Użytkownicy systemów wentylacyjnych zobligowani są do regularnego zlecania prac porządkowych i czyszczenia przewodów wentylacyjnych specjalistom, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa. Niestety obserwujemy, że często lekceważone są kwestie związane z czyszczeniem central wentylacyjnych, czego konsekwencją jest zmniejszenie wydajności pracy systemu. Co musisz wiedzieć w kwestii czyszczenie wentylacji a centrale wentylacyjne? Sprawdź!

Czyszczenie wentylacji a czyszczenie central wentylacyjnych

Czyszczenie wentylacji odbywa się przy użyciu specjalistycznego sprzętu i jest wykonywane przez fachowców cyklicznie, zależnie od zaleceń producenta, jak indywidualnych potrzeb. Zdecydowanie częściej wykonuje się je np. w zakładach produkcyjnych, stolarniach, restauracjach, warsztatach niż na przykład w biurach. Podczas prac ważne jest również wykonanie czyszczenia centrali wentylacyjnej, a nie tylko kanałów.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

centrale wentylacyjne brawentNiestety doświadczenie pokazuje, że wielu użytkowników, jak i wykonawców usług, nie przykłada dużej wagi do tego działania. Najczęściej wykonywane są podstawowe serwisy gwarancyjne i wymiany filtrów, a pomijane są prace porządkowe centrali, w której znajdują się liczne podzespoły, takie jak: wymienniki ciepła, nagrzewnice, chłodnice, silniki, wentylatory. Każdy z tych elementów jest narażony na zanieczyszczenia, które mimo filtrów wciąż znajdują się w powietrzu. Na konsekwencje czasem nie trzeba długo czekać – spada wydajność pracy systemu wentylacyjnego, a poszczególne komponenty mogą ulegać awariom. Rozwiązaniem jest regularne serwisowanie i czyszczenie centrali wentylacyjnej. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czyszczenie centrali wentylacyjnej – na czym polega?

Zacznijmy od tego, że zarówno czyszczenie wentylacji, jak i central wentylacyjnych, powinno być wykonywane przez fachowców z doświadczeniem. Nie bez powodu, jest to tak ważne – w przypadku uszkodzenia, zerwania lub błędnego i nieumiejętnego montażu elementów instalacji, zanieczyszczenia będą lądowały na dalszych elementach centrali wentylacyjnej oraz będą wdmuchiwane do pomieszczeń lub wyrzucane na zewnątrz do środowiska. Specjaliści, którzy dobrze znają się na budowie i działaniu systemów, potrafią je rozmontować, a następnie w bezpieczny u skuteczny sposób złożyć, eliminując ryzyko wystąpienia takich sytuacji.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Przejdźmy do tego, jak przebiega czyszczenie central wentylacyjnych. Otóż, jeśli usytuowane urządzeń na to pozwala, zalecane jest mycie central dużą ilością wody pod wysokim ciśnieniem (np. z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej). Prace wykonuje się również z pomocą obrotowych szczotek. Działania te umożliwiają pełne usunięcie zanieczyszczeń i zapewniają swobodny przepływ powietrza w centrali, co w konsekwencji umożliwia także efektywną wentylację pomieszczeń.

Po dokładnym wyczyszczeniu, wykonywana jest dezynfekcja wszystkich sekcji central wentylacyjnych, a ponadto dochodzi do czyszczenia lub wymiany filtrów (w zależności od ich rodzaju). Należy pamiętać, że metody czyszczenia centrali wentylacyjnej, jak i procedury postępowania, różnią się w zależności od funkcji i budowy urządzenia oraz całego systemu wentylacyjnego oraz wskazań producenta.

Efekty czyszczenia centrali wentylacyjnej

centrale w brawentCzyszczenie wentylacji wraz z centralą daje właściwie od razu zauważalne efekty. Czysta, pozbawiona kurzu, pyłków i bakterii wentylacja pracuje znacznie ciszej, a osoby przebywające w pomieszczeniach dostrzegą, że jakość powietrza uległa poprawie.

Wyczyszczone lub wymienione filtry skuteczniej zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, a urządzenia w centrali wentylacyjnej mają zwiększoną wydajność i żywotność. Czysta wentylacja przekłada się na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, ale ma również znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania budynku oraz maszyn w nim pracujących.

Systematyczne czyszczenie centrali wentylacyjnej jest inwestycją, która opłaca się pod względem ekonomicznym – czyste powietrze ma korzystny wpływ na ludzi, ale też urządzenia i maszyny, które działają w budynku.

Gdzie szukać specjalistów?

Poszukując firmy, która wykona dla Ciebie prace związane z czyszczeniem wentylacji, jak i centrali wentylacyjnej, warto wziąć pod uwagę zarówno ofertę, jak i doświadczenie podmiotów, które Cię zainteresowały. Im bardziej doświadczeni fachowcy, tym większa szansa na to, że wszelkie prace zostaną przeprowadzone skutecznie i bezpiecznie. W tej branży ważna jest bowiem znajomość systemów wentylacyjnych, jak i umiejętność pracy ze sprzętem wykorzystywanym do czyszczenia.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

W Brawent dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy kompleksowe, terminowe i profesjonalne działania. Po przeprowadzeniu prac sporządzamy protokół, do którego dołączamy dokumentację fotograficzną, świadczącą o wykonanej przez nas pracy.

Dodatkowo możemy również zaoferować usługę kontroli jakości powietrza, aby zapewnić Państwu gwarancję skutecznego wykonania usługi. Chcesz wiedzieć więcej w kwestii czyszczenie wentylacji a centrale wentylacyjne lub zlecić nam działania? Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *