Dezynfekcja kanałów wentylacyjnych to jedna z ważniejszych usług, o których powinien pamiętać właściciel budynków. Czyste powietrze pozbawione szkodliwych grzybów i mikroorganizmów ma bowiem nie tylko znaczenie dla przyspieszenia leczenia pacjentów szpitali. Jest ono również istotne podczas codziennej pracy w biurze czy przebywania w domu. Brak odpowiednio zdezynfekowanych i wyczyszczonych kanałów wentylacyjnych może doprowadzić do wielu chorób układu oddechowego czy skóry. Sprawdźmy, na czym polega dezynfekcja kanałów wentylacyjnych!

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jakie są etapy dezynfekcji kanałów wentylacyjnych?

Każda dezynfekcja kanałów wentylacyjnych powinna przebiegać według ustalonego standardu. Pierwszym etapem jest oczywiście inspekcja wstępna, czyli ocenienie stanu zanieczyszczenia instalacji wentylacyjnej. W dalszej kolejności dokonuje się czyszczenia i dezynfekcji kanałów wentylacyjnych za pomocą wybranych metod. Aby mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo niezbędna będzie oczywiście inspekcja pousługowa. Przejdźmy do szczegółowego opisania każdego z tych etapów.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Inspekcja kanałów wentylacyjnych – na czym polega?

Na początku konieczne jest oczywiście ocenienie stanu higieny kanałów wentylacyjnych. Najbardziej efektywnym i jednocześnie bezpiecznym sposobem, by to zrobić, jest skorzystanie ze specjalistycznych mobilnych robotów, do których przytwierdzone są kamery o wysokiej rozdzielczości i czułości. Dodatkowo roboty posiadają źródło światła, by wszystko mogło zostać zarejestrowane w prawidłowy sposób. Jak efektywne są mobilne roboty wykorzystywane do inspekcji kanałów wentylacyjnych? Okablowanie zazwyczaj pozwala na przejechanie nawet 20 – 30 metrów.

Inspekcja wizyjna Poznań

Jednocześnie warto zauważyć, że mogą one poruszać się także w kanałach pionowych. Zapis wideo, który zostanie zarejestrowany podczas takiej inspekcji będzie służył nie tylko do celów diagnostycznych. Będzie on również w sposób jednoznaczny przedstawiał zakres prac, jaki został wykony, ponieważ klientowi zaprezentowany zostanie zapis kamery przed, jak i po dokonaniu dezynfekcji.

Czasami jednak kontrola wizyjna, która jest dokonywana za pomocą wspomnianych robotów mobilnych, może nie okazać się wystarczająca. W takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie innych metod inspekcji. Może to być pomiar zawartości pyłu w kanale wentylacyjnym lub w przypływającym powietrzu.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Metody czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Specjaliści, zajmujący się czyszczeniem kanałów wentylacyjnych stosują przede wszystkim dwie metody. Pierwsze z nich to metoda sucha, w której skład wchodzi czyszczenie poprzez szczotkowanie mechaniczne, czyszczenie sprężonym powietrzem, odkurzanie (odkurzacz przemysłowy). Metoda na mokro to natomiast czyszczenie parą, czyszczenie chemiczne i dezynfekcja. Czym różnią się te dwie metody w praktyce i jaka jest ich skuteczność?

Czyszczenie na sucho

W przypadku metody suchej można wyróżnić oczywiście kilka odmian. Jedną z najbardziej popularnych jest szczotkowanie mechaniczne. Podobnie, jak w przypadku inspekcji, jest to proces wykonywany nie przez ludzi, ale przez specjalne roboty czyszczące. Czasami stosowane są również prostsze napędy z giętkimi wałkami i szczotami.

Aby odpowiednio przeprowadzić szczotkowanie mechaniczne niezbędne jest prawidłowe przygotowanie całej instalacji, co zdecydowanie pochłania najwięcej czasu w całym procesie czyszczenia. Niezbędny jest tu oczywiście plan czyszczenia, a także ustalenie, gdzie będzie znajdował się punkt dostępu, gdzie zamontowane zostaną klapy rewizyjne, a gdzie odciąg zanieczyszczeń. Następnie zaślepione wszystkie otwory – oczywiście poza punktem, w którym wprowadzamy szczotkę i miejscem, w którym odciągane będą zanieczyszczenia.

W czasie czyszczenia szczotki przesuwają się w kierunku miejsca, w którym zamontowaliśmy odciąg zanieczyszczeń. W trakcie tego procesu oderwane zanieczyszczenia są transportowane do zestawu odciągowego, w którym znajduje się wentylator i specjalny zestaw filtrów. Wałki posiadają wymienne szczotki, dzięki czemu możliwe jest czyszczenie zarówno kanałów okrągłych, jaki i prostokątnych.

W przypadku tych drugich charakterystyczne jest miękkie włosie zastosowane w zewnętrznej części i twarde wewnątrz. To rozwiązanie jest praktyczne, jednak nie zawsze daje satysfakcjonujący rezultat. W niektórych wypadkach warto zastosować przekładnię typu „Y” lub „T”, które zapewniają najlepsze czyszczenie kanałów prostokątnych.

Czyszczenie z wykorzystaniem sprężonego powietrza to kolejna metoda czyszczenia na sucho, jednak jest ona znacznie mniej popularna. W przypadku jej stosowania wymagana jest sprężarka powietrza o wysokim wydatku. Jest ona prosto w zastosowaniu, jednak udowodniono, że nie tak skuteczna, jak metoda szczotkowania mechanicznego.

Odkurzanie kanałów to najskuteczniejsza spośród wymienionych do tej pory metod, jednak nie może być ona stosowana w każdym wypadku. Kanały wentylacyjne muszą być w tym przypadku bardzo szeroki, ponieważ wraz odkurzaczem musi się w nich zmieścić pracownik, który będzie zajmował się czyszczeniem.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Odciąg zanieczyszczeń

W przypadku wszystkich wymienionych wyżej metod niezbędne jest oczywiście zastosowanie odciągu zanieczyszczeń, który musi mieć możliwość pełnego dopasowania do rodzaju instalacji wentylacyjnej. Ponadto nie może on posiadać zbyt dużych gabarytów, by pracownik mógł się nim posługiwać również w ciasnych pomieszczeniach. Urządzenie musi mieć ponadto możliwość regulacji wydajności, a także posiadać specjalistyczny zestaw filtracyjny.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czyszczenie na mokro i dezynfekcja

Czyszczenie wentylacji Poznań i okoliceCzyszczenie na mokro w niektórych wypadkach bywa skuteczniejsze niż metody na sucho. Jest ono szczególnie pożądane w przypadku instalacji wentylacyjne, gdzie występuje duża ilość zanieczyszczeń tłuszczowych lub przemysłowych. W takich wypadkach szczotki lub sprężone powietrze nie są w stanie wyczyścić powierzchni wentylacji.

W przypadku mokrych metod wykorzystywana jest woda lub para, a także specjalistyczne środki chemiczne. Warto zauważyć, że w wielu wypadkach jest to również czyszczenie ręczne i w związku z czym charakteryzuje się wysoką dokładnością. Metody mokre natomiast wymagają wyjątkowej uwagi, ponieważ dużym problemem jest tu możliwość wystąpienia wycieków. Jest to szczególnie istotne w przypadku w pełni zabudowanej instalacji.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dezynfekcja instalacji wentylacyjnej wykonywana jest dopiero w dalszej kolejności. Najpierw konieczne jest dokładne jej oczyszczenie za pomocą metod mechanicznych. Później wykonuje się badania mikrobiologicznego, których zadaniem jest określenie z jakim zanieczyszczeniem powietrza mamy do czynienia i wybranie najskuteczniejszych środków chemicznych.

Inspekcja sprawdzająca

Po przeprowadzonym czyszczeniu i dezynfekcji należy wykonać po raz kolejny inspekcji sprawdzającej. W tym celu wykorzystuje się te same roboty mobilne i zapis z ich kamery. Jeśli poziom czystości nie będzie zadowalający, to konieczne będzie powtórzenie całego procesu na tych odcinkach, na których wykryto zanieczyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *