Ocena jakości powietrza powinna być przeprowadzana wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa sterylność. Takimi miejscami z całą pewnością są szpitale, laboratoria, a także miejsca produkcji zaawansowanej technologii. Można w ten sposób ocenić, czy w powietrzu unoszą się szkodliwe bakterie, wirusy i alergeny. W jaki sposób sprawdzić jakość powietrza? Czytaj dalej, by się dowiedzieć.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Ocena jakości powietrza – historia krótsza niż myślisz
2. Metody mikroskopowe i hodowlane
3. Metoda sedymentacyjna
4. Metoda zderzeniowa i ośrodkowa
5. Ocena jakości powietrza: wirusy, endotoksyny i alergeny

Ocena jakości powietrza – historia krótsza niż myślisz

Choć mogłoby się wydawać, że ludzkość od dawna przejmuje się higieną i sterylność, to jednak prawa historyczna zdecydowanie temu przeczy. Nawet powszechne mycie rąk stało się normą wśród lekarzy dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku. Na ocenę jakości powietrza trzeba było poczekać jeszcze dłużej.

Rozwój tej części nauki ma oczywiście związek z rozwojem militarnym. Rozwój broni mikrobiologicznej w pierwszej połowie XIX wieku sprawił, że konieczne było również wykrywanie tego rodzaju zagrożenia. Lata 30.te stały się momentem przełomowym. To właśnie wtedy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły intensywne prace nad detektorami mikroorganizmów w powietrzu, które mogły stanowić zagrożenia dla ludzkiego zdrowia lub życia. Współcześnie ta technologia jest znacznie bardziej rozwinięte, jednak część technologii przypomina te stosowane blisko sto lat temu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Metody mikroskopowe i hodowlane

W ocenie jakości powietrza wykorzystywane bywają klasyczne i tanie metody mikroskopowe i hodowlane. Na czym polega ta metoda? Aby zdobyć próbki mikroorganizmów do badania przepuszcza się powietrze przez specjalny filtr membranowy. Możliwe jest również pozyskanie próbki, wykorzystując lepką substancję umieszczoną na szkiełku. Następnie w ten sposób uzyskane preparaty są poddawane inspekcji pod mikroskopem. Zaletą tej metody jest nie tylko niski koszt, lecz również fakt, że dzięki niej możliwe jest wykrycie nie tylko żywych mikroorganizmów, lecz także martwych zanieczyszczeń.

Innym, choć nieco podobnym rozwiązaniem jest metoda hodowlana, które jest skuteczna w przypadku żywych zanieczyszczeń. Aby uzyskać próbkę wykorzystywana jest pożywka umieszczona na specjalnej płytce. Organizmy, które się na niej pojawia poddawane są inkubacji. Następnie są one klasyfikowane i liczone z użyciem mikroskopu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Metoda sedymentacyjna

Ta metoda nie możemy być stosowana w pomieszczeniach, gdzie występuje duża fluktuacja powietrza. Jej mankamentem jest również niewystarczające wykrywanie drobnych cząstek bioaerozolu. Jej zaletą jest natomiast z całą pewnością niska cena, czas i prostota. Na czym więc polega metoda sedymentacyjna?

Zarodki zbierane są z wykorzystaniem specjalnej pożywki. Umieszcza się ją na wysokości jednego metra na niewielkich płytkach. Najczęściej trwa to zaledwie 30 minut. W dalszej kolejności zebrana próbka poddawana jest inkubacji. Oznacza to, że zarodki umieszcza się na 48 godzin w temperaturze 37 stopni. Przez następne 10 dni przebywają w nieco niższej temperaturze, a następnie poddaje się je klasyfikacji i zliczeniu.

Metoda zderzeniowa i ośrodkowa

To jednak nie wszystkie metody. Bardzo często wykorzystywana jest również metoda  zderzeniowa celu oceny jakości powietrza. Powietrze w tym przypadku przepuszcza się przez szczeliny z wielką prędkością. Wewnątrz znajduje się pożywka i to właśnie na niej zatrzymują się mikroorganizmy. W dalszym etapie wykorzystywana jest inkubacja i badanie pod mikroskopem. Czy ta metoda ma jakieś wady? Owszem, nie sprawdzi się w przypadku bardzo zanieczyszczonego powietrza. Metoda ośrodkowa jest zbieżna z poprzednią. Również tutaj umieszczana jest pożywka na obwodach wentylatorów.

Ocena jakości powietrza: wirusy, endotoksyny i alergeny

W przypadku wirusów czy endotoksyn nasza metodologia badań musi ulec zmianie. W tym przypadku konieczne jest wykorzystanie znacznie większej ilości powietrza. Wynika to z faktu, że w powietrzu takich zanieczyszczeń jest po prostu znacznie mniej.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Aby móc przeprowadzić tego rodzaju badanie konieczne jest rozpoczęcie hodowli tkankowej w żywych komórkach. Wykorzystuje się w tym celu zazwyczaj nerkę małpy lub tchawicę człowieka. W ten sposób wirusy mogą się rozmnażać. Ocena jakości powietrza powinna zostać powierzona specjalistom. Warto więc zwrócić się do firmy Brawent i zamówić usługę, która zostanie wykonana przez fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *