Badanie skuteczności wentylacji jest niezwykle istotne. Prawidłowo działająca wentylacja ma znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach budynków. Powszechną metodą kontroli jest pomiar wentylacji mechanicznej. Na czym polega? Kto może go przeprowadzić? Co zrobić, gdy wynik jest nieprawidłowy?

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Czym jest pomiar wentylacji mechanicznej?

Eksploatacja wentylacji sprawia, że z czasem zmieniają jej parametry, takie jak: przepływ powietrza, wydajność czy poziom emitowanego hałasu. Przekłada się to na gorszą jakość powietrza w pomieszczeniach, co z kolei może mieć wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i samopoczucie osób w nich przebywających, jak i oddziaływać na sprawność różnych sprzętów i maszyn. Niedrożne przewody wentylacyjne czy niesprawne elementy wentylacji mechanicznej, mogą nieść też bardzo duże ryzyko pożaru i wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Pomóc w ocenie sprawności wentylacji może wykonanie pomiaru. Pomiar wentylacji mechanicznej polega na porównaniu wartości projektowych instalacji do tych, które uzyskuje się podczas kontroli. Wówczas można stwierdzić, na jakim poziomie oscyluje wydajność wentylacji i czy wykonany układ działa tak, jak powinien.

Kiedy należy dokonać pomiaru wentylacji mechanicznej?

Pomiar skuteczności wentylacji musi być wykonywany okresowo, a częstotliwość zależy m.in. od powierzchni obiektu. W przypadku zabudowy powyżej 2000 m2 oraz w przypadku zabudowy, której powierzchnia dachu wynosi ponad 1000 m2, pomiar powinien być wykonywany co najmniej 2 razy w roku. Przy mniejszych powierzchniach, kontrole przeprowadza się co najmniej raz w roku lub tak, jak zaleca to producent elementów wentylacji mechanicznej. Poza tym badanie skuteczności wentylacji może być też wymagane podczas odbioru lokalu przez Sanepid czy Nadzór Budowlany – wówczas niezbędny jest pisemny raport z przeprowadzonej kontroli. Dodatkowo zalecamy wykonanie pomiaru wentylacji mechanicznej przed sezonem grzewczym.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dlaczego pomiar wentylacji mechanicznej jest tak ważny?

Zaniechanie regularnych badań szczelności wentylacji niesie za sobą wiele konsekwencji. Możemy do nich zaliczyć m.in. zanieczyszczone powietrze, które skutkuje spadkiem wydajności i funkcjonalności urządzeń wentylacyjnych, a także dodatkowym poborem energii, co przekłada się na wzrost kosztów.

Brak cyrkulacji powietrza, czyli wymiany zużytego na świeże, ma też duży wpływ na zdrowie i samopoczucie osób, które przebywają w pomieszczeniach. Może sprawiać, że będą u nich występować choroby dróg oddechowych, będą czuć zmęczenie i senność, pogorszy się ich wydajność w działaniu. Badanie jakości powietrza jest bardzo pomocne, gdy np. wyczuwa się nieprzyjemny zapach stęchlizny albo osoby przebywające w pomieszczeniach odczuwają wspomniane objawy.

W związku z tym, że przeglądy i pomiary wentylacji są obowiązkiem właścicieli nieruchomości i/lub zarządców budynku, to brak wykonania w terminie może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, a nawet odpowiedzialnością karną (gdy np. dojdzie do pożaru).

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Kto i w jaki sposób przeprowadza pomiar wentylacji mechanicznej?

Podczas badania skuteczności wentylacji specjaliści sprawdzają podstawowe parametry, tj. wartość temperatury, wartość ciśnienia, przepływ układu wentylacyjnego czy wydajność wentylacji. Niezbędne do tego celu są odpowiednie urządzenia, ale też wiedza i doświadczenie. W związku z tym pomiary najczęściej zleca się firmom, które się w tym specjalizują i posiadają właściwe uprawnienia. Dzięki temu możliwe jest też stworzenie raportu, który nierzadko jest wymagany podczas różnych kontroli, np. Nadzoru budowlanego, Sanepidu, Państwowej Straży Pożarnej (np. podczas odbioru budynku, lokalu albo po pożarze). Do pomiarów należy więc wybrać doświadczoną firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty i szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *