Przy projektowaniu, konstruowaniu, a także eksploatowaniu wentylacji w halach przemysłowych należy pamiętać o wielu aspektach. Podczas dostarczania chłodnego i czystego powietrza w tak wielkich konstrukcjach wiele elementów musi być perfekcyjnie zaplanowanych.

Należy wziąć pod uwagę kubaturę obiektu, wewnętrzną architekturę, przeznaczenie, a także mikroklimat, który panuje w obiekcie. Tylko w przypadku, gdy weźmiemy pod uwagę te wszystkie elementy, będziemy w stanie zapewnić pracownikom bezpieczne warunki, a jednocześnie zabezpieczymy się przed powstaniem ryzyka pożarowego.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czym charakteryzuje się wentylacja hali przemysłowej?

Hale przemysłowe maja swoją specyfikę. Nie są to zwykłe obiekty wielkogabarytowe podobne do magazynów, w których produkty są jedynie przechowywane, a ilość wytwarzanego ciepła jest znikoma. W halach przemysłowych nieustannie pracują maszyny, podnosząc temperaturę. Jednocześnie w tym samym miejscu znajdują się zwykle pracownicy, którzy narażeni są na szkodliwe warunki pracy.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Warto zwrócić uwagę, że sami ludzie są ponadto źródłem ciepła i wilgoci w halach przemysłowych. Jakie jeszcze zagrożenia możemy wymienić w takich obiektach? Są nimi oczywiście cząstki stałe w postaci kawałków plastiku, metalu, drewna lub innych tworzyw. Nie tylko mogą się one dostać do płuc lub oczu pracowników, doprowadzając do utraty zdrowia, ale również mogą się stać przyczyną wystąpienia pożaru.

Nawiew w powietrza w wentylacjach w halach przemysłowych

Jednym z ważniejszych aspektów wentylacji w halach przemysłowych jest prawidłowy kierunek nawiewu powietrza. Czyste i chłodne powietrze zawsze powinno być w pierwszej kolejności skierowane do pomieszczeń, w których zanieczyszczeń jest najmniej. Wywiew należy umieścić natomiast tam, gdzie zanieczyszczeń jest najwięcej. Warto również pamiętać o tym, by w miejscach z zanieczyszczeniami pyłowymi umieścić dodatkowe ssawki ruchome.

Jakie sygnały świadczą o tym, że wentylacja nie jest sprawna?

Wentylacja powinna być poddawana regularnym kontrolom i powinien o tym pamiętać każdy właściciel budynku. Najlepiej planować tego rodzaju serwis przynajmniej jeden raz w roku, by mieć pewność, że pracownicy oddychają powietrzem odpowiedniej jakości. W niektórych przypadkach tego rodzaju usługa będzie jednak musiała zostać przeprowadzona wcześniej.

Na jakie sygnały zwrócić uwagę, by nie było za późno?

Jednym z nich zdecydowany wzrost duszności w pomieszczeniach, a także większe ilości kurzy, który pojawia się na maszynach. Nie możemy ponadto lekceważyć skarżących się pracowników, u których pojawia się częściej katar, kaszel lub alergię.Istotnym czynnikiem, który może świadczyć o tym, że nasza wentylacja nie funkcjonuje w sposób prawidłowy jest oczywiście jej głośniejsza praca.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie usłyszeć to w hali przemysłowej. Warto więc śledzić zużycie energii. Jeśli znacząco rośnie ono w ostatnim czasie, to bardzo prawdopodobne jest to, że przyczyną tego stanu rzeczy jest właśnie zabrudzona instalacja wentylacyjna.

Czym może grozić niesprawna wentylacja?

Negatywnych skutków źle funkcjonującej instalacji przemysłowej może być naprawdę wiele. Często z niektórych z nich nie zdajemy sobie nawet sprawy, ponieważ zachodzą w dłuższej perspektywie czasu. Początkowo może dochodzić do tego, że nasi pracownicy stają się znacznie mniej efektywni, są ospali, cierpią na różne schorzenia układu oddechowego, a w konsekwencji biorą zwolnienie lekarskie.

W przypadku maszyn również zachodzi wiele negatywnych skutków. Wyższa temperatura pracy doprowadza do ich szybszego zużycia, a niewielkie, stałe cząsteczki, które dostaną się w koła zębate mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Te same cząsteczki mogą być ponadto łatwopalne.

Zabrudzona wentylacja w halach przemysłowych jest ponadto źródłem powstawania pleśni i grzybów. W budynku panują wtedy idealne warunki do ich rozwoju. Warto dodać, że w dłuższej perspektywie może to doprowadzić nawet do uszkodzenia budynku.

Jak czyścić wentylację przemysłową?

Najważniejsze jest więc regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych przez wykwalifikowane firmy, charakteryzujące się dużym doświadczeniem, a także odpowiedniej jakości sprzętem. Przed rozpoczęciem usługi niezbędne jest przeprowadzenie drobiazgowej inspekcji kanałów wentylacyjnych za pomocą niewielkich robotów z czułymi kamerami. Ten pomiar pozwala ocenić stopień, jak i rodzaj zabrudzenia, co zdecyduje o wyborze metody czyszczenia.

W większości przypadku wybierana jest metoda sucha, która opiera się na mechanicznym szczotkowaniu ścianek kanałów wentylacyjnych i odciąganiu oderwanych cząstek. Metoda jest tańsza i szybsza, jednak w przypadku wielu, tłustych zabrudzeń przemysłowych nieskuteczna.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W takich przypadkach należy zastosować metodę mokrą, w której wykorzystywane są specjalistyczne środki chemiczne oraz woda lub para pod wysokim ciśnieniem. Po wszystkim należy wykonać jeszcze jedno badanie inspekcyjne, by mieć pewność, że zanieczyszczenia zostały usunięty w sposób prawidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *