Letnie czyszczenie wentylacji to doskonała okazja do konserwacji i przyjrzenia się całemu systemowi, którego zadaniem jest dostarczanie czystego powietrza do wszystkich pomieszczeń w naszym domu, biurze czy hali produkcyjnej. Lato i wiosna to ważny okres do tego typu przeglądu ze względu na pylące w tym czasie rośliny. Pyłki mogą się bowiem dostać do instalacji, zakłócając jej prawidłową pracę. Jak więc zadbać o wentylację w okresie letnim? Dowiecie się tego oczywiście z tego artykułu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Rodzaje wentylacji

Zanim przejdziemy do opisania tego, w jaki sposób letnie czyszczenie wentylacji może przebiegać, warto dokonać podstawowego podziału tego typu wentylacji. Od tego bowiem zależy również dobór metody czyszczenia. W największym skrócie możemy wyróżnić wentylację mechaniczną i grawitacyjna.

Pierwsza z nich charakteryzuje się z całą pewnością większą wydajnością, ponieważ wykorzystuje ona urządzenia mechaniczne, których zadaniem jest dostarczanie czystego powietrza do pomieszczeniem i usuwaniem dwutlenku węgla, a także pary wodnej na zewnątrz. Wentylację mechaniczną stosujemy wszędzie tam, gdzie naturalne nawiewy nie będą wystarczające. Tego rodzaju wentylacja wymaga jednak większej kontroli.

Wentylacja naturalna natomiast swoją pracę opiera na różnicy ciśnienia. Powietrze przepływa po prostu z miejsc o większym ciśnieniu, do tych, w którym to ciśnienie jest mniejsze. W tym przypadku występują nawiewy i kanały wentylacyjne, które nie są w żaden sposób wspomagane mechanicznie.

Letnie czyszczenie wentylacji – co powinno nas skłonić do jego przeprowadzenia?

Istnieje wiele symptomów, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy wentylacji. Oczywiście, przede wszystkim powinniśmy się stosować do zaleceń producenta, jednak jeśli zauważymy takie zjawisko w swoim budynku, to zdecydowanie powinniśmy przyspieszyć inspekcję i czyszczenie kanałów wentylacyjnych.

O czym więc warto pamiętać? W pierwszej kolejności możemy zauważyć zaparowane szyby, na których w zimie może skraplać się wody. Równocześnie możemy wyczuć większą wilgoć w naszych pomieszczeniach. Możemy zaopatrzyć się w specjalne urządzenia, które pozwolą nam mierzyć poziom wilgotności powietrza w naszym pomieszczeniach. Niesprawna instalacja to także większy hałas pracy, jednak w przypadku hal produkcyjnych może on nie być łatwy do usłyszenia.

Znacznie łatwiej natomiast można zauważyć wzrost rachunków za energię elektryczną. Niesprawna instalacja zużywa bowiem więcej prądu. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, to możemy doprowadzić do zawilgocenia ścian, a także chorób układu oddechowego wszystkich osób, które przebywają w naszych pomieszczeniach.

Letnie czyszczenie wentylacji naturalnej

Warto wspomnieć, że zadaniem wentylacji naturalnej, zwanej również grawitacyjną jest przede wszystkim usuwanie zużytego powietrza. Czyste powietrze jest w takich przypadkach dostarczane głównie przez drzwi i okna i nawiewy w nich zamontowane. Z tego względu tak bardzo istotne jest to, by zadbać o czystość nawiewników drzwiowych i okiennych.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W domowych warunkach możemy je po prostu wyczyścić szczotką. Bardzo istotne jest to, by w okresie zimowych nie zatykać tych nawiewników, nawet jeśli w pomieszczeniach bywa nieco chłodniej. W przypadku pomieszczeń łazienkowych i kuchennych natomiast mamy zazwyczaj do czynienia z kratką wentylacyjną. Wartą ją ściągnąć i dokładnie wyczyścić.

Letnie czyszczenie wentylacji mechanicznej

W przypadku gdy posiadamy wentylację mechaniczną z systemem odzyskiwania ciepła powinniśmy wiedzieć o kilku rzeczach. Rekuperatory posiadają dodatkowe filtry, których zadaniem jest chronienie wymienników ciepła przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Te elementy wymagają oczywiście regularnego czyszczenia. W przypadku nowszych modeli możliwej jest wyciągniecie ich z kasety na obudowie.

Starsze rekuperatory wymagają natomiast odkręcenia panelu frontowego. Warto pamiętać o tym, że takie filtry wymagają czyszczenia średnio co 2-5 miesięcy. Wystarczy je wyczyścić za pomocą odkurzacz. Powinniśmy unikać ich prania, ponieważ zostaną one pozbawione swoich właściwości. Należy również pamiętać, że rekuperatory przynajmniej raz w roku powinni wyczyścić specjaliści, którzy zajmą się wyczyszczeniem łopatek, a także umyją wymiennik ciepła.

W przypadku takich elementów jak czerpnia możemy z powodzeniem zabrać się samemu za czyszczenie. Najlepszą porą będzie właśnie początek lata lub koniec wiosny, kiedy w powietrzu nagromadziło się sporo pyłków. Warto o tym również pomyśleć na jesieni. Do czyszczenia wystarczy użyć szczotki, jednak warto pamiętać o tym, by przeczytać wcześniej dokładnie instrukcję

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Fachowcy natomiast powinni zająć się czyszczeniem wnętrza przewodów wentylacyjnych. W zależności od stopnia i rodzaju zabrudzenia wybiorą oni właściwą metodę czyszczenia. Będzie to oczywiście poprzedzone inspekcją. Po wszystkim powinniśmy otrzymać odpowiedni protokół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *