Jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień ma ogromny wpływ nie tylko na nasz komfort, ale również nasze zdrowie i koncentrację. Z tego względu tak ważne jest to, by zadbać o prawidłową dezynfekcję kanałów wentylacyjnych, niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o obiektach przemysłowych czy biurach. Jeśli jesteś zarządcą lub właścicielem wspomnianych obiektów, to odpowiedzialność za pełną sprawność wentylacji spoczywa właśnie na tobie.

Pamiętaj, że dzięki regularnej inspekcji instalacji wentylacyjnej, jej czyszczeniu i dezynfekcji możesz uniknąć nie tylko chorób, ale również ryzyka pożarowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, które z powodu przestoju w produkcji nie eksploatowały swoich obiektów. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega profesjonalne czyszczenie wentylacji, to poniższy tekst będzie dla Ciebie z całą pewnością pomocny.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dlaczego należy czyścić kanały wentylacyjne?

Współczesne obiekty wyposażone są w nowoczesne i zaawansowane systemy wentylacji oraz klimatyzacji, które umożliwiają pracownikom wykonywanie swoich zadań w komfortowych, a także bezpiecznych warunkach. Każdy z tych systemów funkcjonuje prawidłowo jednak do pewnego momentu. Zanieczyszczone kanały obciążają system, zmniejszają przepływ powietrza, zwiększają pobór prądu, a także przyczyniają się do przemieszczenia szkodliwych grzybów, bakterii czy wirusów po wszystkich pomieszczeniach, prowadząc do chorób układu oddechowego i alergii. Drobinki kurzu, znajdujące się w wentylacji mogą być również przyczyną powstania iskry, która doprowadzi do pożaru. Z tego powodu warto zadbać o regularną kontrolę, czyszczenie i dezynfekcję kanałów wentylacyjnych.

Zacznij od czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych i utrzymywanie ich pełnej sprawności to wymóg prawny. Nawet gdyby tak jednak nie było, powodów do czyszczenia wentylacji jest naprawdę wiele i o kilku wspomnieliśmy już powyżej. W większości przypadków wystarczy stosować się do wytycznych producenta, a także firmy zajmującej się zawodowo tego rodzaju usługami. Zazwyczaj inspekcja połączona z czyszczeniem i konserwacją tego rodzaju systemów przeprowadzana jest raz do roku. Jeśli jednak w naszym obiekcie występuje wysokie zanieczyszczenie, to czyszczenie wentylacji należy przeprowadzać odpowiednie częściej. Jest to również warunek zachowania gwarancji na wszystkie urządzenia, które wchodzą w skład systemu wymiany powietrza.

Czyste i w pełni sprawne urządzenia umożliwiają efektywną pracę przy minimalnym zużyciu energii. Jeśli tego nie dopilnujemy nasze opłaty za energię elektryczną będą rosnąć. Wzrost takich opłata bez zwiększenia produkcji może być dla nas również sygnałem, że nasza wentylacja nie jest w pełni sprawna. Jednocześnie, jeśli wentylacja nie jest efektywna, to powstają w niej idealne warunki do namnażania się wszelkiego rodzajów patogenów.

W początkowej fazie będą one odpowiedzialne za pogorszenie się koncentracji i nastrojów pracowników. Możemy się w tym czasie spodziewać również zaduchu, nieprzyjemnego zapachu w powietrzu i skraplania się wody na ścianach. Jeśli nie zareagujemy od razu wydajność pracowników zacznie spadać, a w dalszej perspektywie możemy spodziewać się zwolnień lekarskich wynikających z chorób górnych oddechowych. Lepiej więc wspomnianych sygnałów nie lekceważyć i dbać o regularne czyszczenie wentylacji.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Na czym polega czyszczenie kanałów wentylacyjnych?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych zaczyna się od inspekcji wizyjnej. Jest ona prowadzona z wykorzystaniem specjalnych robotów wyposażonych w dobrej jakości kamery. W przypadku kanałów o mniejszej średnicy wykorzystuje się natomiast elastyczne kamery endoskopowe.

Po co nam taki zapis? Służy on przede wszystkim do tego, by ocenić stopień oraz rodzaj zanieczyszczenia. Jednocześnie nagrany film służy również do oceny wykonanej usługi, ponieważ jest on porównywany z nagraniem wykonanym po wyczyszczeniu kanałów.

Bardzo często wykorzystywana jest tak zwana metoda sucha, która korzysta z elektrycznych szczotek i odkurzaczy przemysłowych, które odciągają oderwane od ściana zabrudzenia. Jest to metoda szybka i skuteczna, jeśli nie mamy do czynienia z tłustymi zabrudzeniami. W tym drugim przypadku należy zastosować metodą mokrą, która oparta jest o chemiczne środki czyszczące, a także wodę lub parę pod wysokim ciśnieniem. Jest to oczywiście rozwiązaniem droższe i bardziej wymagające, jednak konieczne, jeśli chcemy pozbyć się tłustych zabrudzeń. W takich przypadkach niezbędne jest również odpowiednie zabezpieczenie i uszczelnienie kanałów wentylacyjnych, by nie doszło do niekontrolowanych wycieków.

Zamów czyszczenie wentylacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dezynfekcja kanałów wentylacyjnych

Samo czyszczenie to jednak nie wszystko. Jeśli naprawdę chcemy zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i czyste powietrze powinniśmy zadbać również o dezynfekcję kanałów wentylacyjnych. Czyszczenie pozwala usunąć bowiem jedynie powierzchowne zabrudzenia. Dezynfekcja umożliwia natomiast pozbyć się szkodliwych dla naszego zdrowia patogenów.

Jak przebiega dezynfekcja?  W tym celu, podobnie, jak w przypadku metody mokrej, wykorzystuje się środku chemiczne. Są to jednak znacznie bardziej zaawansowane preparaty biobójcze, które są wprowadzane do kanałów wentylacyjnych w formie mgły. Należy pamiętać, że taka usługa powinna być przeprowadzana przez profesjonalistów, ponieważ w innym wypadku może być ona niebezpieczna zarówno dla samych czyszczących, jak i dla późniejszych użytkowników pomieszczeń. Liczy się bowiem odpowiednie stężenie, jak i czas ekspozycji.

Samą dezynfekcję można zastosować nie tylko do kanałów, ale cały pomieszczeń. W firmie Brawent stosujemy w tym celu VIRUSOLVE+, który jest wykorzystywany nawet do dezynfekcji sprzętów medycznych. Warto pamiętać o takich rozwiązaniach zwłaszcza teraz, gdy na świecie panuje pandemia koronawirusa. Dzięki zadbaniu o prawidłową dezynfekcję kanałów wentylacyjnych i pomieszczeń jesteśmy w stanie zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *