HVAC to zespół instalacji, które stosowane są w nowoczesnym budownictwie. Sama nazwa pochodzi od akronimu angielskich słów heating, ventillation i  air conditioning, co w tłumaczeniu na język polski oznacza ogrzewanie, wentylacja i klimatyzację. Dzięki przemyślanemu zastosowaniu dedykowanego rozwiązania HVAC właściciele budynków mogą oszczędzić naprawdę sporo na wykorzystaniu energii elektrycznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie, to zachęcamy cię do przeczytania artykułu do końca.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

1. Instalacja HVAC – do czego służy?
2. Instalacja HVAC – dlaczego jest oszczędna?
3. Instalacje HVAC – co warto mieć na uwadze?

Instalacja HVAC – do czego służy?

Instalacje HVAC, które stosowane są we współczesnych budynkach mają przede wszystkim poprawić komfort pracy pracowników. Zadaniem systemów HVAC jest dostarczenie powietrza o odpowiedniej temperaturze i wilgotności do wszystkich pomieszczeń w budynku. Zarządca obiektu może zdefiniować wszystkie parametry, by dopasować je do wymagań osób przybywających w obiekcie. Jednocześnie systemy HVAC są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, dzięki przebywaniu w miejscu pracy nie będzie przyczyną powstawania chorób górnych dróg oddechowych u pracowników.

Warto dodać w tym miejscu, że w przypadku nowoczesnego budownictwa instalacje HVAC projektuje się łącznie z odpowiednią izolacją budynku, dzięki czemu możliwa jest troska o ekologię, jak i ekonomię, ponieważ rachunki za wykorzystanie energii elektrycznej są dzięki temu znacznie niższe. Nie dotyczy to tylko zimy, lecz również lata, podczas którego klimatyzacja nie będzie musiała pracować na pełnych obrotach. Najistotniejszymi elementami instalacji HVAC są agregaty chłodnicze, pompy, systemy rozprowadzające powietrze i układy sterowania.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Instalacja HVAC – dlaczego jest oszczędna?

Wspomnieliśmy już kilkukrotnie, że instalacje HVAC to bardzo oszczędne i nowoczesne rozwiązania. Skąd się bierze jednak ich ekonomiczna przewaga? Dlaczego warto je stosować w przede wszystkim w dużych obiektach o szczelnej stolarce? Już bierzemy się do tłumaczenia. Jednym z podstawowych powodów, dla którego właściciele takich obiektów decydują się na instalacje HVAC jest możliwość ustawiania lokalnych temperatur. Czytaj również o czyszczeniu wentylacji na blogu Brawent.pl

Nie ma potrzeby ogrzewania całego obiektu równomiernie. Pomieszczenia, w których przebywają ludzie mogą być w zimie podgrzewane bardziej. Instalacje HVAC umożliwiają ponadto powtórne wykorzystanie ciepła z innych pomieszczeń, dzięki czemu znowu oszczędzamy. Budynki biurowe, w których stolarka okienna nie pozwala na wymianę powietrza, coraz częściej wyposażone są w systemy HVAC. Część z obiektów posiada także bardziej zaawansowane rozwiązania, które umożliwiają wychwytywanie wilgoci z powietrza.

Instalacje HVAC – co warto mieć na uwadze?

Aby jednak instalacje HVAC mogły działać w sposób prawidłowy należy pamiętać o tym, by każdy element był ze sobą kompatybilny. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wybranie wszystkich komponentów do jednego producenta. Jeśli jednak z jakichś powodów jest to niemożliwe, to należy zwrócić szczególną uwagę na to, by elementy systemy HVAV były ze sobą komplementarne. Doświadczona firma, która zajmie się projektowaniem i instalacją HVAC na pewno podoła temu wyzwaniu. Jeśli całością realizacji zajmie się jedna firma, to mamy większą pewność, że całość instalacji będzie funkcjonowała w odpowiedni sposób.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Warto również pamiętać o prawidłowym eksploatowaniu i serwisowaniu całej instalacji. Zabrudzone systemy HVAC to z jednej strony wyższe rachunki i zwiększone ryzyko pożarowe, ale jednocześnie to również narażanie pracowników na szereg chorób. Warto więc przynajmniej raz w roku dokonywać przeglądu całej instalacji, by mieć pewność, że funkcjonuje ona w prawidłowy sposób i nie zalegają w niej szkodliwy grzyby, bakterii czy pył.

Jeśli będziemy pomijać coroczną inspekcję, to w perspektywie kilku lat możemy doprowadzić do poważnego uszkodzenia instalacji, co będzie wiązało się z ogromnymi kosztami naprawy. Warto więc stawiać na profesjonalne rozwiązania projektowy, wysokiej klasy sprzęt, a także profesjonalistów zajmujących się serwisem instalacji HVAC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *