Wentylacja w domu, biurze, magazynie, zakładzie produkcyjnym czy jakimkolwiek innym miejscu, w którym na co dzień przebywają ludzie, musi być sprawna, wydajna i skuteczna. Odpowiada ona za regulację zawartości pary wodnej w powietrzu, ale też odprowadza na zewnętrz zanieczyszczenia powietrza, opary, nieprzyjemne zapachy czy szkodliwe substancje. W jaki sposób poprawić wentylację w istniejącym budynku, by spełniała swoje funkcje? Oto praktyczne wskazówki!

Inspekcja wentylacji w budynku

Bez względu na to, czy dopiero kupiłeś nieruchomość czy po prostu zaobserwowałeś pogorszenie wydajności działania wentylacji – zacząć należy od inspekcji. W takim przypadku niezbędne jest skontaktowanie się z ekspertami, którzy zajmują się serwisowaniem i czyszczeniem przewodów wentylacyjnych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W Brawent oferujemy usługę inspekcji wizyjnej, podczas której nasi specjaliści sprawdzają poziom zanieczyszczenia mikrobiologicznego kanałów wentylacyjnych za pomocą specjalistycznych kamer.

Wentylacja w budynkach odpowiada za transport powietrza z urządzeń wentylacyjnych HVAC do wszystkich pomieszczeń po kolei. System składa się z wielu rur i tub, w których z czasem zbierają się spore ilości kurzu, pyłu i brudu, a do tego mogą występować tłuste, kleiste osady, które dodatkowo zbierają zanieczyszczenia i blokują drożność przewodów wentylacyjnych.

Inspekcja wizyjna pozwala na dokładną ocenę stanu technicznego wentylacji oraz podjęcie odpowiednich kroków, by ją usprawnić. Na tym jednak nie koniec. Istnieje wiele sposobów, by poprawić wentylację w budynku – poniżej prezentujemy kilka skutecznych rozwiązań!

Jak poprawić wentylację w budynku – wskazówki

Czyszczenie wentylacji

Jeśli inspekcja wizyjna wykaże, że przyczyną niedostatecznie skutecznej pracy wentylacji jest jej ograniczona drożność, najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest czyszczenie wentylacji. Regularne czyszczenie kanałów korzystnie wpływa na jakość nawiewanego do pomieszczeń powietrza, stąd też zalecane są regularne przeglądy i prace porządkowe.

Stolarka okienna i drzwiowa

To właściwie kwestia priorytetowa w każdej nieruchomości. Współcześnie najczęściej wykorzystywane są szczelne modele plastikowe, które zredukowały siłę napędową wiatru w procesie wymiany powietrza. Sprzyja to energooszczędności i zatrzymywaniu ciepła w pomieszczeniach, ale też wymaga od właścicieli zadbania o właściwą wentylację – w oknach i drzwiach balkonowych powinny być zastosowane elementy wspomagające, czyli nawiewniki. Umożliwiają one proces nawiewno – wywiewny w pomieszczeniach (są dostępne opcje regulowane, jak i mechaniczne).

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Nasady kominowe

Dobrym środkiem do osiągnięcia podwyższonego podciśnienia w kanałach wentylacyjnych są nasady kominowe. Trzeba jednak pamiętać, że działają tylko wówczas, gdy wieje wiatr. Wykorzystują energię kinetyczną wiatru, która sprzyja wytworzeniu podciśnienia w przewodzie kominowym. Efektem jest skuteczna poprawa ciągu kominowego. Tu jednak należy mieć na uwadze, że nasady kominowe działają tylko wtedy, gdy wieje wiatr.

Wentylatory wyciągowe

Gdy wentylacja nie działa tak, jak powinna mimo udrożnionych kanałów, można ją wspomóc wykorzystując zasilane elektrycznie wentylatory wyciągowe. Są one montowane w miejscu kratki wentylacyjnej bądź w samym kanale. Dla wspomagania wentylacji naturalnej warto sięgnąć po wentylatory osiowe, które potęgują siłę ciągu kominowego, natomiast w przypadku braku ciągu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą wentylatory promieniowe (przetłaczają powietrze na odległość nawet 100m). W pomieszczeniach, w których nie występują kanały wentylacyjne, wentylatory mogą zostać umieszczone w ścianie lub w oknie. Aby wentylatory skutecznie działały, konieczne są: dopływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz optymalna cyrkulacja wewnątrz budynku.

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Tu jednak należy pamiętać, że rekuperację stosuje się w nowym budownictwie – w starych budynkach jest to niezwykle kosztowne, a nierzadko okazuje się nieskuteczne. Taka instalacja mimo sporej ceny w momencie inwestycji, z czasem się zwraca. Rekuperator w zimie działa niczym piec grzewczy, który ogrzewa zużyte powietrze i wprowadza je do pomieszczeń, co przekłada się na oszczędności na ogrzewaniu. Atutem jest stała, kontrolowana wymiana powietrza, która jest w pełni uniezależniona od warunków atmosferycznych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Zwiększenie liczby kanałów wentylacyjnych

Jeśli w pomieszczeniach nie ma kanału wywiewnego, należy rozważyć jest dorobienie. W budynkach parterowych z nieużytkowym poddaszem wystarczy ocieplony kanał typu spiro z blachy ocynkowanej wyprowadzić ponad dach. W budynkach piętrowych również jest to możliwe – wówczas brakujący kanał prowadzi się w rogu lub przy ścianie pomieszczeń, które znajdują się na wyższych kondygnacjach i zabudowuje płytami g-k. To kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie, ale niekiedy nieuniknione.

Podsumowując, odpowiednia wentylacja w domach, biurach, zakładach pracy, to priorytet. Istnieje wiele sposobów, by zwiększyć jej wydajność i skuteczność. Jedne są bardziej inwazyjne i kosztowne, inne są proste i szybkie w realizacji. W zależności od potrzeb, należy wybrać odpowiednie rozwiązanie, a jeśli potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z ekspertami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *