Inspekcja wizyjna wentylacji jest konieczna, by możliwe było ocenienie poziomu, jak i rodzaju zabrudzenie kanałów wentylacyjnych. Dopiero po jej przeprowadzeniu możliwe jest dobranie właściwej metody czyszczenia, która pozwoli osiągnąć najlepszy efekt. Nie każdy jednak zastanawia się nad tym, na czym dokładnie polega inspekcja wizyjna wentylacji i jak powinna przebiegać. W dzisiejszym wpisie dowiecie się tego wszystkiego.

Większość z nas sporo czasu spędza w pomieszczeniach zamkniętych. Mogą to być zakłady przemysłowe lub biura. Powietrze złej jakości może powodować u nas choroby układu oddechowego, a także zmniejszać naszą produktywność. Coraz więcej pracodawców jest świadomych tego jak wysoka jest szkodliwość niedrożnych kanałów wentylacyjnych i wie, jak ważne jest ich regularne czyszczenie.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Po co czyścić kanały wentylacyjne?

Warto mieć na uwadze fakt, że im bardziej skomplikowany jest nasz system wentylacyjny, tym większa szansa na wystąpienie problemów z zalegającym w nich zagrożeń. Mowa tu m.in o pyle, tłustych zanieczyszczeniach, grzybach i innych szkodliwych organizmach. Takie zabrudzenia mogą również przyczynić się do zwiększonego zużycia energii, a także doprowadzić do pożaru.

Z tego powodu konieczne jest regularne przeprowadzanie inspekcji wizyjnych, które pozwolą nam się dowiedzieć, z jakim rodzajem zabrudzenia mamy do czynienia i jaka metoda czyszczenia okaże się być najbardziej skuteczna. Nieodpowiednio przeprowadzona inspekcja wizyjna może doprowadzić do błędnej oceny zabrudzenia. Warto również pamiętać o inspekcji końcowej, która pozwoli na ocenę jakości przeprowadzonych działań. Jak więc wygląda inspekcja wizyjna i jakie sprzętu używa się do jej przeprowadzenia?

Jak wygląda inspekcja wizyjna z wykorzystaniem robotów?

Popularnym sprzętem wykorzystywanym do inspekcji wizyjnej są specjalistyczne roboty, które wprowadzane są do kanałów wentylacyjnych przez wyszkolonych techników. Maszyny są w stanie jednorazowo przejechać około 20-30 metrów, więc w przypadku bardzo dużych i skomplikowanych instalacji wentylacyjnych jest to procedura pracochłonna.

Roboty inspekcyjne są w stanie poruszać się zarówno w poziomie, jak i w pionie. Warto zauważyć, że posiadają one bardzo czułe kamery i własne źródło świtała, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości obrazu. Kamery te posiadają bardzo wiele trybów wyświetlania obrazu, dzięki czemu można ten parametr dostosować do potrzeba danej sytuacji.

Inspekcja wizyjna za pomocą videoenoskopu

Nie zawsze jednak możliwe jest przeprowadzenie inspekcji wizyjnej za pomocą robotów. W niektórych przypadkach kanały są po prostu zbyt małe. Co można zrobić w takim przypadku? Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy wykorzystanie videoendoskopu.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Głowica kamery jest wtedy umieszczona na końcu giętkiego przewodu (nawet 87 stopni wygięcia) i może przekazywać na bieżąco obraz na telefon lub tablet. Zazwyczaj przewód ma od 20 do 30 metrów. Wykorzystywana w tym celu jest sieć LAN. Zarejestrowany obraz zapisywany jest na karcie SD lub płycie DVD i zostaje dołączony do dokumentacji przedwykonawczej, jak i powykonawczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *