Koronawirus i wentylacja to dwa sformułowania, która od pewnego czasu zostały wzięte pod lupę. Wiele osób zastanawiało się, czy cząsteczki wirusa mogą być przenoszone przez wentylacje i jednocześnie przyczyniać się do wzrostu zachorowań. Już w tym miejscu odpowiemy, że nie. Mało tego, okazuje się, że poprawnie wykorzystywana wentylacja może wręcz to ryzyko zmniejszać. Sprawdźcie, o czym warto pamiętać, by wentylacja pomogła w walce z koronawirusem.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Wentyluj pomieszczenia dłużej w czasach koronawirusa
2. Zwiększ ilość powietrza zewnętrznego
3. Odpowiednia wilgotność i temperatura
4. Wyłączenie wymienników ciepła i recyrkulacji w czasie pandemii
5. Czy czyścić częściej kanały wentylacyjne?
6. Zwróćmy uwagę na system wentylacji w łazienkach
7. Sprawna wentylacja to jeden z filarów walki z koronawirusem

Wentyluj pomieszczenia dłużej w czasach koronawirusa

W ostatnich miesiącach dowiedzieliśmy się, że wietrzenie pomieszczeń sprzyja walce z koronawirusem. Powinniśmy pamiętać o tym nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy. Jeśli mamy do czynienia z wielkimi obiektami przemysłowymi lub sporych rozmiarów powierzchniami biurowymi to warto uruchomić wentylację mechaniczną już na kilka godzin przed pojawieniem się ludzi w naszym obiekcie, a także pozostawić ją włączoną również kilka godzin po opuszczeniu budynku przez wszystkie osoby. Specjaliści rekomendują nawet, aby wentylacja była włączona w obiekcie przez całą dobę.

Zwiększ ilość powietrza zewnętrznego

W walce z koronowirusem pomaga również zwiększenie ilości powietrza, które jest dostarczane do obiektu zewnątrz. Należy pamiętać o tym, że należy zwiększać ilość powietrza w zależności od tego, ile osób znajduje się w obiekcie. Jednocześnie należy pamiętać również o tym, by pracownicy nie byli skoncentrowani na małej przestrzeni.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zachowanie odpowiednich dystansów. Wiele wentylacji posiada automatyczne systemy, które intensyfikują przepływ powietrza, jeśli wzrasta stężenie CO2. W tym przypadku warto jednak ustawić prędkość przepływu powietrza na wysokim poziomie na stałe.

Odpowiednia wilgotność i temperatura

W przypadku wilgotności i temperaturze powinniśmy ją pozostawić na optymalnym dla pracowników poziomie. Dla rozwoju wirusa najbardziej sprzyjająca jest bardzo wysoka, sięgająca powyżej 80% wilgotność, a także temperatura powyżej 30%. Zazwyczaj nie mamy oczywiście do czynienia z tego rodzaju parametrami przy prawidłowo pracującej wentylacji.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Wyłączenie wymienników ciepła i recyrkulacji w czasie pandemii

W pewnych warunkach cząsteczki wiru­sa w wywiewanym powietrzu mogą się ponownie dostać do budynku. Zdarza się, że urządzenia do odzyskiwania ciepła przenoszą przyłączonego do cząstek wirusa przez nieszczelności. Dlatego zaleca się (tymczasowe) wyłą­czenie obrotowych wymienników ciepła podczas trwania pandemii. Tryb recyrku­lacji również powinien być wyłączony.

Czy czyścić częściej kanały wentylacyjne?

Kanały wentylacyjne nie są zazwyczaj źródłem przenoszenia się koronawirusa, więc z tego punktu widzenia nie ma konieczności częstszych kontroli i tradycyjnego czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Warto jednak pamiętać o tym, że wentylacji powinna być w pełni sprawna, a więc czyszczenie wentylacji powinno odbywać się zgodnie z wyznaczonym terminem przez poprzednią ekipę kontrolną wentylacji. Odpowiedni przepływ powietrza, jak już wcześniej wspomnieliśmy utrudnia wirusowi dalsze rozprzestrzeniania się.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Zwróćmy uwagę na system wentylacji w łazienkach

Warto natomiast zwrócić szczególną uwagę na system wentylacji w łazienkach. Powinien być on włączony bez przerwy. Wynika to oczywiście z faktu, że są to miejsca o znacznie większej wilgotności i często wyższej temperaturze, co sprawia, że mogą one stać się odpowiednim środowiskiem do mnożenia się koronawirusa.

Sprawna wentylacja to jeden z filarów walki z koronawirusem

W trakcie pandemii, jak i w okresie wzmożonych zachorowań powinniśmy szczególnie pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu powietrza. Sprawna wentylacja jest w tym przypadku doskonałym narzędziem. Pozwala bowiem na usuwanie drobnoustrojów, bakterii czy wirusów z pomieszczeń. Jeśli nasza wentylacji pracuje cały czas o odpowiedniej mocy, to z całą pewnością podnosi ona bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynku.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Brak wymiany powietrza prowadzi do tego, że cząsteczki wirusa mogą przebywać w pomieszczeniu znacznie dłużej, zwiększając ryzyko zakażenia. Z tego względu zawsze warto pamiętać o regularnej kontroli i czyszczeniu wentylacji. Świetnym rozwiązaniem jest również dezynfekcja pomieszczeń i ozonowanie, które pozwalają na usunięcie wirusa z powierzchni płaskich, a także powietrza. Wspomniane usługi warto zleceń wyspecjalizowanym firmom jak Brawent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *