Instalacje HVAC to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie, które pozwala właścicielom budynków na spore oszczędności. Czym jednak właściwie są systemy HVAC? Jak rozszyfrować ten enigmatyczny skrót? Są to złożone systemy, które służą do ogrzewania, wentylacji, a także klimatyzacji pomieszczeń, a sam skrót pochodzi od angielskich określeń: Heating Ventillation Air Conditioning. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych systemów sanitarnych, to koniecznie czytaj dalej nasz artykuł.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Instalacje HVAC – za co są odpowiedzialny
2. Dlaczego systemy HVAC pozwalają na oszczędności?
3. Instalacje HVAC – o czym należy pamiętać

Instalacje HVAC – za co są odpowiedzialne

Instalacje HVAC odpowiedzialne są przede wszystkim za komfort naszego przebywania w budynku, ponieważ dostosowują panujące w nim warunki do tych, które są dla nas najbardziej optymalny. Oznacza to więc w tym przypadku, że instalacje HVAC doprowadzają czyste powietrze o wybranej przez nas temperaturze do wszystkich pomieszczeń, jednocześnie pozbywając się powietrza zanieczyszczonego.

W gruncie rzeczy to jednak zazwyczaj, w przypadku nowoczesnego, opartego na oszczędności i ekologii budownictwie, nie wszystko. W większości przypadków dochodzi do tego oczywiście właściwa izolacja, dzięki której utrzymanie niższej temperatury w lecie i wyższej w zimie będzie generowało znacznie mniejsze koszty. Zobacz też artykuł mówiący o czyszczeniu wentylacji przez specjalistów z brawent.pl

Dlaczego systemy HVAC pozwalają na oszczędności?

Skąd biorą się oszczędności w przypadku instalacji HVAC? Dlaczego warto o nich pomyśleć w przypadku budynków biurowych i przemysłowych? Powodów, by to zrobić jest oczywiście wiele. My przedstawimy kilka przykładów, które w prosty sposób zilustrują ten skomplikowany system. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest między innymi możliwość ustawiania lokalnych temperatur.

Można więc tak zaprogramować instalację, by ogrzewane były tylko te pomieszczenia, w których aktualnie przebywamy. Innym, choć równie ciekawym przykładem jest fakt, że w przypadku instalacji HVAC możliwe jest powtórne wykorzystanie ciepła do ogrzania pozostałych stref budynku. Oznacza to, że w przypadku takiego rozwiązanie gospodarowanie ciepłem jest po prostu znacznie bardziej ekonomiczne i pozwala na realne oszczędności.

Takie rozwiązania są coraz popularniejsze w przypadku nowoczesnych budynków ze szczelną stolarką, gdzie inna wymiana powietrza nie jest możliwa. Jednocześnie należy zauważyć, że pomimo faktu, że takie budynki budowane są coraz częściej, to jednak Polska w dalszym ciągu pozostaje największym konsumentem energii w regionie.

Instalacje HVAC – o czym należy pamiętać?

Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by wszystkie komponenty instalacji HVAC były dobierana w taki sposób, by mogły ze sobą współpracować w sposób bezawaryjny, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki we wszystkich pomieszczeń przy niskim zużyciu energii.

Najważniejszymi komponentami w tym przypadku są agregaty chłodnicze, pompy, systemy rozprowadzające powietrze i układy sterowania. Optymalny wybór tych urządzeń pozwala na uzyskanie zadowalających efektów. Warto zauważyć, że najlepiej, gdy zarówno projekt, jak i wykonanie jest zależne od tego samego podmiotu, który jest w stanie w prawidłowy sposób zająć się każdym elementem instalacji HVAC.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jednocześnie należy pamiętać o prawidłowej konserwacji całej instalacji. Może  ona bowiem pracować w optymalny sposób jedynie wtedy, gdy wszystkie elementy wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji są czyste i w pełni sprawne. Jeśli znajduje się w nich kurz, tłuszcz lub inne zabrudzenia, to musimy się liczyć nie tylko z tym, że nasze rachunki wzrosną, lecz również nasi pracownicy będą narażenie na choroby układu oddechowego. Profesjonalny serwis umożliwi nam długie i ekonomiczne eksploatowanie całego systemu.

Jeśli podejmiemy inną decyzję i zdecydujemy się na naprawianie jedynie uszkodzonych elementów instalacji lub wezwanie serwisu dopiero, gdy przestaje ona niemal całkowicie funkcjonować, to musimy się liczyć z tym, że nasze oszczędności będą jedynie iluzoryczne i chwilowe. W rzeczywistości możemy bowiem zapłacić znacznie więcej za urządzenia, którego uległy awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *