Zadaniem odciągów stanowiskowych jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy pracowników, jak i kosztownego sprzętu. Instalacje odciągowe są niezbędnym elementem wyposażenia zakładów przemysłowych – zwłaszcza tych, w których występuje duże zapylenie i zanieczyszczenie powietrza. Jak działają odciągi stanowiskowe, kiedy je czyścić i komu tę usługę zlecić? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081

W jakich zakładach stosuje się odciągi stanowiskowe?

Tego rodzaju odciągi muszą zostać zamontowane w przypadku zakładów przemysłowych, w których wytwarzane są spore ilości szkodliwego pyły w miejscach, gdzie przebywają pracownicy. Co dokładnie mamy na myśli? Są to oczywiście wszelkie wytwórnie, gdzie obrabia się plastik, metal, a także inne tworzywa sztuczna. Zdrowiu pracowników szkodzić może jednak również pył i trociny drewniane. W takich zakładach również niezbędne są odciągi stanowiskowe. Odpowiednio zamontowane i eksploatowane odciągi stanowiskowe pomagają stworzyć odpowiednie środowisko pracy dla pracowników, a jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia zagrożenia pożarowego.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081

Jak funkcjonują odciągi stanowiskowe?

Zasada działania opiera się na podstawowych prawach fizycznych i związana jest z występowaniem podciśnienia. Specjalne kanały doprowadzone są do stanowisk pracy, gdzie sam odciąg zintegrowany jest ze stołem w formie wnęki. Powinniśmy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie dotyczącej odciągów stanowiskowych. Podciśnienie musi w nich panować tym większe, z im większym zanieczyszczeniem muszę mierzyć się pracownicy. Wynika to z faktu, że cząsteczki muszą być szybciej zaciągane do kanałów, by zapewnić bezpieczną pracę zatrudnionym osobom.

Kanały muszą mieć kształt okrągły z dwóch powodów. Jednym z nich jest potrzeba uzyskania jak najwyższego podciśnienia, a ten kształt zapewnia najmniejsze opory. Ponadto dzięki temu cząsteczki brudu znacznie rzadziej osadzają się na ściankach. Powinniśmy pamiętać również o tym, że kanały muszą utrzymywać perfekcyjną szczelność. Dlaczego? Ponieważ nawet najmniejsza szczelina zmniejszy występujące w nich ciśnienie.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081

Na czym polega czyszczenie odciągów stanowiskowych?

Czyszczenie odciągów stanowiskowych powinniśmy zlecić specjalistom z odpowiednim doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem, ponieważ od jakości wykonanej przez nich pracy zależy bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Na czym więc polega takie czyszczenie?

Przede wszystkim musi się rozpocząć od szczegółowej inspekcji zastanego stanu kanałów. W tym celu wykorzystuje się niewielkich rozmiarów roboty z czułymi kamerami, które wpuszczane są do środki. Na podstawie zapisu wideo oceniany jest stopień zabrudzenia, jak i jego rodzaj. Pozwala to dobrać odpowiednią metodę czyszczenia.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czyszczenie odciągów - ile to kosztuje

fot. Czyszczenie odciągów – ile to kosztuje

Jakie są metody?

W większości zakładów przemysłowych stosowana jest metoda sucha, która jest równocześnie tańsza. Na czym polega to rozwiązanie? Jest to mechaniczne szczotkowanie i odsysanie zabrudzeń. Jest to sposób bardzo skuteczny, o ile nie mamy do czynienia z zabrudzeniem tłustym. W takich wypadkach niezbędne jest skorzystanie z metody mokrej.

W tym przypadku stosowane są silne środki chemiczne, a także woda pod wysokim ciśnieniem. Bardzo istotne w tym przypadku jest ponadto upewnienie się, że kanały odciągowe są szczelne. Zwieńczeniem usługi jest oczywiście ponowna inspekcja kanałów.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *