O ozonowaniu pomieszczeń w ostatnim czasie słyszymy coraz częściej. Jest to oczywiście spowodowane pandemią koronawirusa. Jest on jedną z bardziej skutecznych i uniwersalnych metod dezynfekcji pomieszczeń i pozbywania się patogenów, z której korzystali do tej między innymi klienci medyczni, jak i również mechanicy samochodowi do kompleksowego czyszczenia wentylacji. Oznacza to, że jest to metoda dopasowana do wszelkich zastosowań w zamkniętych pomieszczeń. Na czym jednak polega ozonowania i dlaczego warto o nim pomyśleć nie tylko w dobie koronowirusa? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Ozonowanie pomieszczeń, czyli co?
2. Covid-19 a ozonowanie pomieszczeń
3. Zalety ozonowania pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń, czyli co?

Ozonowanie pomieszczeń to nazwa usługi, o które z pewnością nie słyszał jeszcze każdy obywatel naszego kraju, choć samo pojęcie ozon jest kojarzone przez większość z nas jako związek chemiczny tlenu, który pojawia się w atmosferze, przed i po burzy. Zazwyczaj kojarzymy go z uczuciem czystości i świeżości. W przypadku opisywanej usługi cel jest dokładnie taki sam. Chcemy uzyskać czyste, bezpieczne pomieszczenia, w których nie znajdują się wszelkiego rodzaju patogeny jak grzyby, wirusy, bakterie czy alergeny.

Jaki jest więc związek między burzą i ozonowaniem? Oczywiście chodzi tutaj o wykorzystanie trójatomowych cząstek tlenu, które posiadają doskonałe właściwości bakterio i wirusobójcze. Cząsteczki tlenu neutralizują chorobotwórcze działanie wspomnianych substancji, a także prowadzą do deodoryzacji, ponieważ nieprzyjemny zapach jest zazwyczaj efektem procesów rozkładu substancji organicznych, które ozon powstrzymuje.

Ozonowanie może być stosowane w pomieszczeń zamkniętych o różnych gabarytach. Czas samego procesu jest oczywiście zależny od rozmiarów, jednak naturalne pochodzenie gazu sprawia, że już pod dwóch lub trzech godzinach po przeprowadzonym ozonowaniu możliwy jest powrót do obiektu przez pracowników.

Ozon rozpylany jest przez specjalne urządzenie nazywane zamgławiaczem. Bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ów gaz jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka w pomieszczeniu, a także dezynfekuje każdą powierzchnię i powietrze. Nie jest to możliwy efekt do uzyskania za pomocą tradycyjnego czyszczenia przy wykorzystaniu substancji dezynfekujących na bazie alkoholu. Warto pamiętać o tym, że taki zabieg powinien być powtarzany. Dzięki temu utrzymamy efekty.

Covid-19 a ozonowanie pomieszczeń

Cocid-19, czyli choroba wywoływana przez najnowszego koronawirusa wywrócił nasze życie do góry nogami. Cały świat musiał przestać funkcjonować przez pewien czas, jednak utrzymanie tego stanu rzeczy nie jest możliwe. Aby funkcjonować we względnie normalny sposób konieczne jednak jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, a jest to możliwe poprzez częstą dezynfekcję naszych dłoni i pomieszczeń, w których się znajdujemy, a także oczywiści poprzez dodatkowe środki bezpieczeństwa, jakimi są rękawiczki czy maseczki.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Trudno jednak wyobrazić sobie kompleksowe dezynfekowanie każdego pomieszczenia z wykorzystaniem preparatu na bazie alkoholu i szmatki. W tym przypadku z pomocą przychodzą oczywiście bardziej nowoczesne rozwiązania, czyli między innymi ozonowanie pomieszczeń. W ten sposób można szybko i bezpiecznie zdezynfekować mniejsze i większe pomieszczenia, a nawet całe budynki. Warto przy tym pamiętać, że takie usługi powinny być wykonywane przez profesjonalne firmy, który są w stanie dobrać odpowiednie stężenie gazu, jak i jego ilość, a także potrafią zabezpieczyć siebie i innych przed potencjalnym zagrożeniem.

Z całą pewnością nie powinniśmy wykonywać tego samodzielnie lub narażać naszych pracowników na niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia. Trzeba bowiem pamiętać, że ozon jest bezpiecznym gazem. Jeśli narazimy swój organizm na jego duże stężenie, to może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Zalety ozonowania pomieszczeń

Zalet ozonowania jest wiele i na początku trzeba oczywiście wymienić skuteczność samego procesu. Ozon jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka naszych pomieszczeń i zneutralizować szkodliwe patogeny. Sam gaz rozprzestrzenia się bardzo szybko, co jest dodatkową korzyścią. Dzięki temu praca w danym obiekcie jest nieprzerywana na dłuższy czas. Pracownicy mogą wrócić do biura, urzędu czy innego budynku już dwie godziny po przeprowadzeniu ozonowania.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo samego ozonu. Jest to to gaz, który naturalnie występuje w naszym środowisku i wielokrotnie po burzy możemy go wyczuć w naszym powietrzu. Dodajmy, że jest to gaz bezpieczny w rękach specjalistów, którzy potrafią zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Należy więc pamiętać o tym, żeby zawsze stawiać na specjalistów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie w zakresie dezynfekcji. Taką firmą jest Brawent. Od lat dbamy o to, by Państwa powietrze, przestrzenie pracy i wentylacja były wolne od szkodliwych patogenów i innych zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *