Powietrze, którym oddychamy ma wpływ na nasze poczucie i nasze zdrowie. Jest to oczywiście również istotne podczas naszej pracy, gdzie zazwyczaj przebywamy osiem godzin przez pięć dni w tygodniu. W Polsce jest to szczególnie dotkliwe w okresie jesiennym i zimowym, gdy w powietrzu pojawia się wiele związków chemicznych, które mogą doprowadzić do infekcji naszych dróg oddechowych. Co zanieczyszcza powietrze? Co poza smogiem znajduje się w naszych wentylacjach? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Jakie jest powietrze w pomieszczeniach?
2. Zanieczyszczenia w pomieszczeniach
3. Smog

Jakie jest powietrze w pomieszczeniach?

Trzeba od razu przyznać, że powietrze w pomieszczeniach jest inne niż to, które znajduje się na zewnątrz. Wynika to z faktu, że wszystkie czynności, które są przez nas lub maszyny wykonywane mają wpływ na jego skład. Można tu powiedzieć między innymi o gotowaniu, praniu, myciu, a także używaniu wszelkiego rodzaju detergentów.

Dodatkowo pomieszczenia stają się idealna przestrzenią do mnożenia się bakterii i zalegania alergenów. Także my sami i nasze zwierzęta mamy wpływ na to, jakie powietrze znajduje się w naszych pomieszczeniach. Najczęściej przyczyniamy się oczywiście do wytwarzania dużych ilości dwutlenku węgla i zmniejszania ilości tlenu.

Zanieczyszczenia w pomieszczeniach

Skoro wymieniliśmy dwutlenek węgla przed chwilą, to zacznijmy właśnie od niego. Jest on oczywiście niezbędnym produktem spalania i oddychania. Jest wytwarzany wszędzie do kopalni przez gorzelnie po biura. Czy skoro jest powszechny, to można powiedzieć, że jest szkodliwy? W dużym stężeniu wszystko jest szkodliwe. Tak również jest oczywiście w przypadku CO2.

Powoduje on bowiem duszności, zawroty głowy i szumy w uszach. W dużym stężeniu może też doprowadzić do zaburzeń postrzegania czy przekrwienia spojówek. Jeśli jego stężenie wzrośnie powyżej 10%, to odczujemy drgawki, omamy, a nasza świadomość może zostać zaburzona. Możemy również zapaść w śpiączkę. Powyżej 20% zapadniemy w śpiączkę.

Czad, czyli tlenek węgla to również popularny gaz, który może zanieczyszczać nasze powietrze. Może się on wydobywać z nieszczelnej instalacji gazowej, a także z dymu papierosowego, jeśli nasi współpracownicy palą w pomieszczeniach. On również szkodzi! Powodem jest tu ograniczenie możliwości hemoglobiny do transportowania tlenu. Jak to odczujemy? Otóż możemy tego nie odczuć. Jest to bowiem gaz, który usypia naszą czujność. Przy wysokim stężeniu stajemy się coraz bardziej ospali. Stężenie powyżej 1600 ppm jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia.

Tlenek azotu powstaje przede wszystkim podczas spalania. Można więc go wykryć wszędzie tam, gdzie znajdują się piecyki gazowe, kominki, a także w tych pomieszczeniach, gdzie palone są papierosy. Jego stężenie w takich warunkach może bardzo łatwo przekroczyć dopuszczalne normy. Atakuje on nasze drogi oddechowe, skutkując zmianami w naszym systemie immunologicznym.

Formaldehyd jest bardzo powszechną substancją bakteriobójczą, którą możemy znaleźć w wielu środkach dezynfekcyjnych. W dużym stężeniu może prowadzić do pieczenia i łzawienia oczu, a także do problemów z górnymi drogami oddechowymi.

Wszechobecny jest również pył, kurz, roztocza, a także bakterii wirusy czy pleśń. Mogą one znajdować się zarówno w samych pomieszczeniach ze względu na nieprawidłową cyrkulację powietrza, ale mogą one być również dostarczane bezpośrednio z wentylacji lub klimatyzacji. Są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Prowadza do alergii, a także obniżają odporność naszego organizmu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Smog

Warto również wspomnieć o smogu, który jest na tej liście jedynym nienaturalnym zjawiskiem, które w całości spowodowanym jest przez człowieka. Wynika on przede wszystkim z połączenia naszego zwiększonego spalania z bezwietrzną pogodą. Może powodować zawrotu głowy, apatię czy alergię, ale mamy również znacznie bardziej poważny wpływ na nasze zdrowie, skutkując zmianami w naszym systemie krwionośnym i immunologicznym. Może również prowadzić do rozwoju nowotworów.

Z tych właśnie powodów bardzo istotne jest to, by dbać o prawidłowe serwisowanie swoich systemów wentylacyjnych. Istotne jest tu przede wszystkim regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych, jak i wymiana filtrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *