Zimowe czyszczenie wentylacji w halach przemysłowych i zakładach produkcyjnych to jedna z ważniejszych czynności, o których należy pamiętać, by zapewnić pracownikom odpowiednie warunki wykonywania powierzonych zadań. Warto pamiętać, że w kanałach wentylacyjnych panują idealne warunki do rozwoju do rozwoju grzybów, bakterii, a także wirusów. Niezależnie od poru roku powinniśmy dbać więc o pełną sprawność całego systemu. Komu jednak zlecić taką czynność i gdzie szukać specjalistów? O tym wszystkim opowiemy w naszym tekście!

Zimowe czyszczenie wentylacji – dlaczego warto to robić?

Wentylacja zimą jest szczególnie istotna ze względu na fakt, że często w halach produkcyjnych i magazynach temperatura jest w tym okresie wyższa, co sprzyja rozwojowi grzybów lub bakterii. Dostarczenie świeżego powietrza jest niezwykle ważne dla komfortu i zdrowia pracowników. Jeśli, jak zarządcy obiektu o to nie zadbamy, to początkowo będziemy mieć do czynienia ze spadkiem wydajności, a w dalszej kolejności z szeregiem zwolnień lekarskich związanych z chorobami górnych dróg oddechowych.

Warto również pamiętać, że kanałach wentylacyjnych często znajdują się różnego rodzaju drobinki piasku, kurzu, a także materiałów, które znajdują się w obiekcie. Ich tacie o siebie może doprowadzić do powstania iskry, a w konsekwencji pożaru. O kontroli czystości kanałów wentylacyjnych powinniśmy również pamiętać z innych powodów. Brudna i niewydolna instalacja generuje większy pobór prądu, a tym samym koszty. Jeśli już jesteśmy przy finansach, to warto zwrócić uwagę, że brak regularnych kontroli może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu, a także utraty gwarancji. Warto więc pamiętać o zimowym czyszczeniu wentylacji.

Czyszczenie wentylacji zimą – jak znaleźć specjalistów?

Od stanu naszej wentylacji zależy więc naprawdę wiele. Komu jednak zlecić taką usługę? Z całą pewnością nie powinniśmy podejmować się tego zadania na własną ręką ani zlecać je swoim pracownikom, którzy nie posiadają ani wystarczającego doświadczenia ani sprzętu. Jaką firmę więc wybrać i na co zwrócić uwagę?

Swoje poszukiwania oczywiście najlepiej zacząć od Internetu. Warto sprawdzić, jak długo dana firma funkcjonuje na rynku i czy pracownicy posiadają doświadczenie przy czyszczeniu wentylacji mechanicznej w obiektach wielkogabarytowych. Często na stronie firmowej znajdziemy opinie poprzednich klientów. Warto je sprawdzić, a nawet skontaktować się z nimi, by zweryfikować, czy są prawdziwe. W ostateczności pozostają również opinie o firmie w Internecie.

Doświadczenie i opinie o firmie to jedno, ale sprzęt jest równie ważny. Warto sprawdzić galerie zdjęć i opisy, by zweryfikować, czym dana firma dysponuje. Z całą pewnością powinny się tam znaleźć roboty do inspekcji kanałów wentylacyjnych z kamerami, specjalistyczne szczotki mechaniczne, odkurzacze przemysłowe, urządzenia do generowania pary i środki chemiczne wykorzystywane przy bardziej uporczywych, tłustych zabrudzeniach.

Przy wyborze firmy warto zwrócić również uwagę na lokalizację. Warto ograniczyć się w tym przypadku do swojego województwa lub sąsiadujących województw. Dzięki temu usługa za całą pewnością będzie nieco tańsza i szybsza w realizacji.

Jak wygląda cały proces?

Warto również wiedzieć, jak powinna przebiegać wzorcowa usługa czyszczenia wentylacji. Przede wszystkim powinna się ona rozpocząć od inspekcji z wykorzystaniem wspomnianych wcześniej robotów z kamerami. W przypadku przewodów wentylacyjnych wykorzystuje się natomiast kamery endoskopowe. Zapis z takiego nagraniu służy do oceny stopnia i rodzaju zanieczyszczeń, a także do weryfikacji efektów pracy, ponieważ po czyszczeniu te same kamery zostaną wykorzystane do kolejnego nagrania.

Na podstawie zebranych informacji dokonywany jest wybór metody czyszczenia. Szybszą i tańszą jest metoda sucha, która wykorzystywana jest w przypadku mniejszego zanieczyszczenia. Mechaniczne szczotki czyszczą brzegi kanałów wentylacji, a następnie oderwane zanieczyszczenia są zasysane przez specjalistyczne odkurzacze przemysłowe.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z tłustymi zabrudzeniami konieczne jest skorzystanie z metody mokrej. Wymaga ona zabezpieczenia kanałów wentylacyjnych przed wyciekami. Następnie do środku wprowadzana jest woda lub para pod wysokim ciśnieniem wraz z silnymi środkami chemicznymi. W podobnym sposób można również przeprowadzić dezynfekcję.

Po czyszczeniu przeprowadzana jest inspekcja końcowa, a także otrzymujemy protokół, w którym znajdziemy zakres prac, a także zalecenia. Warto przeprowadzać taką kontrolę przynajmniej raz w roku, o ile w naszym zakładzie nie występuje wysokie zanieczyszczenie. Mogą również wystąpić sygnały, które skłonią nas do szybszego wezwania ekipy od czyszczenia wentylacji. Będzie to zaduch, gromadząca się wilgoć, a także głośniejsza pracy maszyn czy niewyjaśniony znacznie większy pobór mocy elektrycznej, który może być związany z wytężoną pracą niewydolnej wentylacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *