Pożary mogą przydarzyć się wszędzie. Również w wielkich halach produkcyjnych, magazynach, warsztatach. Niekiedy możemy usłyszeć o tym, że wystąpił pożar wentylacji. Nie jest to częste zjawisko, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje takie ryzyko i dołożyć wszelkich starań, by do tego nie dopuścić. Co musisz wiedzieć na temat pożarów wentylacji? Jakie są potencjalne przyczyny i jak im zapobiegać? Sprawdźmy!

Czy mogą zapalić się kanały wentylacyjne?

Pożary w zakładach pracy mają wiele przyczyn – zwykle jednak dochodzi do nich wskutek przepięć, wadliwych urządzeń, zapłonów (np. od iskier w kontakcie z substancjami łatwopalnymi). Zdarza się również, że dochodzi do zapalenia się kanałów wentylacyjnych. Do pożaru wentylacji może doprowadzić czynnik zewnętrzny (np. iskry podczas szlifowania, spawania), który przedostanie się do systemu wentylacyjnego.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Pożarom sprzyjają zaniedbane kanały wentylacyjne, czyli takie, których nie poddaje się regularnym pracom konserwacyjnym i czyszczeniu. Wówczas we wnętrzach osadzają się najróżniejsze zanieczyszczenia – pyły, wióry, opiłki, kurz, a niekiedy osadzają się również łatwopalne tłuszcze, które są podatne na zapalenie i wzniecenie dużego pożaru, który może spowodować ogromne straty i stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla pracowników i osób przebywających na terenie obiektu.

Potencjalne przyczyny pożarów wentylacji

Zagrożenie pożarowe występuje nie tylko tam, gdzie prowadzi się działania o wysokim ryzyku zajęcia ogniem. Do niebezpiecznych sytuacji może dojść także w domach, biurach, sklepach, obiektach sportowych i wielu innych miejscach. Systemy wentylacyjne mają na celu zapewnienie o wiele większego bezpieczeństwa pożarowego w budynku. Niestety zdarza się czasem, że dochodzi do pożarów wentylacji i stają się one przyczyną rozprzestrzenienia się ognia. Powodem może być iskra w pobliżu instalacji wynikająca z różnych prac serwisowych – cięcia, spawania lub podobnych prac albo też zwarcie w instalacji. Najlepszym sposobem zmniejszającym ryzyko pożaru jest regularna dbałość o czystość instalacji, a także stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak zapobiegać pożarom wentylacji?

Systemy wentylacji zapewniają bezpieczeństwo i chronią przed wybuchem pożaru lub minimalizują straty. Muszą być jednak właściwie zaprojektowane, poddawane regularnym przeglądom oraz pracom porządkowym. Należy regularnie kontrolować stan zanieczyszczeń kanałów wentylacyjnych, co mogą uczynić specjaliści w trakcie inspekcji wizyjnej. Odpowiednio wyszkoleni technicy skorzystają ze specjalnej kamery cyfrowej, którą wprowadzą do przewodów wentylacyjnych. Pozwoli to na odbiór obrazu z wnętrza w czasie rzeczywistym i ocenę stanu drożności oraz czystości kanałów. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia pożaru w wentylacji, w przypadku zanieczyszczeń zostanie wykonane czyszczenie wentylacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *