Na co dzień z reguły nie zwracamy uwagi na to, czym oddychamy. Różnica jest odczuwalna dopiero wtedy, kiedy trafimy do miejsca, w którym jakość powietrza jest znacząco inna. Tymczasem mówimy tu o kwestii, na którą – przynajmniej częściowo – możemy mieć wpływ i o którą należy dbać chociażby dlatego, że jest istotna dla naszego zdrowia. Na co zatem warto zwracać uwagę i o czym pamiętać? Sprawdź, co radzi Brawent!

Powietrze nawiewane do pomieszczeń – dlaczego tak ważne jest to, by było czyste?

Najlepszymi świadkami tego, że wielokrotnie zaniedbuje się i bagatelizuje jakość powietrza w pomieszczeniach, są fachowcy, który z serwisowaniem oraz z czyszczeniem central wentylacyjnych w dużych halach czy w biurach mają do czynienia na co dzień. To oni, przy wykorzystaniu wyspecjalizowanego sprzętu, łatwo mogą zdiagnozować tego typu problem. Mało tego! Dodatkową przesłanką świadczącą o tym, że czyszczenie wentylacji jest konieczne, mogą być… odczucia samych pracowników. Szczególnie, że ma to wpływ na ich zdrowie i może skutkować na przykład częstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Specjaliści jednak podkreślają: nie warto czekać do ostatniej chwili, bo tego typu prace powinny być wykonywane regularnie, a nie dopiero wtedy, kiedy problem jest wyraźnie widoczny i wyczuwalny. Fachowcy z firm takich, jak Brawent, od lat specjalizują się w czyszczeniu oraz serwisowaniu przewodów wentylacyjnych. Zarówno wspomniany już sprzęt, a także doświadczenie, pozwalają dokładnie sprawdzić jakość powietrza w obiekcie oraz przeprowadzić kompleksowe prace, które w danym miejscu i momencie są akurat niezbędne.

Czyste powietrze nawiewane do pomieszczeń – to nie tylko kwestia zdrowia

Warto zauważyć, że troska o powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczeń, to nie tylko kwestia dbałości o zdrowie pracowników. Wpływa to również na ich efektywność. Zupełnie inaczej pracuje się tam, gdzie jest czysto, niż tam, gdzie na przykład filtry są wyczuwalnie zabrudzone.

Kluczowa jest systematyczność. Jeśli jej nie ma i filtry są wymieniane nieregularnie, to dochodzi do niewłaściwego balansu wymian powietrza – szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę, że takie filtry są wówczas zanieczyszczone oraz nie spełniają swojej nominalnej wydajności. Za dokładnym czyszczeniem oraz regularnym serwisowaniem central wentylacyjnych przemawia również to, że brak takich działań może spowodować duże konsekwencje. W perspektywie długoterminowej może się bowiem przyczynić do ich niedrożności, co później może skutkować nawet koniecznością wymiany wymienników na nowe. Co więcej, zaniedbanie wymiany filtrów nawiewnych może skutkować zerwaniem materiałów filtrujących (w takich sytuacjach: pełnych zanieczyszczeń), a następnie wdmuchnięciem niepożądanych pyłów, bakterii i kurzu do pomieszczeń.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak zadbać o powietrze nawiewane do pomieszczeń, czyli o czym pamiętać?

Żeby dbać o jakość powietrza nawiewanego do pomieszczeń i zarazem o zdrowie oraz o samopoczucie pracowników, a także stan samego systemu wentylacji, należy go po prostu regularnie czyścić. Tu jednak trzeba od razu zaznaczyć: sama wymiana filtrów na nowe nie jest wystarczająca, bo zanieczyszczenia gromadzą się również w innych elementach central wentylacyjnych. Konieczne jest ponadto regularne mycie wymienników ciepła (takich, jak chłodnice czy nagrzewnice).

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Gdzie szukać fachowców, którzy zadbają o czystość wentylacji?

Szukając specjalistów, zajmujących się czyszczeniem wentylacji (wraz z wszystkimi jej elementami), dobrze jest przeanalizować nie tylko ofertę, ale i dotychczasowe doświadczenie danej firmy. Zwiększa to szanse na to, że prace zostaną przeprowadzone w sposób kompleksowy, w ustalonym terminie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W związku z tym, że czyszczenie systemów wentylacyjnych jest powiązane z samym badaniem jakości powietrza, jakie jest w ten sposób wtłaczane do pomieszczeń, warto i tego typu usługi wziąć tu pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *