Do przekroczenia norm stężenia substancji niebezpiecznych w powietrzu dochodzi w wielu miejscach. Często więc zlecane jest dokonywanie rutynowych pomiarów jakości powietrza, które kontrolują stężenie cząsteczek odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Poza tym kontrola jakości powietrza jest zasadna w pomieszczeniach (np. fabrykach, biurach) oraz po wystąpieniu różnego rodzaju awarii. Zastanawiasz się, jak badana jest jakość powietrza? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji na ten temat.

Badanie jakości powietrza – dlaczego jest ważne?

Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla każdego – nie tylko dla dzieci, alergików czy astmatyków. W dłuższej perspektywie wdychanie powietrza przepełnionego niebezpiecznymi substancjami może prowadzić do degradacji zdrowia, a także skutkować problemami, które prędzej czy później przełożą się na kondycję i samopoczucie. Czyste powietrze wspomaga trawienie pokarmów, reguluje ciśnienie krwi i tętno, wzmacnia system odpornościowy i niesie za sobą wiele innych korzyści. Z tego względu tak ważne jest badanie jakości powietrza.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Pomiar pozwala ocenić poziom unoszących się w powietrzu substancji z uwagi na ochronę zdrowia ludzi, a także roślin. Priorytetowo przeprowadza się je w strefach potencjalnych przekroczeń poziomów (np. okolice huty, fabryk, wzmożony transport). Podczas badania zwraca się uwagę przede wszystkim na składniki szkodliwe. To np. pyły PM10 i PM2,5, dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6) czy ozon (O3).

Jak badana jest jakość powietrza?

Istnieją różne metody wykorzystywane do badania jakości powietrza. To m.in. pomiary automatyczne i manualne ciągłe, cyklicznie, wskaźnikowe pasywne, a nawet modelowanie matematyczne czy obiektywne metody szacowania. Ich celem jest badanie zawartości substancji szkodliwych w powietrzu, które głównie występują w sezonie grzewczym w dniach bezwietrznych. Poza tym badania jakości powietrza przeprowadzają również firmy, dla których ważna jest analiza pod kątem zawartości bakterii i grzybów w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń. Każde badanie jakości powietrza powinno być wykonane przez firmę posiadającą odpowiednie doświadczenie i sprzęt.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Na czym polegają badania jakości powietrza?

Za badanie jakości powietrza w miastach odpowiadają specjalnie do tego wyznaczone jednostki. Jeśli chodzi o badania komercyjne w firmach, to tutaj warto zdecydować się na usługi ekspertów z doświadczeniem. Specjaliści z firmy BRAWENT posiadają odpowiednie sprzęty, które są w stanie wykryć i zdiagnozować zanieczyszczenia, które występują w budynku, a także przedstawią plan działania. Zależy nam, by zastosować takie rozwiązania, dzięki którym jakość powietrza będzie na odpowiednim, pożądanym poziomie. Najczęściej wystarczające okazują się proste, niezbyt kosztowne zmian – np. przegląd i czyszczenie wentylacji, zakup oczyszczaczy powietrza, ozonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *