.in. dokumentów papierowych czy sprzętu elektronicznego.

W powietrzu mogą unosić się także różnego rodzaju szkodliwe opary, pyły i inne związki, które często są niewidoczne, bezwonne i bezbarwne. Chociaż często w ogóle ich się nie wyczuwa, mogą regularnie podtruwać organizm. Dzięki badaniu jakości powietrza można wykryć wszystkie zanieczyszczenia, a następnie zastosować środki zapobiegawcze.

Zamów badanie jakości powietrza : 602 465 081 lub 500 666 694

Jak wykonuje się badanie jakości powietrza?

Badanie jakości powietrza najlepiej zlecić profesjonalistom. Usługa jest kompleksowo wykonywana przez specjalistów z firmy Brawent.

W procesie wykorzystuje się specjalne przetworniki kanałowe, które montuje się na kanałach wywiewnych w systemie wentylacji budynku. Urządzenia te służą do badania stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu oraz sprawdzania poziomu występowania organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Przy okazji mierzona jest oczywiście temperatura i wilgotność.

Istnieje również możliwość zamówienia bardziej wnikliwego badania jakości powietrza, czyli inspekcji mikrobiologicznej, polegającej na pobraniu próbek powietrza i wysłaniu ich do laboratorium. Wykonujemy również profesjonalne czyszczenie wentylacji.

Dlaczego warto przeprowadzić badanie jakości powietrza?

Badanie jakości powietrza pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, w tym także obecność potencjalnie groźnych czynników. Jeśli tylko zauważy się coś niepokojącego, np. dziwny zapach, osadzający się na meblach pył czy częste zgłaszanie przez pracowników przykrych objawów (bóle głowy, duszności, katar itp.), należy znaleźć tego przyczynę. Bagatelizowanie problemu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osób przebywających w pomieszczeniach.

Najczęściej spotykanymi czynnikami obniżającymi jakość powietrza są:

  • azbest i radon – środki rakotwórcze, wydzielane przez niektóre materiały budowlane wykorzystywane w tzw. starym budownictwie;
  • tlenek azotu – powstaje w wyniku spalania wysokotemperaturowego spalin. Najczęściej wytwarzany przez kuchenki gazowe i kotły gazowe do ogrzewania wody i kaloryferów;
  • bioaerozole – substancje wydzielane przez rośliny (m.in. pyłki) oraz ludzi i zwierzęta (m.in. bakterie, alergeny);
  • aceton – substancja chemiczna będąca oparami różnego rodzaju lakierów, rozpuszczalników czy niektórych środków czystości;
  • związki oparte o chlor – opary różnego rodzaju lakierów, zmywaczy, rozpuszczalników, materiałów wykończeniowych i środków czystości;
  • lotne związki organiczne – pochodzą z m.in. farb, kosmetyków, środków owadobójczych i grzybobójczych;
  • octan n-butylu – środek chemiczny wydzielany czasem przez linoleum, uszczelnienia i wypełniacze;
  • dichlorobenzen – składnik występujący w m.in. preparatach do dezynfekcji, środkach owadobójczych i odświeżaczach powietrza;
  • formaldehydy – substancje wydzielane przez płyty wiórowe oraz wybrane materiały izolacyjne.

Podtrucie zanieczyszczonym powietrzem może dawać szereg różnych, przykrych symptomów, takich jak m.in.:

  • sucha skóra i alergie skórne – zwłaszcza w rejonie odkrytych części ciała;
  • podrażnienie błon śluzowych – zaczerwienienie, wysuszenie i świąd oczu, nosa i gardła;
  • bóle i zawroty głowy – objawy zatrucia organizmu przez lotne związki organiczne i chemiczne, który są nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne (m.in. spowalniają czas reakcji);
  • przewlekłe zmęczenie i senność, problemy z koncentracją – niska jakość powietrza negatywnie wpływa na ukrwienie organizmu, w tym mózgu;
  • pogorszenie nastroju – uczucie ciągłego przygnębienia zmniejsza motywację, ogranicza kreatywność, zniechęca do działania itp.

Warto też wiedzieć, że spadek jakości powietrza często jest związany z awarią systemu wentylacyjnego. Szybko wykryty i usunięty problem pozwala uniknąć wysokich kosztów naprawy w przyszłości.

Zależy Ci na komforcie i bezpieczeństwie Twoich pracowników, klientów, gości czy innych osób przebywających w prowadzonym przez Ciebie obiekcie? Specjaliści Brawent w ramach badania jakości powietrza pomogą Ci zdiagnozować ewentualne problemy i zaproponują najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami pod numerami 602 465 081 oraz 500 66 66 94, a także mailowo pod adresem: kontakt@brawent.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *